Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Mišljenje Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Stajalištu Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a za grijanje i hlađenje COM (2016) 51, D.E.U. br. 16/022

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 5. sjednici održanoj 20. travnja 2016. godine Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a za grijanje i hlađenje COM (2016) 51, koje je Odboru za zaštitu okoliša i prirode sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 31. ožujka 2016. godine. 

Stajalište Republike Hrvatske o ovom Prijedlogu Uredbe usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom Klasa: 022-03/16-07/95, Urbroj: 50301-21/21-16-1 na sjednici održanoj 14. ožujka 2016. godine.

Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je pomoćnik ministra gospodarstva. Republika Hrvatska u načelu podržava dokument no smatra kako bi ta strategija trebala uključiti i pitanje zgrada u kojoj su stanovnici zgrada ujedno i vlasnici stanova. Naime, u Republici Hrvatskoj popriličan je broj zgrada starih preko trideset godina koje su u suvlasništvu velikog broja vlasnika koji nemaju financijskih sredstava za održavanje odnosno modernizaciju zgrade. Upravo stoga Republika Hrvatska napominje kako je kompleksno pitanje višestambenih zgrada s velikim brojem suvlasnika potrebno posebno naglasiti.

U raspravi je od strane člana Odbora istaknuto da se navedenim dokumentom u glavi 4. Sinergije u energetskom sustavu navodi sljedeće: „Centraliziranim grijanjem osigurava se 9% grijanja u EU-u. Glavno gorivo 2012. bio je plin (40%), a slijedili su ga ugljen (29%) i biomasa (16%). Centralizirano grijanje može integrirati električnu energiju iz obnovljivih izvora (putem toplinskih crpki), geotermalnu i solarno-toplinsku energiju, otpadnu toplinu i energiju iz komunalnog otpada.“ Ujedno se dokumentom navodi sljedeće:  "Sinergije između procesa stvaranja energije iz otpada i centraliziranog grijanja/hlađenja mogle bi pružiti sigurnu, obnovljivu i, u nekim slučajevima, pristupačniju energiju kao zamjenu za fosilna goriva." Istaknuvši kako nema ekološke, ekonomske, a ponajmanje zdravstvene opravdanosti za spaljivanje komunalnog otpada u svrhu stvaranja toplinske ili neke druge energije, predložio je da se Odbor u tom smislu očituje na način da predloži da se iz ovog dokumenta isključi navedena mogućnost.

Pomoćnica ministra zaštite okoliše i prirode podržala je donošenje takvog zaključka Odbora. 
 
Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (9 glasova „za“) je utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE

Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a za grijanje i hlađenje COM (2016) 51

Odbor za zaštitu okoliša i prirode ujedno je većinom glasova (8 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) donio sljedeći

Z A K L J U Č A K

  
1. Odbor ističe kako nema ekološke, ekonomske i zdravstvene opravdanosti za korištenje spaljivanja komunalnog otpada u svrhu stvaranja toplinske ili neke druge energije te predlaže da se iz ovog dokumenta isključi ta mogućnost. 

Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Gordan Maras, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Ljubica Ambrušec, potpredsjednica Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Gordan Maras