O programu volontiranja u Hrvatskome saboru

volonteriHrvatski sabor provodi program volontiranja zastupnicima pod nazivom Volontiram u Hrvatskom saboru. Različiti programi volontiranja u parlamentu uobičajena su praksa u zemljama zapadne demokracije. Program koji se provodi u Hrvatskom saboru slijedi najbolja iskustva sličnih programa, ali je prilagođen našim uvjetima. Svi ti programi volontiranja, pa tako i ovaj naš, usmjereni su podizanju povjerenja građana u rad demokratskih institucija. Program Volontiram u Hrvatskom saboru temelji se na Zakonu o volonterstvu (NN 58/07, 22/13), a u Hrvatskom saboru pokrenut je početkom mandata 6. saziva, 2008. godine. U proteklih šest godina provedbe u Programu je sudjelovalo oko 300 studenata i gotovo trećina zastupnika 6. i 7. saziva Hrvatskoga sabora. Ciljevi programa volontiranja su unapređivati komunikaciju između građana i njihovih izabranih predstavnika i jačati povjerenje građana u najvišu demokratsku instituciju.

Tko može biti volonter u Hrvatskome saboru i kako se uključiti u Program?

U program se mogu uključiti studenti 4. ili 5. godine diplomskog studija s Fakulteta političkih znanosti ili s Pravnog fakulteta. Broj studenata koji će biti uključeni u Program ovisit će o iskazanom interesu saborskih zastupnika. Izbor prijavljenih studenata temelji se na postignutom uspjehu (prosjek ocjena) na fakultetu. 
 
Hrvatski sabor na svojoj mrežnoj stranici te na mrežnim stranicama Pravnog fakulteta i Fakulteta političkih znanosti objavljuje poziv za sudjelovanje u Programu. Ako se javi više studenata nego što je zainteresiranih zastupnika, u Program će biti uključeni studenti s većim prosjekom ocjena.

Volontiranje traje jednu akademsku godinu, od 15. rujna do 15. srpnja.

Što volonteri u Hrvatskom saboru rade?

Studenti u dogovoru sa svojim mentorima (saborskim zastupnicima), pomažu u iščitavanju prijedloga zakona,  pripremanju materijala za sjednice, istraživanjima legislative drugih zemalja (komparativan prikaz sličnih akata, primjeri njihove primjene), u praćenju medija i javnih nastupa svojih mentora;  pomažu u komunikaciji s građanima (rad na mrežnoj stranici zastupnika ili stranici stranke kojoj zastupnik pripada,  aktivnosti na društvenim mrežama, korespondencija i izravna komunikacija s građanima) i slično. Zbog manjka  uredskog prostora u zgradi Sabora volonteri svoj dio posla obavljaju u prostorima knjižnice i INFODOK službe Hrvatskoga sabora, gradskim knjižnicama, fakultetima ili kod kuće.

Temeljem Plana i programa edukacije za volontere u Hrvatskom saboru, studenti volonteri obvezni su pohađati za njih organizirani seminar i prisustvovati tjednim sastancima s koordinatoricom Programa. Student volonter potpisuje s Hrvatskim saborom Ugovor o volontiranju. Nakon završetka volontiranja Hrvatski sabor volonterima izdaje potvrdu o volontiranju.

Saborski zastupnici (mentori) i volonteri (studenti) prethodnih generacija, u najvećem broju, su potvrdili  da im je sudjelovanje u Programu omogućilo stjecanje potpuno novih iskustava i saznanja. Zastupnicima je to bila prilika za upoznavanje i razmjenu mišljenja s mlađim naraštajem, a studentima je volontiranje donijelo neprocjenjivo iskustvo koje će im bez sumnje pomoći u budućem profesionalnom životu.

Pogledajte što kažu neki od volontera

Autor: Služba za građane