Odbor za pravosuđe

Zajedničko izvješće Odbora za pravosuđe i Odbora za zakonodavstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima i sjedištima sudova s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 846

Odbor za pravosuđe i Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na zajedničkoj sjednici održanoj 07. srpnja 2011. razmotrili su Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima i sjedištima sudova, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 01. srpnja 2011. godine, uz prijedlog da se donese po hitnom postupku.

Odbori su Prijedlog zakona raspravili sukladno odredbama Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim Prijedlogom ustanovljuje nadležnost općinskih sudova u rješavanju predmeta iz kaznene grane sudovanja te predmeta iz oblasti Obiteljskog zakona. Predlaže se osnivanje specijaliziranog radnog suda u Zagrebu. Potreba za promjenom nadležnosti iz oblasti kaznenog sudovanja proizlazi iz činjenice da Zakon o kaznenom postupku u cijelosti stupa na snagu 1. rujna 2011. godine. Svaki optužni akt podložan je ispitivanju pred optužnim vijećem sastavljenim od tri suca profesionalca, čime svaki sud mora imati dovoljan broj sudaca za formiranje optužnih vijeća. Od dosadašnjih 65 općinskih sudova koji su rješavali u kaznenim predmetima, ovim prijedlogom nadležnost za rješavanje predmeta u kaznenoj grani imala bi 33 općinska suda.

U raspravi su članovi odbora podržali daljnju racionalizaciju općinskih sudova vezanu za primjenu Zakona o kaznenom postupku. Istaknuli su da obrazloženje prijedloga ne sadrži kriterije po kojima se od ukupno 65 općinskih sudova koji su do sada rješavali predmete u kaznenoj grani sudovanja, sada predlaže 33 općinska suda. Uvažavajući činjenicu da se predlagatelj predlažući osnivanje Općinskog radnog suda u Zagrebu rukovodio brojem radnih sporova na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu s tendencijom daljnjeg povećanja, ukazali su da se time predlaže novi način radno-pravnog sudovanja samo na jednom području. Mišljenja su da postoje i druga moguća rješenja vezana za radne sporove, primjerice osnivanjem radnih odjela i specijalizacijom sudaca pri općinskim sudovima osigurao bi se jedinstven ustroj radno-pravnog sudovanja.

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe sa sedam (7) glasova „za“ i Odbor za zakonodavstvo sa sedam (7) glasova „za“ odlučili su predložiti Hrvatskom saboru da donese

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PODRUČJIMA I SJEDIŠTIMA SUDOVA

Za izvjestitelje na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora za pravosuđe, gospođu Anu Lovrin i predsjednika Odbora za zakonodavstvo gospodina Emila Tomljanovića.

PREDSJEDNICA ODBORA
ZA PRAVOSUĐE
Ana Lovrin dipl.iur.

PREDSJEDNIK ODBORA
ZA ZAKONODAVSTVO
Emil Tomljanović dipl.iur.