Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, prvo čitanje, P. Z. br. 183

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 12. sjednici održanoj 14. studenoga godine 2012. Prijedlog zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru P.Z. br. 183, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. listopada 2012.

Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.

U uvodnom dijelu predstavnica predlagatelja istaknula je da se predloženim Zakonom o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru uvodi Hrvatski kvalifikacijski okvir (u daljnjem tekstu: HKO) kao reformski instrument kojim se uređuje cjelokupni sustav kvalifikacija na svim obrazovnim razinama u Republici Hrvatskoj, kroz standarde kvalifikacija temeljene na ishodima učenja i usklađene s potrebama tržišta rada, pojedinca i društva u cjelini. Pored toga, HKO razvija i unaprjeđuje sustav osiguravanja kvalitete na svim razinama, uspostavlja osnove za priznavanje i vrednovanje neformalnog i informalnog učenja, te omogućava prepoznatljivost kvalifikacija stečenih u Republici Hrvatskoj na hrvatskom i europskom tržištu rada. Stoga će donošenje predloženog Zakona neminovno utjecati na postojeće zakone i propise u području obrazovanja i osposobljavanja te u drugim područjima, koja svojim propisima uređuju i pitanja obrazovanja i osposobljavanja, na način da se osigura njihova bolja međusobna usklađenost.

U raspravi članovi Odbora većinom glasova podržali su navedi Prijedlog. Mišljenje je većine članova Odbora da će donošenje ovoga Zakona odnosno HKO-a pridonijeti provedbi cjelovite reforme obrazovnog sustava Republike Hrvatske kroz sustavno i aktivno uključivanje svih dionika u području obrazovanja i na tržištu rada.Također smatraju da će implementacija HKO-a omogućiti vertikalnu i horizontalnu prohodnost, a što će urediti sustav kvalifikacija na način da kvalifikacije odgovaraju kompetencijama na tržištu rada i budu razumljive poslodavcima ne samo na području Republike Hrvatske već i na europskom tržištu rada. Pozitivnim ocjenjuju uvođenja standarda zanimanja te standarda kvalifikacija s kojima će se usklađivati obrazovni programi, te stvaranje temelja za vrednovanje formalnog, neformalnog odnosno informalnog učenja. Osim što su podržali HKO kao ključni reformski instrument u obrazovanoj politici, iskazan je i stav predlagatelju da vodi računa da li će provedba HKO-a u određenim vremenskim rokovima ispuniti očekivanja određena Zakonom.

Raspravljajući o ulozi Nacionalnog vijeće za razvoj ljudskih potencijala mišljenje je pojedinih članova Odbora da isto kao strateško tijelo HKO-a ima prevelike ovlasti. Također sugerirano je predlagatelju da prilikom određivanja sastava Nacionalnog vijeća povede računa i o zastupljenosti predstavnika iz sektora predškolskog i osnovnog obrazovanja. Analizirajući osiguranje kvalitete primjene HKO-a putem Registra HKO-a, mišljenje je pojedinih članova Odbora da bi vođenje Registra odnosno pojedinih njegovih dijelova trebalo biti u nadležnosti samo jednoga Ministarstva, u ovome slučaju ministarstva nadležnog za obrazovanje.

Nakon provedene rasprave Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora većinom glasova ( 7 ZA i 3 SUZDRŽANA ) odlučio je predložiti Hrvatskome saboru donošenje zaključka

1. prihvaća se Prijedlog zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru

2. Svi prijedlozi, primjedbe i mišljenja iznesena u radu Hrvatskoga sabora i njegovih radnih tijela uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Valter Boljunčić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove odsutnosti mr. Jasen Mesić, potpredsjednik Odbora ili mr. Dunja Špoljar članica Odbora.


PREDSJEDNIK

Prof. dr. sc. Valter Boljunčić