Odbor za rad i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad i socijalno partnerstvo s rasprave o Izvješću o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2010. godinu

Odbor za rad i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 57. sjednici i nastavku 57. sjednice održane 9.lipnja 2011. godine, raspravljao je o Izvješću o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2010. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 31. ožujka 2011. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio sukladno čl.75. Poslovnika Hrvatskoga sabora u svojstvu matičnoga radnog tijela.

Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

Uvodno izlaganje podnijela je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom. Po podacima o postupanju,iz Izvješća je vidljivo da je Ured postupao u 1474 slučaja.

Najveći broj predmeta, kao i prethodne godine odnosio se na zaštitu prava i interesa osoba s invaliditetom u području socijalne zaštite (20,8%), zatim pristupačnosti(12,2%).,te mirovinskog osiguranja (10,2%), potom u području rada i zapošljavanja (9,4%).Nadalje, najveći broj savjetovanja odnosio se na područje socijalne zaštite, zatim pristupačnosti i mirovinskog osiguranja.

Sukladno svojem djelokrugu pravobranitelj za osobe s invaliditetom ovlašten je upozoravati, predlagati, obavještavati i davati preporuke nadležnim tijelima državne uprave, tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravnim i fizičkim osobama, te predlagati poduzimanje mjera za poboljšanje položaja osoba s invaliditetom i zahtijevati izvješća o poduzetim mjerama.

Veliki broj aktivnosti Ureda odnosio se na preporuke s ciljem poboljšanja položaja osoba s invaliditetom. Vlada Republike Hrvatske, odnosno resorna ministarstva prilikom izmjena Zakona prihvatila su primjedbe Pravobraniteljice, što je ocijenjeno visokim stupnjem suradnje.

Problemi koje nije bilo moguće riješiti u navedenom razdoblju na koje se Izvješće odnosi (kao što je inkluzivni dodatak, jedinstveno tijelo vještačenja, provođenje postupka vještačenja po socijalnom modelu invaliditeta a ne po medicinskom, potom pravo na inlkluzivno obrazovanje na svim razinama, te najveći broj osoba lišenih poslovne sposobnosti u potpunosti, a gotovo je rijetkost djelomično lišavanje poslovne sposobnosti,te pristupačnost,,i dr.) ostaju i dalje pitanja na kojima treba intenzivnije raditi, te poboljšati međuresornu suradnju kako bi se unaprijedio postojeći sustav.

Nadalje, Pravobraniteljica je ukazala da treba uložiti više napora u provedbi Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, a kao pozitivan primjer u zapošljavanju, istaknute su ,tkz.“zaštitne radionice“.

U raspravi su članovi Odbora ocijenili ovo Izvješće cjelovitim, opsežnim i objektivnim, te su podržali napore koje Ured pravobraniteljice ulaže u rješavanje postojećih problema s kojima se susreću osobe s invaliditetom.

Iznijeto je mišljenje po kojemu bi bilo dobro da se sukladno članku 178. Poslovnika Hrvatskoga sabora zastupnicima dostavio sažetak Izvješća.

Predloženo je da bi valjalo u idućem izvještajnom razdoblju dostaviti podatke o broju neosnovanih pritužbi.

Iznijeto je mišljenje po kojemu je dobro da su predstavnici Vlade iz različitih područja na sjednici Odbora obrazlagali mišljenje, a što sve ukazuje na veliku osjetljivost i dobru suradnju Vlade Republike Hrvatske i Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2010. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Kunsta, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Boris Kunst