Odbor za zakonodavstvo

Izvješće Odbora za zakonodavstvo o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe (EU) 2021/23 o okviru za oporavak i sanaciju središnjih drugih ugovornih strana, P.Z.E. br. 273

1.    Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 65. sjednici održanoj 12. svibnja  2022. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe (EU) 2021/23 o okviru za oporavak i sanaciju središnjih drugih ugovornih strana, P.Z.E. br. 273, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. travnja 2022. godine.

2.    Utvrđuje se da tekst Prijedloga ovoga Zakona sadrži izjavu o usklađenosti Prijedloga s pravnom stečevinom Europske unije iz koje proizlazi da je ovaj Zakon u potpunosti usklađen s odredbama primarnih i sekundarnih izvora prava Europske unije.

3.    Odbor za zakonodavstvo većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 2 glasa „PROTIV“) podupire donošenje ovoga Zakona.

4.    Na tekst Prijedloga Odbor ističe kako je potrebno nomotehnički doraditi izričaj pojedinih odredaba, a osobito:

-    članak 1. – potrebno je navesti puni naziv uredbe a ne pozvati se na članak 2. (nomotehnički je ispravnije sadržaj članka 2. staviti u članak 1. kao stavak 1., čime je onda članak 2. suvišan)

-    članak 3. – odredba o rodnoj neutralnosti izraza stavlja se kao zadnji stavak u članku u kojem se definiraju pojmovi ili neposredno iza tog članka

-    članak 4. – u točki 1. nejasno je određenje propisa koji se više u tekstu ne koristi. U točki 2. potrebno je doraditi izričaj („…ili bilo koja kombinacija tih stavki…“). U točki 5. riječ: „imenovano“ potrebno je zamijeniti riječju: „određeno“. Odredbu stavka 3. potrebno je staviti u zaseban članak

-    članak 6. – u stavku 1. potrebno je odrediti kako se radi o „prethodnoj suglasnosti“ Agencije 

-    članak 16. – u stavcima 1. i 2. riječ: „Danom“ potrebno je zamijeniti riječima. „Na dan“ (isto u člancima 24. i 25.)

-    članak 18. – odredbu stavka 2. potrebno je staviti u članak 4. gdje se određuje značenje pojmova. Odredba stavka 4. je suvišna i izričaj nije primjeren našem pravnom sustavu (ako se „dovodi u pitanje“ odredbe nekog propisa onda se eventualno propisuju iznimke). Potrebno je doraditi izričaj stavka 18. i 19.  (stavak 18. isključuje primjenu navedenog propisa, a stavak 19. propisuje iznimku od primjene tog propisa i dio odredbe stavka 19. nakon podstavka 2. bolje je preformulirati i staviti na početku stavka)

-    članak 21. – u članku 2. riječ: „najmanje“ je suvišna (isto u člancima 38. i 39.), a riječi: „ako je primjenjivo“ nisu primjerene našem pravnom izričaju. U stavku 12. radi se o „odluci o povećanju temeljnog kapitala iz stavka 2. točke 4.“ (ne stavka 6.). Odredbu stavka 13. bolje je staviti kao zadnju odredbu članka. U stavku 14. nejasno je o kojim se načelima iz stavaka 15. i 16. radi (u tim stavcima ne spominju se načela). Izričaj odredbe stavka 15. potrebno je doraditi jer nejasno je pozivanje na „pretvaranje iz stavka 14.“.

-    članak 32. – u stavku 1. riječi: „fizička i pravna osoba koja smatra da su njezina prava i pravni interesi povrijeđeni donošenjem takve odluke“ su suvišne 

-    članak 35. – u stavku 1. izričaj: „kad je primjenjivo“ nisu primjerene našem pravnom izričaju (isto u člancima 36. i 39.)

-    članak 39. – potrebno je doraditi izričaj stavka 12. (nomotehnički nije ispravno odrediti kako se na određeni slučaj tog članka odgovarajući primjenjuju odredbe tog članka)

-    članak 40. – u stavku 2. riječ: „obvezno“ je suvišna. U stavcima 3., 4. i 5. potrebno je odrediti kako se radi o „prigovoru iz stavka 1.“ (kako je to navedeno u stavku 2.).

-    članak 45. – u stavcima 1. i 2. potrebno je preispitati pozivanje na prekršaje (trebaju li biti obuhvaćeni i članci u kojima su iskazani prekršaji u eurima kako je to učinjeno u članku 46.)

-    članak 47. / 50. – u stavku 1. potrebno je sadržajno zamijeniti mjesta točkama 3. i 4. 

-    članak 48. / 51. – u stavku 1. točki 4. potrebno je riječ: „predvođeno“ zamijeniti riječju: „predviđeno“. U točki 7. potrebno je doraditi izričaj s obzirom da nabrajanje počinje riječju: „ako“ („ako: …kada namjerava…“)

-    članak 49. / 52. – kroz cijeli članak potrebno je preispitati pozivanje na članak 60. stavke 2. i 3. Uredbe (EU) 2021/23 s obzirom da taj članak ima samo jedan stavak.
 

5.    Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo. 

    PREDSJEDNICA
    ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO

    Marija Jelkovac