Povodom obilježavanja 25. godišnjice potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske je na svojoj 3. sjednici od 7. prosinca 2020., održao raspravu na temu „Daytonski sporazum 25 godina poslije - posljedice po Hrvatski narod u Bosni i Hercegovini“, a na 4. sjednici održanoj 4. ožujka 2021., jednoglasno usvojio sljedeće zaključke:
1. Odbor podsjeća kako su Republika Hrvatska i hrvatsko političko vodstvo u BiH podržali referendum o neovisnosti i suverenosti BiH 1992. godine. Republika Hrvatska je tijekom rata u BiH, uz zbrinjavanje stotina tisuća izbjeglica iz BiH, iskazivala spremnost podržati svaki od ponuđenih mirovnih sporazuma i predstavljenih političkih rješenja za BiH koje je predlagala međunarodna zajednica. Politički predstavnici Bošnjaka i Srba iste su sporazume ili odbijali ili sustavno kršili. Republika Hrvatska je pored Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma iz 1995. godine, potpisnica i Washingtonskog mirovnog sporazuma iz 1994. godine, kojim je stvorena bošnjačko-hrvatska Federacija BiH kao temeljni okvir za konačno okončanje rata.
2. Odbor podsjeća na međunarodni karakter Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i obvezu poštivanja njegovih temeljnih načela, posebno ravnopravnosti konstitutivnih naroda, sukladno međunarodnom pravu o međunarodnim ugovorima. Nažalost, načela postignutog mirovnog sporazuma prekršena su naknadno nametnutim izmjenama Izbornog zakona, čime je ostavljen prostor za različite manipulacije izbornim procesom i izigravanje načela legitimnog predstavljanja, kao i nametnutim izmjenama Ustava Federacije BiH kojima su smanjene izvorne ustavne pozicija Hrvata u BiH. Proces dekonstituiranja Hrvata u BiH nastavljen je sustavnim nametanjem hrvatskog člana Predsjedništva BiH i hrvatskih izaslanika u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH iz pojedinih županija Federacije BiH, glasovima bošnjačkih birača i zastupnika. Isto vrijedi za nametanje pojedinih hrvatskih predstavnika, srpskim glasovima, unutar institucija Republike Srpske.
3. Odbor poziva na sprječavanje ovakvih i sličnih praksi kršenja konsocijacijskih demokratskih načela u BiH, na obnovu uzajamnog povjerenja između konstitutivnih naroda. Posebno se osuđuju neprihvatljive javne izjave dužnosnika u BiH u kojima se otvoreno prijeti nastavkom sustavnog nametanja nelegitimnih političkih predstavnika hrvatskom narodu na predstojećim Općim izborima 2022. godine, osobito u Predsjedništvu BiH i domovima naroda, s ciljem činjenja dugotrajne političke štete Hrvatima u BiH.
4. Odbor smatra kako je preduvjet za stabilnost i izgradnju povjerenja među konstitutivnim narodima u BiH dogovor o nužnim izmjenama Izbornog zakona BiH, koji će osigurati izbor i legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda i građana na cijelom teritoriju BiH, sukladno najvišim europskim standardima i mehanizmima zaštite interesa konstitutivnih naroda. Odbor poziva na provedbu Političkog sporazuma o načelima izmjena i dopuna izbornog zakona BiH, sklopljenog 17. lipnja 2020. godine u Mostaru, kojim su se vodeće političke stranke hrvatskog i bošnjačkog naroda obvezale početi s izradom izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH kroz usvajanje modaliteta izbora članova Predsjedništva BiH i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, kojima će se osigurati legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda i ostalih u BiH, kako bi se eliminirale sve posljedice nametnutih izmjena Ustava Federacije BIH i Izbornog zakona.
5. Odbor osuđuje sve češći govor mržnje, poziv na nasilje, zlonamjerne, tendenciozne i neutemeljene izjave pojedinih dužnosnika i predstavnika medija u BiH o Republici Hrvatskoj i Hrvatima u BiH. Ističe se potpora suverenitetu BiH, te opredijeljenost Republike Hrvatske da sa susjednom BiH razvija otvoren i konstruktivan dijalog.
6. Odbor poziva Vladu Republike Hrvatske na daljnje zauzimanje pred europskim i međunarodnim institucijama i organizacijama za puno poštivanje Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i obvezu poštivanja njegovih temeljnih načela, aktivnu podršku promjenama koje će zajamčiti jednakopravnost tri konstitutivna naroda i svih građana BiH, što je preduvjet stabilnosti i uspješnosti europskog i euroatlantskog puta BiH.
Zagreb, 4. ožujka 2021.
PREDSJEDNICA ODBORA
mr.sc. Zdravka Bušić