Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora i Odbor za obitelj, mladež i šport Hrvatskoga sabora organizirali su okrugli stol 13.02. 2007. na temu: «Zdravstveni odgoj i obrazovanje u školama»
Izlaganja na Okruglom stolu iznijeli su: predstavnici ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, predstavnici ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, pravobraniteljica za djecu, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, te stručnjaci i predstavnici zainteresiranih udruga.
Cilj okruglog stola je upoznavanje šire javnosti s uvođenjem eksperimentalnog programa zdravstvenog odgoja i obrazovanja u osnovne i srednje škole.
U sveobuhvatnoj raspravi otvorila su se pitanja: jesu li ponuđeni programi znanstveno utemeljeni, obuhvaćaju li ponuđeni programi razrađene teme – module koje se odnose na prevenciju nasilničkog ponašanja, prevenciju ovisnosti, te očuvanje zdravlja i ljudsku spolnost.?
Naime,svi naprijed navedeni moduli čine cjelovit zdravstveni odgoj koji treba biti obrađen na objektivan, nepristran, provjerljiv i znanstveno utemeljen način. Također, način izvođenja i evaluacija programa treba biti jasan i u interesu djece.
Svi sudionici rasprave suglasni su da je uvođenje zdravstvenoga odgoja u škole kao zasebnog predmeta potrebno, međutim suprotstavljena su stajališta u pogledu dijela programa koji obrađuje ljudsku spolnost, kao i predložene satnice, koja je nedostatna (12 sati godišnje u satnici predviđenoj za sat razredne nastave).
Predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa kao i predstavnici Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi nisu dali odgovor na dvojbe:koje je ministarstvo nadležno za ocjenu sadržaja ponuđenih programa zdravstvenog odgoja i obrazovanja, zašto Povjerenstvo ministarstva obrazovanja, znanosti i športa koje je osnovano za ocjenu programa, odnosno i sam ministar, nije donijelo konačnu odluku, već se osniva drugo povjerenstvo u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi koje treba ocijeniti programe? Naime, nije prijeporna suradnja između ministarstava, ali postavlja se pitanje kakav učinak proizvodi mišljenje povjerenstva Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi kada se zna da su u Povjerenstvu ministarstva obrazovanja, znanosti i športa zastupljeni i eminentni stručnjaci iz područja zdravstva?
Na kraju opširne rasprave izraženo je žaljenje što se i nakon dvije godine rada i javnih rasprava o uvođenju zasebnog predmeta – zdravstvenog odgoja i obrazovanja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa nije izradilo Prijedlog programa zdravstvenog odgoja s kojim treba započeti u školskoj godini 2007/08.
Predsjednica Odbora
Gordana Sobol