Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu nacionalne strategije zaštite od požara za razdoblje od 2013. do 2022. godine

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na svojoj 21. sjednici, održanoj 23. travnja 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu nacionalne strategije zaštite od požara za razdoblje od 2013. do 2022. godine koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.

Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi prijedlog raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju, predstavnik predlagatelja istaknuo je da je temeljem Zakona o zaštiti od požara Vlada Republike Hrvatske podnijela Hrvatskom saboru Prijedlog nacionalne strategije zaštite od požara za razdoblje od 2013. do 2022. godine, a čiji nacrt je izradila radna skupina imenovana od predstavnika Državne uprava za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatske vatrogasne zajednice i drugih nadležnih tijela.

Nadalje je istaknuo da Strategija sadrži opis i analizu postojećeg stanja protupožarne zaštite, pravni okvir, međunarodne obveze, glavne ciljeve i prioritete, provedbene mjere i nositelje aktivnosti, nositelje aktivnosti i koordinatore provedbe Strategije i Statističke pokazatelje požara za razdoblje 2002.-2011.

Posebno je istaknuo glavne ciljeve i prioritete, a to je smanjiti broj nastalih požara i broj stradalih osoba, kao i materijalnu štetu uslijed posrednog i neposrednog djelovanja požara, te unaprijediti sustav vatrogastva i redefinirati status vatrogasaca. Da bi se postigli zadani ciljevi, potrebno je dovršiti usklađivanje zakonske regulative iz područja preventive sa pravnom stečevinom Europske unije, zakonskim odredbama osigurati financiranje protupožarne zaštite, osposobiti i educirati stručne kadrove za preventivno provođenje protupožarne zaštite, kao i operativno djelovanje, ustrojiti jedinstvenu službu vatrogastva na čelu sa državnim tijelom zaduženim za vatrogastvo sa jasno postavljenom linijom zapovijedanja, financiranja, školovanja i stručnog osposobljavanja, izraditi metodologiju za određivanje broja i vrsta vatrogasaca u vatrogasnoj postrojbi u gospodarstvu i u jedinicama lokalne samouprave.

U raspravi koja je uslijedila istaknuto je da se sredstva u iznosu od 5% koja se izdvajaju iz proračuna jedinica lokalne samouprave nisu dovoljna, a niti se koriste racionalno, te je potrebno ustrojiti jedinstvenu službu vatrogastva. Istaknuto je također, da planovi zaštite od požara moraju biti usklađeni i jasno definirani jer više nisu u skladu sa realnim stanjem na terenu. Iako je Strategija metodološki prihvatljiva, istaknuto je da Strategiji nedostaje kvalitetna analiza postojećeg stanja, kao i detaljan provedbeni plan sa jasno definiranim rokovima i nositeljima. Kod ustrojavanja vježbališnog centra treba voditi računa da se sustavno obrazuju sve službe koje sudjeluju u rizičnim situacijama, a ne samo vatrogasne postrojbe. Također je istaknuto da nije jasno tko će biti uključen u Regionalni centar za šumske požare za države jugoistočne Europe (JIE). Istaknuto je da je predložena Strategija više sustav želja, a ne operativan plan po kojem bi se moglo raditi. Naglašeno je, da nismo donijeli nove zakone o vatrogastvu, o civilnoj zaštiti, zaštiti od požara i zaštiti i spašavanju, pa bi se lako moglo dogoditi da Strategija, bude u koliziji sa zakonima koji će se donijeti.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“, i 4 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

NACIONALNU STRATEGIJU ZAŠTITE OD POŽARA
ZA RAZDOBLJE OD 2013. DO 2022. GODINE

te predlaže Hrvatskom saboru da donese i sljedeći

ZAKLJUČAK

obvezuje se Vlada Republike Hrvatske da do konca 2014. godine, a nakon donošenja Zakona o civilnoj zaštiti, Zakona o vatrogastvu, Zakona o zaštiti od požara i Zakona o zaštiti i spašavanju, izradi Strategiju zaštite od požara s planom realizacije.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Igor Dragovan, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Prof. dr. sc. Miroslav Tuđman