Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 51. sjednici održanoj 3. srpnja 2019. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima za mladež P.Z.E. br. 656, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. lipnja 2019. godine.
Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnica predlagatelja uvodno je naglasila da se Zakon o sudovima za mladež ovim Prijedlogom zakona prvenstveno usklađuje sa pravom Europske unije, transponiranjem i implementacijom Direktive (EU) 2016/800 o postupovnim jamstvima za djecu koja su osumnjičenici ili optuženici u kaznenim postupcima. Predmetna Direktiva propisuje jamstva koja osiguravaju da osobe mlađe od 18 godina, kada su osumnjičenici ili optuženici u kaznenom postupku, mogu razumjeti i pratiti postupak te ostvariti pravo na pošteno suđenje.
U odnosu na procesni položaj maloljetnika, ovim Prijedlogom zakona dopunjuju se odredbe o sadržaju pouke o pravima maloljetnika, detaljnije se propisuje način na koji maloljetnik mora biti poučen o pravima, uvodi se obveza informiranja nositelja roditeljske odgovornosti o pravima maloljetnika, uručenje odnosno dostava pouke o pravima maloljetnika kao i pravo na pratnju roditelja, skrbnika ili druge odgovarajuće odrasle osobe tijekom postupka. Nadalje, obvezna obrana za maloljetnika pomiče se u najraniju fazu postupka, propisuje se obveza stručnim suradnicima i centru za socijalnu skrb izrada izvješća, kao i pozivanje njihovih predstavnika na sjednicu vijeća. Također, Prijedlogom zakona propisuje se da maloljetnik koji tijekom trajanja istražnog zatvora navrši 18 godina života može ostati smješten u zatvorenoj zavodskoj ustanovi, ukoliko je to opravdano i u najboljem interesu drugih maloljetnika smještenih s njim.
Također, radi usklađivanja sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku, koji uvodi policijsko ispitivanje osumnjičenika kao radnju s dokaznom snagom, ovim Prijedlogom zakona propisuje se da ispitivanje maloljetnika provodi policija, kao i da je ispitivanje maloljetnika prva dokazna radnja koju će provesti državni odvjetnik, a za kaznena djela iz nadležnosti županijskog suda maloljetnika mora ispitati državni odvjetnik ili sudac za mladež.
Nadalje, s obzirom da su u primjeni Zakona uočene određene nejasnoće, odredbe o zastari izvršenja maloljetničkog zatvora usklađuju se sukladno Kaznenom zakonu, koji više ne razlikuje relativnu i apsolutnu zastaru. Vezivanje maloljetnika više nije propisano samo kod počinjenja kaznenih djela nasilja, već neovisno o vrsti kaznenog djela, ukoliko je maloljetnik opasan po vlastiti ili tuđi život ili sigurnost, ali i dalje kao iznimka u postupanju i kao krajnje sredstvo. Predlaže se i izmjena glede dostave odluka i dopisa maloljetniku, uz odgovarajuću primjenu odredaba Zakona o kaznenom postupku, uz napomenu da se maloljetniku odluke neće dostavljati isticanjem na oglasnoj ploči suda. Također, uređuje se zakonski tekst na način da je nedvojbeno kako sjednica vijeća nije obvezan stadij postupka prema maloljetniku, predsjednik vijeća ovlašten je donijeti odluku o određivanju sjednice vijeća ili rasprave. Osim toga, o poduzimanju dokazne radnje obavještava se i branitelj i maloljetnik, a prikupljanje podataka za psihofizičku ocjenu maloljetnika, te o osobnim i obiteljskim prilikama, umjesto do sada kumulativnog, propisuje se alternativno ili stručnom suradniku ili centru za socijalnu skrb. Brisana je i odredba o pozivanju maloljetnika na sjednicu vijeća drugostupanjskog suda, a ako nije udovoljeno uvjetima za obustavu izvršenja ili zamjenu odgojne mjere, izvršenje izrečene odgojne mjere nastavlja se bez donošenja posebnog rješenja, dok o obustavi ili zamjeni odgojne mjere sud donosi rješenje.
U raspravi je postavljen upit vezano za odredbu koja propisuje da ispitivanje maloljetnika provodi policija, osim ako je počinjeno kazneno djelo iz nadležnosti županijskog suda, kada maloljetnika mora ispitati državni odvjetnik ili sudac za mladež, pri čemu je zatraženo objašnjenje zašto policija ne može ispitati maloljetnika ako je počinjeno kazneno djelo za koje je nadležan županijski sud, o čemu se predstavnica predlagatelja očitovala da se pripremaju izmjene Zakona o kaznenom postupku, dakle i predmetne odredbe, ali i da se za teža kaznena djela želi osigurati provođenje formalne dokazne radnje ispitivanja maloljetnika.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće zaključke
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima za mladež.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Orsat Miljenić