Odbor za rad i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 47. sjednici održanoj 16. studenoga 2010. godine, raspravljao je o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2010. godinu, i projekcijama za 2012. i 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2010. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je da su Proračunom planirani prihodi od 107,4 milijarde kuna, dok su rashodi planirani na razini prošlogodišnjih u iznosu od 122,3 milijarde kuna, sukladno zaključku kojim je Hrvatski sabor u kolovozu ove godine prilikom donošenja Izmjena i dopune Državnog proračuna obvezao Vladu Republikie Hrvatske da ne povećava proračunske rashode iznad utvrđenih rebalansom, koji iznosi 122,3 milijarde kuna. Manjak državnog proračuna u 2011. godini zabilježit će razinu od 14,9 milijardi kuna. Tri su ključna strateška cilja usmjerena na cjelokupni društveni i gospodarski razvoj, a to su: gospodarski oporavak i razvoj, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, te završetak pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Unatoč nepovoljnim gospodarskim kretanjima koja su kao posljedica svjetske gospodarske krize zahvatila i hrvatsko gospodarstvo u 2011.godini očekuje se rast bruto domaćeg proizvoda od 1,5%.
Nadalje više puta je naglašeno, da je Vlada odgovorna i socijalno osjetljiva budući da nije smanjivala, odnosno radila uštede na: mirovinama, rodiljnim naknadama, dječjem doplatku, socijalnim naknadama i plaćama u javnim i državnim službama.
U raspravi su suglasni članovi Odbora da je ovaj Proračun istodobno razvojan i socijalno pravedan. Stvoreni su preduvjeti za poticajno poduzetničko okružje, a puni efekt nekih od mjera nije moguće vidjeti u kratkom roku, ali upravo je takve mjere nužno provesti kako bi se dugoročno polučili pozitivni rezultati.
Nadalje, u raspravi je ocijenjeno da nije dobro priželjkivati pomoć Međunarodnog monetarnog fonda, budući da Vlada Republike Hrvatske smanjuje i uspješno nadzire javnu potrošnju. Većina članova Odbora smatra da stvaranje negativne socijalne klime i nezadovoljstva kod građana dodatno pridonosi učestalo zazivanje pomoći Međunarodnog monetarnog fonda, kako političkih suparnika tako i nekih sindikalnih čelnika. Iznijeto je mišljenje po kojemu bi trebalo više suradnje socijalnih partnera prilikom donošenja strateškog dokumenta, kao što je Državni proračun.
Nadalje, ukazano je da su nužne reforme javne i državne uprave, kao i drugih sektora, koje bi pridonijele većoj efikasnosti i uštedama proračunskih sredstava.
Ocijenjeno je pozitivnim što je Hrvatski sabor prihvatio prijedlog Vlade Republike Hrvatske o zaleđivanju proračunskog rashoda u razdoblju od slijedeće dvije godine i to je značajni doprinos smanjenju državne potrošnje i nastavku štednje na tragu Programa gospodarskog oporavka Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ”7 glasova za” odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
DRŽAVNI PRORAČUN REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU
I PROJEKCIJE ZA 2012. I 2013. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Borisa Kunsta.
PREDSJEDNIK ODBORA
Boris Kunst