Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za vremensko razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2008. godine

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 21. svibnja 2009. godine, raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za vremensko razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2008. godine, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela Pravobraniteljica osobe s invaliditetom Republike Hrvatske, aktom od 31. ožujka 2009. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom obraćali su se građani Republike Hrvatske pisanim putem, telefonski i elektronskom poštom, tražeći savjetovanje, informacije, upute, potporu, preporuke, prijedloge

Ukupno je zaprimljeno 256 podnesaka, od čega se najveći broj predmeta odnosi na ostvarivanje prava iz područja socijalne skrbi, zatim mirovinskog osiguranja, slijede predmeti vezani uz pristupačnost, zapošljavanje i rad.

U odnosu na obrazovni sustav najveći problem su zastarjeli i udžbenici neprilagođeni potrebama osoba s invaliditetom, kao i otpori integraciji učenika s poteškoćama u razvoju.

Nadalje, osobe s invaliditetom, zbog predrasuda poslodavaca, ne koriste postojeće mogućnosti za njih donesenih programa zapošljavanja.

Izraženo je i negodovanje što se potrebe osoba s invaliditetom rješavaju kroz karitativne djelatnosti. Zahvaljujući zakonima i nacionalnim dokumentima deklarativna razina prava je zadovoljavajuća, no postoje problemi u ostvarivanju tih prava.

U raspravi koja je uslijedila izraženo je uvjerenje da će iduće izvješće biti opširnije. Nadalje, istaknuto je kako pristup pravima osoba s invaliditetom varira s obzirom na to radi li se o urbanoj ili ruralnoj sredini. Također je ukazano na slučajeve zlostavljanja djece s poteškoćama u razvoju u školama.

Upozorava se na neujednačenost prava, zatim na često kršenje prava osoba s intelektualnim teškoćama, a ističe se da najveću diskriminaciju trpe gluhe osobe. Pojedini članovi Odbora upozorili su da ne treba generalizirati pojedinačne negativne slučajeve, budući da je tolerancija i senzibiliziranost društva na potrebe osoba s invaliditetom značajno porasla.

Nadalje je istaknuta potreba definiranja pedagoškog standarda za asistente u nastavi, upozoreno na nedostatan rad na osiguranju pristupačnosti u sve prostore pri čemu je velik dio odgovornosti na lokalnim razinama. Upozoreno je da poteškoće pri zapošljavanju osoba s invaliditetom proizlaze i iz sustava obrazovanja – koji ih obrazuje za zanimanja današnjem tržištu rada neprikladna, zastarjela i nepotrebna.

Ohrabrujućim je ocijenjeno što obrazovanje djece s poteškoćama u razvoju ulazi u nacionalni obrazovni kurikulum – što osigurava znanstvenu, stručnu, programsku i infrastrukturnu razinu.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

zaključak

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za vremensko razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2008. godine.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Gordana Sobol