Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporaba droga, prvo čitanje, P.Z. br. 82, Predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 21. sjednici održanoj 4. srpnja 2017. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporaba droga, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavo Klub zastupnika SDP-a, aktom od 2. veljače 2017.

Odbor je o Prijedlogu zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
 
Članovi Odbora raspolagali su s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na rečeni Prijedlog zakona.
 
Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknuo da je ovim zakonskim prijedlogom predviđeno da konoplja sa sadržajem THC-a 0.2% i manjim, ne bude predmet Zakona o suzbijanju zlouporaba droga, već da podliježe zakonima u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede. Također je u Zakonu o suzbijanju zlouporabe droga potrebno redefinirati pojam novih droga, kako bi se osiguralo sankcioniranje i osnova za postupanje do trenutka njihovog stavljanja na Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga, a ujedno i stvorio temelj za donošenje generičke liste. To je iz razloga što posljednjih godina Europska unija kao i Republika Hrvatska bilježi pojavu i vrlo brzi porast novih psihoaktivnih tvari koje nisu pod zakonskom kontrolom.

Isto tako, ovim zakonskim prijedlogom omogućilo bi se postupanje ovlaštenih djelatnika koji provode programe prevencije, liječenja, odvikavanja i smanjenja štete u slučaju dolaska u posjed uzorka tvari za koju postoji sumnja da je riječ o novoj psihoaktivnoj tvari, da mogu posjedovati uzorke droge u svrhu upućivanja na analizu u ovlašteni laboratorij. Zakonskim prijedlogom omogućuje se uništenje oduzetih droga pod jednakim uvjetima kako u kaznenom tako i u prekršajnom postupku.
Mišljenje Vlade Republike Hrvatske kojim predlaže Hrvatskom saboru da ne prihvati Prijedlog zakona obrazložio je državni tajnik Ministarstva zdravstva.

U samoj raspravi, članovi Odbora iskazali su različita mišljenja o ovoj temi. U prvom redu o uzgoju medicinske konoplje u Republici Hrvatskoj i učincima na liječenje. Dio članova Odbora mišljenja je da zbog činjenice da je medicinski kanabis slabo dostupan hrvatskim građanima radi svoje cijene te da bi radi svojeg pozitivnog učinka trebalo razmotriti mogućnost da se ovlaštenim farmaceutskim tvrtkama ili Imunološkom zavodu dade odobrenje za njegov uzgoj. Većina članova Odbora protiv je ovog prijedloga rješenja te su upozorili na moguće ne samo medicinske, već i sigurnosne probleme kao i na zlouporabe vezane za uzgoj medicinskog kanabisa.
 
U daljnjoj raspravi je konstatirano da je ovaj Prijedlog zakona više od godinu dana u saborskoj proceduri, što je bilo više nego dovoljno vremena da resorno ministarstvo predloži novi Zakon, premda su suglasni da ovako složenu materiju kao što je uzgoj, nadzor i prerada kanabisa nije moguće regulirati podzakonskim aktom već zakonom, kako je i navedeno u mišljenju Vlade Republike Hrvatske. Tim više što je gotovo nemoguće razlikovati konoplju s malim sadržajem THC-a od one s visokim bez dodatne laboratorijske analize što otvara mogućnost zlouporabe. Smatraju da sukladno s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske  konoplja mora ostati definirana Zakonom o suzbijanju zlouporabe droga, temeljem kojeg ministar poljoprivrede podzakonskim aktima rješava sva pitanja vezana uz uzgoj, otkup, promet i nadzor industrijske konoplje. Nije prihvaćen prijedlog da veterinarski lijekovi koji sadrže narkotike prijeđu u nadležnost Ministarstva poljoprivrede, s obzirom da je praksa Europske unije da sve poslove vezane za promet međunarodno kontroliranim tvarima obavlja jedno ministarstvo.

Zaključno, članovi Odbora suglasni su da je potrebno izraditi cjelovit zakon koji će regulirati ovu problematiku, imajući u vidu dobra rješenja iz ovoga Prijedloga zakona. S obzirom da se radi o kompleksnoj problematici koja je u nadležnosti više resora i oko čega je potrebno postići konsenzus, članovi Odbora prihvatili su razloge navedene u mišljenju Vlade Republike Hrvatske, ali inzistiraju na žurnom donošenju cjelovitog zakona o suzbijanju zlouporabe droga, poglavito s obzirom na najavu i obećanje koje je dao predstavnik Ministarstva zdravstva da će to biti u IV. kvartalu ove godine.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora su većinom glasova (7„za“ i 1 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

zaključak

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporaba droga.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA  ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.