Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Mišljenje Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o novim psihoaktivnim tvarima, COM (2013) 619

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 38. sjednici održanoj 29. studenoga 2013. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o novim psihoaktivnim tvarima COM (2013.) 619, koje je Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 22. studenoga 2013.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i vijeća o novim psihoaktivnim tvarima COM (2013) 619, Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom, Klasa: 022-03/13-07/295, Urbroj: 50301-21/21-13-1 na sjednici održanoj 15. listopada 2013. godine. Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske.

Vezano uz Prijedlog predmetne uredbe, članovi Odbora podržali su Stajalište Republike Hrvatske, imajući u vidu negativne zdravstvene rizike, porast prodaje i konzumacije novih psihoaktivnih tvari. U raspravi, podržali su inicijative za jačanje kontrole istih kroz unapređenje mehanizma praćenja i kontrole trgovine takvih tvari. Složili su  se da uspostava sustava za brzu razmjenu informacija o pojavi novih psihoaktivnih tvari na tržištu, uključujući njihovu komercijalnu i industrijsku uporabu, procjena rizika te povlačenje s tržišta onih tvari koje predstavljaju rizik, ima za cilj smanjenje dostupnosti tvari koje predstavljaju rizik za zdravlje. Ujedno, što se tiče dozvoljene uporabe novih psihoaktivnih tvari, uspostava efikasnijeg sustava unaprijedit će funkcioniranje unutrašnjeg tržišta, kroz umanjivanje prepreka trgovini.

Raspravljajući o navedenom pitanju, članovi Odbora založili su se za donošenje generičke liste za koje je nadležno Ministarstvo zdravlja. Naime, zadnje izmjene Popisa droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga, donijete su u veljači 2011., kad je na Popis stavljeno 20 novih psihoaktivnih tvari. Od tada je u Republici Hrvatskoj otkriveno još 33 novih psihoaktivnih tvari, stoga postoji gore spomenuta potreba. Članovi Odbora slažu se s mišljenjem Ureda da je u Zakon o suzbijanju zlouporabe droga  potrebno uvrstiti definiciju novih droga. Također, prihvaćaju da je potrebno pronaći rješenje za nadzor trgovine novim tvarima u tzv. „smart shopovima“ i drugim specijaliziranim trgovinama, s obzirom na to da najnovija istraživanja pokazuju porast prevalencije novih psihoaktivnih tvari.

Zaključno, članovi Odbora su suglasni da uslijed negativnih zdravstvenih rizika, porasta prodaje i konzumacije novih psihoaktivnih tvari treba poduprijeti inicijativu za jačanje kontrole istih kroz unapređenje mehanizma praćenja i kontrole trgovine takvih tvari, u čemu podupiru stajalište Republike Hrvatske.

Nakon provedene rasprave, sukladno članku 152. Stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora  jednoglasno je utvrdio sljedeće

M I Š LJ E NJ E

Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o novim psihoaktivnim tvarima COM (2013.) 619

 


   PREDSJEDNICA  ODBORA

  Romana Jerković