Guterres: Žene mogu potaknuti izgradnju pravednijeg i održivijeg svijeta

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana žena je „Ravnopravnost spolova za održivu budućnost“ kojom se uvažava doprinos žena i djevojaka diljem svijeta koje predvode borbu za prilagodbu, ublažavanje i odgovor na klimatske promjene kako bi se izgradila održivija budućnost za čovječanstvo.

U svojoj poruci u prigodi Dana žena, glavni tajnik UN-a António Guterres naglasio kako na današnji dan slavimo doprinos žena u obuzdavanju pandemije Covida-19, no istovremeno se u brojnim područjima može uočiti da se sat ženskih prava u svjetlu pandemije, rastućeg siromaštva i nasilja vrti unatrag. – Trebamo više žena ministrica okoliša, poslovnih liderica, predsjednica država i vlada. One mogu potaknuti države da se pozabave klimatskom krizom, razviju zelena radna mjesta i izgrade pravedniji i održiviji svijet, stoji u poruci glavnog tajnika Ujedinjenih naroda koju završava sljedećim riječima: „Ne možemo izaći iz pandemije sa satom koji se po pitanju ravnopravnosti spolova okreće unatrag. Moramo ga okrenuti u smjeru prava žena. Sad je vrijeme za to.“ 

Ideja obilježavanja Dana žena nastala je početkom 20. stoljeća u Americi. U znak podrške velikom štrajku tekstilnih radnica koje su 1908. godine u New Yorku prosvjedovale protiv uvjeta rada i loših plaća, Socijalistička partija Amerike odlučila je 28. veljače proglasiti Nacionalnim danom žena. Godinu kasnije, 1910., Socijalistička Internacionala je u Kopenhagenu održala međunarodnu žensku konferenciju na kojoj je više od 100 žena iz 17 država jednoglasno podržalo prijedlog njemačke socijalistkinje Clare Zetkin da se utemelji dan žena s međunarodnim karakterom, u znak potpore ženskim radničkim pokretima čiji je glavni cilj bila borba za pravo glasa žena. 

Kao rezultat Kopenhaške inicijative, 19. ožujka 1911. godine obilježen je Međunarodni dan žena u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj sa zahtjevima da žene, osim prava glasa, dobiju pravo na rad, da im se omogući rad u javnim službama, da imaju pravo na strukovno obrazovanje i da ih se na poslovima ne diskriminira. Međunarodni dan žena postao je i dio pokreta za mir protiv Prvog svjetskog rata, a žene širom Europe 8. ožujka 1913. godine održale su demonstracije kako bi izrazile svoju solidarnost s ostalim aktivistima u borbi protiv rata. 

Ujedinjeni narodi su 1975. godine, tijekom obilježavanja Međunarodne godine žena, donijeli odluku da se Međunarodni dan žena obilježava 8. ožujka. Tog se dana diljem svijeta različitim manifestacijama obilježavaju ženska prava i odaje počast društvenim, političkim, ekonomskim i ostalim dostignućima žena koje su se kroz globalni ženski pokret borile i još uvijek bore za jednaka prava žena i muškaraca.