Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu zakona o socijalnoj skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 50

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 3. sjednici Odbora, održanoj 7. ožujka 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o socijalnoj skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. veljače 2012. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76.a Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja iznoseći razloge za donošenje Zakona po hitnom postupku. Kako je pojasnila, predloženim Zakonom se postojeći sustav socijalne skrbi treba hitno mijenjati i urediti, obzirom da je Zakon koji se primjenjuje od 2. lipnja 2011. godine, umjesto racionalizacije troškova i decentralizacije, doveo do centralizacije sustava i povećanja troškova te nije osigurao provedbu očekivanih učinaka.

Naime, važećim Zakonom ustrojen je 21 Zavod za socijalnu skrb u županiji s ciljem racionalizacije po principu jedinstvenog upravnog mjesta, a postojeći centri za socijalnu skrb postali su podružnice. Ujedno je dio bivših centara za socijalnu skrb izgubio status podružnice, na način da su postali sjedište Zavoda, pa Zakon nije dosljedno proveden.

U raspravi koja je uslijedila, skrenuta je pažnja na potrebu stvaranja novog, racionalnijeg i djelotvornijeg sustava socijalne skrbi koji prvenstveno treba biti usmjeren prema socijalno ugroženim građanima. Dosadašnja složenost propisa i složeni postupak ostvarivanja prava, uvelike su otežavali pristup pravima i onemogućavali djelotvornost i dostupnost službe. Korisnicima su usluge time postale nedostupne ili znatno skuplje. Ujedno, nejednaka veličina županija površinom i brojem stanovništva, stvorila je probleme u funkcioniranju iz čega proizlazi potreba preustroja zavoda za socijalnu skrb u županiji u centre za socijalnu skrb.

Odredbama novog Zakona stvaraju se prema mišljenju većine članova, preduvjeti za daljnju reformu sustava socijalne skrbi, kojeg treba uskladiti s kriterijima i standardima Europske unije i Projekta razvoja sustava.
Biranjem pružatelja socijalnih usluga temeljem javnih natječaja za popunjavanje mreže socijalnih usluga, a ne putem koncesija kako je do sada uređeno, na kvalitetniji način uređuje se područje socijalnih usluga. Ukidanje uputnica koje su uvedene važećim Zakonom, većina članova Odbora smatra dobrim rješenjem. Planirano uvođenje informacijskog sustava smanjit će „administriranje“ i osigurat će kvalitetnije i efikasnije djelovanje stručnih radnika sustava.

Kako je u raspravi istaknuto, predloženim Zakonom se postojeći sustav socijalne skrbi bolje uređuje i pojednostavljuje, što će pridonijeti procesu deinstitucionalizacije i poboljšanju kvalitete života socijalno osjetljivih skupina.

Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (5 glasova „za“, 2 glasa „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O SOCIJALNOJ SKRBI

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan, dr. med., predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
Biljana Borzan, dr. med.