... da se od 2012. godine svakoga 21. ožujka obilježava Svjetski dan osoba sa sindromom Down?

Kako bi podigla svijest javnosti o sindromu Down, Opća skupština UN-a svojom rezolucijom iz 2011. pozvala je sve države članice, relevantne organizacije sustava Ujedinjenih naroda i druge međunarodne organizacije, kao i civilno društvo, uključujući nevladine organizacije i privatni sektor, da se Svjetski dan osoba sa sindromom Down svake godine obilježi na prikladan način.

Prema podacima UN-a, svake godine se u svijetu rodi otprilike 3.000 do 5.000 djece s ovim kromosomskim poremećajem koji sprječava njihov normalan tjelesni i mentalni razvoj, a smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. Sindrom Down, kao naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika, potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom kod osoba s određenim stupnjem poremećaja u razvoju. 

Osobe sa sindromom Down su tople, dobrodušne, vedre, vesele i komunikativne i  mogu biti kreativne, kopiraju ponašanje svoje sredine, no čitav im je život potrebna  njega i pomoć. Kvaliteta života osoba sa sindromom Down može se poboljšati zadovoljavanjem njihovih zdravstvenih potreba, uključujući redovite preglede kod zdravstvenih djelatnika radi praćenja psihičkog i fizičkog stanja i pravovremene intervencije, bilo fizioterapijom, radnom terapijom, logopedijom, savjetovanjem ili posebnom edukacijom. Osobe sa sindromom Down mogu postići optimalnu kvalitetu života kroz roditeljsku skrb i podršku, medicinsko vodstvo i sustave podrške u zajednici kao što je inkluzivno obrazovanje na svim razinama. To olakšava njihovo sudjelovanje u društvu i ispunjavanje njihovih osobnih potencijala.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana osoba sa sindromom Down  predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Renata Sabljar-Dračevac  uputila je poruku podrške svim osobama sa sindromom Down, njihovim obiteljima i udrugama koje se bave ovim sindromom: 

- Upućujem najiskreniju podršku svim osobama koje svojim nesebičnim radom i trudom žele upoznati javnost i upozoriti na ovaj poremećaj te potaknuti na veće poštivanje prava ljudi sa sindromom Down, a obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se dati poticaj za veće razumijevanje i poboljšanje njihovoga položaja u društvu. Jer, osobama s Downovim sindromom cijeli je život potrebna naša  pomoć i pažnja,  a isto tako treba pomoći i njihovim obiteljima te ih ojačati da ustraju na svom životnom putu u svom nesebičnom trudu s djecom koja imaju sindrom Down. Stoga, svima vama koji svaki dan živite sa sindromom Down te vama koji radite na osvješćivanju zajednice i koji se svaki dan borite kako biste olakšali život svojih bližnjih, želimo puno sreće u daljnjem radu, a roditeljima poručujemo da nisu sami. Ova posebna djeca, kroz svoj život, obogaćuju i oplemenjuju živote svih nas, poručila je Sabljar-Dračevac.