Poruka zastupnice Renate Sabljar-Dračevac: Čuvajmo svoje zdravlje!

Zagreb - U povodu Svjetskog dana zdravlja koji se obilježava 7. travnja, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Renata Sabljar-Dračevac poručuje svim građanima da budu čuvari svog i zdravlja svojih najbližih, ali i čuvari zdravlja planeta Zemlje kao najvećeg blaga. –Koliko brinemo o našem okolišu, toliko brinemo i o našem zdravlju, sažela je Sabljar-Dračevac.

Od osnutka Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) 7. travnja 1948., tog datuma Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine s naglaskom na određenu zdravstvenu temu s ciljem podizanja javne svijesti o postupcima koje svaki pojedinac i društvo mogu učiniti za svoje zdravlje tijekom cijele godine. Moto ovogodišnjeg Dana zdravlja glasi „Naš planet, naše zdravlje“, a pažnja je usmjerena na poduzimanje hitnih i prijeko potrebnih radnji kako bismo Zemlju i njezine stanovnike održali zdravima.

Naime, trenutna klimatska kriza ujedno predstavlja najveću zdravstvenu prijetnju čovječanstvu mijenjajući naš planet. Više od 90 posto Zemljine populacije udiše zagađeni zrak. Ekstremni meteorološki događaji, uništenje obradive površine tla i nedostatak pitke vode negativno utječu na zdravlje ljudi. Globalno zagrijavanje i poplave pogoduju razvoju zaraznih bolesti, a neracionalno upravljanje vodom i nedostatak higijenskih uvjeta onemogućuju poboljšanje životnih uvjeta.

Proizvodnja i konzumacija duhana doprinosi globalnoj emisiji stakleničkih plinova, a svojom bionerazgradivošću utječe na vodene ekosustave. Proizvodnja visoko prerađene, nezdrave hrane i neekološka poljoprivredna praksa povećavaju mogućnost od nastanka kroničnih nezaraznih bolesti. Razna zagađenja i plastiku sada možemo naći u oceanima, na planinama, a i u našoj hrani. Nezdrava hrana i piće jedan su od najznačajnijih uzroka debljine, povećanja broja oboljelih od zloćudnih tumora i bolesti srca, a njihov način proizvodnje zaslužan je za trećinu emisije stakleničkih plinova. Posljedice pandemije Covida-19, globalnog onečišćenja i povećanja kroničnih nezaraznih bolesti usmjerili su pozornost na hitne postupke za očuvanje zdravlja ljudi i planeta. 

Predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Sabljar-Dračevac stoga poručuje kako se aktivnosti vezane uz ovogodišnju temu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja ne smiju provoditi samo 7. travnja, već bi se o njima trebalo voditi računa tijekom cijele godine. –Svima nama, a pogotovo onima koji djeluju u politici, nameće se potreba za što većim ulaganjem napora u borbi za ljudsko zdravlje, ali i za očuvanjem  našeg planeta. Veza između zdravlja našeg planeta i zdravlja ljudi, životinja, biljaka, odnosno svih živih bića, elementarna je i neophodna, a naši osobni izbori i ponašanje u društvu utječu na njih, istaknula je Sabljar-Dračevac.

Kako bi dali svoj doprinos ovoj važnoj temi, predsjednica Odbora poziva sve građane da se odazovu na neku od akcija koju organiziraju Hrvatski zavod za javno zdravstvo i zavodi u županijama, a osobno će svoj doprinos dati sudjelovanjem na Sajmu zdravstvenih inovacija koji organizira udruga Krijesnica u suradnji s partnerima u sklopu projekta „Zdravstveni opservatorij“, financiranog iz Europskog socijalnog fonda, a koji se održava na Zagrebačkom velesajmu u četvrtak, 7. travnja 2022. godine. 

Cilj sajma je potaknuti raspravu o važnosti inovacija u pružanju kvalitetne zdravstvene zaštite i upravljanju promjenama te predstaviti nekoliko inspirativnih primjera zdravstvenih inovacija koji su zaživjeli u hrvatskoj praksi te se kontinuirano razvijaju u kontekstu uvođenja promjena u zdravstvu i pomaka prema kvalitetnijoj i dostupnijoj zdravstvenoj skrbi. Široj javnosti će se također predstaviti zanimljive inovacije i dobre prakse osmišljene od strane organizacija civilnog društva i studenata – mladih lidera u korist posebno ranjivih skupina.