Odbor za razvoj i obnovu Hrvatskoga sabora na 50. sjednici održanoj 12. srpnja 2011. godine, raspravio je Prijedlog kaznenog zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. srpnja 2011. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnika predlagatelja istaknuto je da se ovim zakonskim prijedlogom usklađuje zakonodavstvo Republike Hrvatske sa zakonodavstvom Europske unije.
Naglašeno je da je zbog niza razloga uočenih u primjeni važećeg Kaznenog zakona bilo potrebno sustavno izmijeniti kazneno materijalno zakonodavstvo, unoseći brojne novine s ciljem stvaranja suvremenog i europskog Kaznenog zakona.
Predstavnik predlagatelja je, sukladno djelokrugu Odbora izdvojio novine sadržane u Glavi kaznenih djela iz radnih odnosa i socijalnog osiguranja, kao jednoj od XXXV glava predloženog Zakona. Prema Prijedlogu inkriminira se neisplata plaća, neuplata doprinosa i zlostavljanje na radu (mobbing). Stavkom 1. članka 133. štiti se pravo na zaradu koje je jedno od prava iz rada i zagarantirano člankom 56. stavkom 1. Ustava, a stavkom 2. istoga članka Prijedloga kaznenog zakona predviđa se fakultativno oslobađanje od kazne ako poslodavac naknadno tj. do donošenja pravomoćne presude uplati zaostale plaće.
Odbor je raspolagao mišljenjem Hrvatske obrtničke komore na predmetni zakona u kojem se izražava suzdržanost u svezi s predloženim kaznenim mjerama u vezi neispate plaća, te je sugerirano da bi stvaranjem uvjeta za uspostavu financijske discipline i eventualnim uvođenjem određenog vida sankcija za neizvršavanje ugovornih obveza, uz uvođenje dodatnih poticajnih mjera za razvoj gospodarstva problem neisplata plaća i doprinosa bio u bitnome smanjen.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo predloženim novinama u Prijedlogu kaznenog zakona u dijelu koji se odnosi na uvođenje kazni za neisplatu plaća.
Na stav izražen u mišljenju Hrvatske obrtničke komore odgovoreno je u raspravi ukazivanjem na činjenicu da se na takve pojave u gospodarstvu do sada nije reagiralo, a posljedica je 14 milijardi kuna neuplaćenih doprinosa i nesankcinirani poslodavaci koji su tako postupali.
Stavljajući naglasak na teško stanje u gospodarstvu, ali i težak položaj poslodavaca, te naznaku o očekivanom rastu broja nezaposlenih, zatraženo je da se razmisli o tome da se do drugog čitanja iznađu modaliteti kod postupanja po ovim odredbama.
U raspravi je u ime HUP-a izražen stav glede predloženih odredbi o kojima je u javnosti najviše govoreno. Predložene mjere nisu predviđene u Programu gospodarskog oporavka, naglašeno je, te bez kriterija i predviđenog načina postupanja u slučajevima neisplate plaće dolazi do prepuštanja samo sucima donošenje odluka o kaznama za poslodavce. Istaknuto je u svezi s time da se istovremeno ne otklanjaju uzroci nastalog stanja u gospodarstvu, nego se predloženim odredbama nastoje riješiti posljedice gospodarske situacije.
Odbor je nakon provedene rasprave, jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog kaznenog zakona.
2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi uputit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gospođa mr. sc. Zdenka Čuhnil.
PREDSJEDNICA ODBORA
mr. sc. Zdenka Čuhnil