Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Mišljenje Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Stajalištu Republike Hrvatske o Inicijativi Europske komisije – Paket o kružnom gospodarstvu, D.E.U. br. 16/003- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni direktiva 2000/53/EZ o otpadnim vozilima, 2006/66/EZ o baterijama i akumulatorima i o otpadnim baterijama i akumulatorima te 2012/19/EU o otpadnoj električnoj i elektroničkoj opremi COM (2015) 593;- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 94/62/EZ o ambalaži i ambalažnom otpadu COM (2015) 596;- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2008/98/EZ o otpadu COM (2015) 595;- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 1999/31/EZ o odlagalištima otpada COM (2015) 594;

Mišljenje Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Stajalištu Republike Hrvatske o Inicijativi Europske komisije – Paket o kružnom gospodarstvu, D.E.U. br. 16/003
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni direktiva 2000/53/EZ o otpadnim vozilima, 2006/66/EZ o baterijama i akumulatorima i o otpadnim baterijama i akumulatorima te 2012/19/EU o otpadnoj električnoj i elektroničkoj opremi COM (2015) 593;
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 94/62/EZ o ambalaži i ambalažnom otpadu COM (2015) 596;
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2008/98/EZ o otpadu COM (2015) 595;
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 1999/31/EZ o odlagalištima otpada COM (2015) 594.


Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 4. sjednici održanoj 13. travnja 2016. godine Stajalište Republike Hrvatske o Inicijativi Europske komisije – Paket o kružnom gospodarstvu, koje je Odboru za zaštitu okoliša i prirode sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 22. ožujka 2016. godine. 
Stajalište Republike Hrvatske o ovom Prijedlogu Uredbe usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom Klasa: 022-03/16-07/73, Urbroj: 50301-21/21-16-1 na sjednici održanoj 1. ožujka 2016. godine.

Predmetno Stajalište Republike Hrvatske obuhvaća sljedeće prijedloge zakonodavnih akata:  Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni direktiva 2000/53/EZ o otpadnim vozilima, 2006/66/EZ o baterijama i akumulatorima i o otpadnim baterijama i akumulatorima te 2012/19/EU o otpadnoj električnoj i elektroničkoj opremi COM (2015) 593; Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 94/62/EZ o ambalaži i ambalažnom otpadu COM (2015) 596; Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2008/98/EZ o otpadu COM (2015) 595;   Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 1999/31/EZ o odlagalištima otpada COM (2015) 594.

Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode. Istaknuto je da se ovim Paketom o kružnom gospodarstvu predlaže izmjena šest direktiva iz područja gospodarenja otpadom te uvode stroži ciljevi recikliranja komunalnog (65% do 2030.) i ambalažnog otpada (75% do 2030.) kao i postupno ograničavanje odlaganja komunalnog otpada na najviše 10% do 2030. godine odnosno za pojedine države članice, uključujući i Republiku Hrvatsku do 2035. godine. Istaknuto je da je tek ograničeni udio (43%) komunalnog otpada nastalog u Uniji recikliran, dok je ostatak odložen na odlagališta (31%) ili spaljen (26%) čime Unija propušta znatnu priliku za poboljšanje učinkovitosti uporabe resursa i stvaranje više kružnog gospodarstva. Naglašeno je kako Republika Hrvatska podržava inicijativu Europske komisije u pogledu omogućavanja da se vrijedni materijal sadržan u otpadu učinkovito ponovno upotrijebi, reciklira i ponovno uključi u europsko gospodarstvo, odnosno da se pomogne napretku u smjeru kružnog gospodarstva u okviru kojeg se otpad postupno rabi kao resurs i stvaraju nove gospodarske prilike i radna mjesta. Republika Hrvatska smatra potrebitim slijediti primjere najbolje prakse u smislu postizanja resursne učinkovitosti i svođenja preostalog otpada na najmanju moguću mjeru. RH izražava pozitivan stav prema namjeri Europske komisije za pojednostavljivanje zakonodavstva EU o otpadu te općenito usmjeravanje otpada prema operacijama na višim razinama hijerarhije gospodarenja otpadom. Istaknuto je da će Republika Hrvatska novim Planom gospodarenja otpadom koji uključuje i Plan sprečavanja nastanka otpada i drugim aktima definirati mjere i aktivnosti za ostvarivanje ciljeva iz prijedloga izmjena ovih direktiva odnosno razvoj Republike Hrvatske u smjeru kružnog gospodarstva. U tom smislu Odbor je informiran da su predstavljeni ciljevi i mjere navedenog Plana. Zaključno je naglašeno da Republika Hrvatska podržava predložene ciljeve te da je svjesna kako će s obzirom na stopu recikliranja komunalnog otpada od 16,5% u 2014. godini za dostizanje predloženih ciljeva biti potrebne snažne dodatne mjere i novi zaokret u politici gospodarenja otpadom, a što će biti definirano novim Planom gospodarenja otpadom. Istaknuto je kako je navedeni Plan u izradi te da će brzo biti u proceduri donošenja. 

Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi je naglašeno pitanje velikih investicija koje će biti nužne u državama članicama pa tako i Hrvatskoj za dosizanje novih ambicioznih ciljeva. Konstatirano je da su za taj prijelaz izdvojena sredstva iz europskih strukturnih i investicijskih fondova u iznosu od preko 6 milijardi eura te da će u kružno gospodarstvo ulagati i države članice.
Naglašena je važnost da Ministarstvo zaštite okoliša i prirode u što kraćem roku prezentira svoju viziju djelovanja na području gospodarenja otpadom donošenjem Plana gospodarenja otpadom u što je moguće kraćem roku. Ovo posebice stoga što su  jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave zastale sa svim aktivnostima vezano uz izgradnju centara za gospodarenje otpadom.  Upozoreno je da navedeni Plan ujedno treba proći postupak strateške procjene utjecaja na okoliš te da za isti treba provesti postupak savjetovanja sa zainteresiranom javnošću. Naglašeno je kako u definiranju politike gospodarenja otpadom treba imati na umu da navedeni Plan treba utvrditi postupanje s otpadom koji se neće moći reciklirati, a koji se može energetski oporabiti. Ujedno je istaknuto je da je novi Plan izrađen te trebao biti donesen do kraja 2015. godine, da je postupak izrade trajao više od godinu dana i da je taj projekt bio financiran darovnicom Svjetske banke. U tom kontekstu postavljeno je pitanje izvora financiranja izrade novog Plana gospodarenja otpadom te argumenata za izmjenu već izrađenog.

Vezano za planiranu izgradnju centara za gospodarenje otpadom i do sada poduzete aktivnosti od strane lokalne razine, a koje su za određene projekte u vrlo visokoj fazi, dodatno je upozoreno kako se lokalnoj razini ne odašilje jasna poruka o budućnosti navedenih centara. Naime, s jedne strane Ministarstvo zaštite okoliša i prirode načelno iznosi stav o politici odustajanja od centara, dok s druge strane neke jedinice lokalne samouprave upućuje na nastavak aktivnosti na izradi dokumentacije za izgradnju centara, a sve to uvjetima kada ne postoji definirana najavljena izmjena politike gospodarenja otpadom u vidu donesenog strateškog dokumenta. Ujedno je izneseno stajalište da centri za gospodarenje otpadom nisu u suprotnosti s kružnim gospodarstvom.
Tijekom rasprave u više je navrata upozoreno kako do sada najavljena izmjena politike gospodarenja otpadom predstavlja neformalne najave i da je nužno u što kraćem roku informirati javnost i Odbor o ciljevima i mjerama novog Plana.
Pomoćnica ministra ključnim problemom ocijenila je činjenicu da Republika Hrvatska nije do kraja 2015. godine donijela Plan gospodarenja otpadom. Dodatno je pojasnila da su tijekom proteklog tjedna vođeni službeni razgovori Ministarstva zaštite okoliša i prirode s predstavnicima Europske komisije. Istaknula je da Europska komisija upozorava Republiku Hrvatsku da kasni s donošenjem Plana te da se za nekoliko dana očekuje primitak druge opomene kojom će ujedno biti definiran rok za donošenje Plana. Istaknula je da je od Ministarstva zatraženo da u sklopu obrazloženja razloga prekoračenja rokova za donošenje Plana predstavi i politiku gospodarenja otpadom te pojasni u kojoj je fazi donošenje Plana.
Od strane Odbora iskazan je interes za službenu bilješku s navedenog sastanka održanog u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode na kojem je izrečen stav Europske komisije o nefinanciranju centara za gospodarenje otpadom s MBO tehnologijom.
Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (9 glasova „za“) je utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE

Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Inicijativi Europske komisije – Paket o kružnom gospodarstvu

Odbor za zaštitu okoliša i prirode ujedno je jednoglasno (9 glasova „za“) donio sljedeće

Z A K L J U Č K E

1. Imajući u vidu važnost rasprave koja se o Paketu o kružnom gospodarstvu vodi u Vijeću Europske unije za Okoliš, Odbor predlaže Odboru za europske poslove da na zajedničkoj sjednici razmotre Izvješće Vlade Republike Hrvatske o pripremama za sastanak Vijeća Europske unije za Okoliš koji će održati 20. lipnja 2016. godine.  
2. Odbor poziva Ministarstvo zaštite okoliša i prirode da ubrza aktivnosti na izradi Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske, čiji je sastavni dio Plan sprječavanja nastanka otpada, kako bi isti Vlada Republike Hrvatske donijela u što kraćem roku. Odbor ujedno poziva Ministarstvo zaštite okoliša i prirode da Odboru dostavi cjelovitu informaciju o Planu gospodarenja otpadom Republike Hrvatske koji je u izradi.
3. Odbor poziva Ministarstvo zaštite okoliša i prirode da Odboru dostavi službenu bilješku sa sastanka održanog u mjesecu travnju ove godine u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode s predstavnicima Europske komisije, a na kojem je izrečen stav Europske komisije o neodobravanju sredstava iz strukturnih fondova za izgradnju centara za gospodarenje otpadom s MBO tehnologijom. 

Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Gordan Maras, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Ljubica Ambrušec, potpredsjednica Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Gordan Maras