Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe s rasprave o Izvješću o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2015. godinu

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na  3. sjednici održanoj 09. studenoga 2016. razmotrio je Izvješće o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2015. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila predsjednica Povjerenstva, aktom od 31. svibnja 2016. godine. Odbor je raspravio Izvješće u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno ovlasti iz članka 81. Poslovnika.

Predstavljajući Izvješće o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2015. godinu predsjednica Povjerenstva naglasila je da je Povjerenstvo osnovano radi provedbe Zakona, kao neovisno i samostalno tijelo nadležno za pokretanje postupaka sukoba interesa i donošenje odluka o tome je li određeno djelovanje dužnosnika u suprotnosti s odredbama Zakona. Povjerenstvo je od samog početka radilo na kadrovskom popunjavanju zatečene Stručne službe, osmišljavanju procesa rada,  nadogradnji informatičke podrške, povezivanju Povjerenstva s bazama podataka drugih državnih tijela, stvaranju pravne prakse.  Unatoč činjenici da su Povjerenstvu smanjena sredstva osigurana u Državnim proračunom Povjerenstvo je u izvještajnoj godini ostvarilo znatne uštede.

Predsjednica Povjerenstva izvijestila je da je Povjerenstvo tijekom 2015. godine provodilo postupak prethodne administrativne provjere podataka o imovinskom stanju dužnosnika i redovitu provjeru podataka povodom zaprimljenih prijava protiv dužnosnika. S tim u vezi smatra da bi za postizanje prave svrhe podnošenja izvješća o imovinskom stanju dužnosnika, mogućim izmjenama Zakona trebalo urediti obvezu tijela državne vlasti na dostavljanje dokumentacije u odnosu na osobe iz nadležnosti Povjerenstva. Naglasila je da su dva osnovna područja rada Povjerenstva davanje mišljenja na zahtjev dužnosnika i donošenje odluka o sukobu interesa. Tijekom 2015. godine Povjerenstvo je održalo 44 javne sjednice, donijelo 55 odluka o nepokretanju postupka te 94 odluke o pokretanju postupka. Povjerenstvo je u izvještajnoj godini dalo 102 obrazložena mišljenja i 19 obrazloženih očitovanja, zaprimilo 805 izviješća o imovinskom stanju dužnosnika, u 230 postupaka prethodne provjere utvrdilo je da dužnosnici nisu pravilno i potpuno ispunili obrazac imovinske kartice. Naglasila je da je Povjerenstvo u 2015. godini izreklo novčanih sankcija u iznosu preko 300 000,00 kn.

U raspravi su članovi Odbora pohvalili  izvješće o radu  Povjerenstva. Izvješće je iscrpno i sadržajno, njime je obuhvaćena i ocjena stanja s prijedlogom poboljšanja pojedinih instituta. U raspravi je izneseno mišljenje kako bi se informatičkom nadogradnjom sustava moglo postići da samo Povjerenstvo dolazi do podataka o imovini dužnosnika, čime bi se podnošenje kartica depersonaliziralo i izbjegle moguće manipulacije. Nasuprot tome, iznijeto je kako je postojeći sustav u kojem dužnosnici daju izjave vjerodostojniji i treba ga zadržati, a Povjerenstvu povjeriti provjeru podataka. U raspravi je istaknuto da uočene nedostatke iz prakse rada Povjerenstva treba u dogledno vrijeme preciznije normirati, a to se u prvom redu odnosi na obnašatelje  dužnosti u jedinicama lokalne uprave, na postojeća  ograničenja nakon isteka mandata dužnosnika, na prijenos upravljačkih prava, na pitanje podnošenja imovinskih kartica u obnašanju zastupničke dužnosti na kraći vremenski period. U raspravi je sudjelovao i predstavnik GONGA-a. Smatra da iskorak u radu Povjerenstva trebaju slijediti i drugi primjerice Državno izborno povjerenstvo (koje bez izmjene Zakona ne radi na stvaranju baze podataka o donatorima političkih stranaka) Dao je preporuku da se u imovinskoj kartici dužnosnika otvori mogućnost da sam dužnosnik deklarira osobne povezanosti. Založio se za formiranje javnog foruma za raspravu o mogućim izmjenama  Zakona.  

U završnom obraćanju predsjednica Povjerenstva podsjetila je na odluku Ustavnog suda RH kojom je ograničeno Povjerenstvo u prikupljanju podataka,  te ponovila da Povjerenstvo ne utvrđuje nesrazmjer imovine dužnosnika, nesrazmjer podliježe kontroli građana. Predsjednica se osvrnula i na preporuke GRECO-a o donošenju etičkog kodeksa zastupnika i o potrebi trajne edukacije o sukobu interesa državnih dužnosnika na svim razinama. 

Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe  jednoglasno je  sa  sedam (7) glasova „za“ predložio Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka

       Prihvaća se  Izvješće o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2015. godinu                                                 

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio potpredsjednicu Odbora.

 

                                                                                                                        POTPREDSJEDNICA  ODBORA

                                                                                                                                 Marija Jelkovac