Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 44. sjednici održanoj 10. prosinca 2018. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 16. studenoga 2018. godine.
Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnica predlagatelja ukratko je obrazložila osnovna pitanja koja se zakonom uređuju, a to su spajanje općinskih i prekršajnih sudova (ostaje samo Prekršajni sud u Zagrebu i Prekršajni sud u Splitu, za ostale osnivaju se odjelu unutar suda), unapređenje sustava upravljanja sudovima te obavljanja poslova sudske i pravosudne uprave, daljnja harmonizacija odredbi prekršajnog i kaznenog prava. Obrazložene su male razlike između rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na Prijedlog zakona. Članak 1. dodan je na inicijativu Ministarstva financija radi uvođenja odvraćajućih novčanih kazni koje mogu biti razmjerne potencijalno velikim štetama koje i fizička osoba može nanijeti počinjenjem prekršaja u području poreza, carine i financija. Članak 2. dodan je radi harmonizacije prekršajnog i kaznenog prava jer otklanja dvojbe o trenutku kada zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom počinje teći, briše se odredba o negativnim prekršajnim bodovima, budući se rješenja donose u upravnom postupku i na njega nema prava žalbe, ali se može pokrenutu upravni spor.
U raspravi je istaknuto da obrazloženje predlagatelja kako se Konačnim prijedlogom spajaju prekršajni sudovi s općinskim sudovima, odnosno da prestaje rad prekršajnih sudova kao zasebne vrste sudova, nije točno s obzirom na činjenicu neki prekršajni sudovi nastavljaju s radom. S tim u vezi postavljen je upit kako će se riješiti pitanje zastara prekršajnih postupaka.
Također, postavljen je upit surađuje li Ministarstvo pravosuđa s Ministarstvom unutarnjih poslova, u vezi najave Ministarstva unutarnjih poslova kako sankcije propisane važećim Zakonom o sigurnosti prometa o na cestama ne ispunjavaju svoju svrhu, te da će ići prema rješenjima koja bi mogla uključiti trajnije oduzimanje vozačkih dozvola, ali i oduzimanja vozila kao predmeta kaznenog djela ili prekršaja.
Predstavnica predlagatelja u dogovoru je istaknula da se izmjenama Zakona o sigurnosti prometa na cestama treba pristupiti na sustavan način i izrazila spremnost Ministarstva pravosuđa da sudjeluje na izradi.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa šest (6) glasova „za“ i tri (3) „suzdržana“ glasa odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Orsat Miljenić,v.r.