Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 1. sjednici održanoj 10. studenoga 2016. godine, Godišnji izvještaj o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za 2015. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Upravni odbor Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, aktom od 14. travnja 2016. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
U raspravi su članovi Odbora posebno ukazali na važnost uloge koju Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva ima u promicanju i razvoju civilnog društva, a osobito u razvoju demokratskih institucija društva, građanskih inicijativa, filantropije i volonterstva, ali i održivosti neprofitnog sektora te međuresorske suradnje.
Istaknuta je uloga Zaklade u poticanju mladih na aktivizam kroz brojne programe kojima se podržava volonterski rad, te je posebice skrenuta pozornost na unaprjeđivanje inovativnih modela razvoja volonterstva u osnovnim i srednjim školama kroz nagradu „Otisak srca“. Kako je rečeno, takvim se programima mladima omogućuje upoznavanje sa svakodnevnim problemima i poteškoćama zajednice u kojoj žive te se njihovim uključivanjem u brojne aktivnosti koje se provode na lokalnim razinama pripremaju za budući odgovoran i aktivan život u društvu.
S tim u vezi, naglašeno je da se doprinos Zaklade ogleda i u podacima koji pokazuju da je u 2015. godini Zaklada pružila 449 podrški organizacijama civilnog društva u čijoj je provedbi sudjelovalo gotovo 25.000 volontera, te je spomenutim podrškama omogućeno zapošljavanje za ukupno 601 osobu. Skrenuta je pozornost i na važnost daljnjeg ulaganja u Zakladu, osobito imajući u vidu podatak da su na uloženih 10 milijuna kuna Zaklade, podržane organizacije civilnog društva privukle dodatnih 4,5 milijuna eura iz fondova Europske unije te 1,4 milijuna eura iz ostalih međunarodnih izvora.
U raspravi je posebno ukazano na važnost još snažnije institucionalne podrške udrugama za osobe s invaliditetom, udrugama iz Domovinskog rata te udrugama mladih i za mlade, od kojih su mnoge opstale upravo zahvaljujući podršci Zaklade. Kako je istaknuto, riječ je o trogodišnjim podrškama kojima je za cilj organizacijski razvoj ili stabilizacija udruga kako bi se podigla njihova razina održivosti, a na natječaj, koji je raspisan u kolovozu 2015. godine, omogućena je i prijava spomenutim udrugama. Izraženo očekivanje da će u narednom razdoblju doći do smanjenja nesrazmjera u broju i iznosima podrški tim udrugama u odnosu na ostale udruge koje se dodjeljuju u okviru programa koji se odnosi na demokratizaciju i razvoj civilnoga društva.
Kada je riječ o spomenutom Tematskom fondu „Demokratizacija i razvoj civilnog društva 2.0“, kao novom obliku razvojne suradnje kroz programske podrške neovisnom razvoju civilnog društva, istaknuto je da su u novi model uključene 23 otvorene platforme civilnog društva koje čine 252 članice. Međutim, kako je rečeno, iz predmetnog je izvješća vrlo teško razaznati koliki su ukupni iznosi koje se dodjeljuju pojedinim platformama te njihovim članicama i za koje su aktivnosti dodijeljene podrške.
Zatraženo je i dodatno obrazloženje u svezi osnivanja te djelovanja Centara znanja za društveni razvoj u Republici Hrvatskoj. Skrenuta je pozornost na činjenicu da od sedam osnovanih centara znanja, njih šest ima sjedište u Zagrebu (Zelena akcija, GONG, Mreža mladih Hrvatske, Savez udruga Klubtura, Zelena mreža aktivističkih grupa i Kuća ljudskih prava Zagreb), dok samo jedna (Udruga „Most“) ima sjedište u Splitu. Izraženo je mišljenje da je trebalo više pozornosti posvetiti ravnomjernijem regionalnom raspoređivanju takvih centara kako bi se njihova iskustva i znanja bolje iskoristila za razvoj društvenih potencijala i u drugim područjima Republike Hrvatske.
Kako je sukladno odredbi članka 16. Zakona o nacionalnoj zakladi za razvoj civilnoga društva („Narodne novine“ br. 173/2003.) Upravni odbor Nacionalne zaklade dužan podnositi izvješća o radu Zaklade Hrvatskome saboru, skrenuta je pozornost na sastav i izbor članova Upravnog odbora. Naime, temeljem čl. 5. spomenutoga Zakona, Upravni odbor Zaklade ima ukupno devet članova - tri člana predstavljaju tijela državne uprave, pet članova predstavljaju organizacije za razvoj civilnoga društva te jedan član predstavlja lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu. Prvi Upravni odbor imenovala je Vlada Republike Hrvatske na prijedlog vladinog Ureda za udruge te je stavkom 4. toga Zakona uređeno da će se imenovanje sljedećeg Upravnog odbora urediti Statuom Zaklade. Stavkom 4. članka 8. Statuta pobliže je uređeno da članove Upravnog odbora imenuje Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Upravnog odbora. Imajući u vidu sastav Upravnog odbora, te da ovako utvrđena odredba omogućuje članovima iz organizacija civilnog društva da sami sebe predlažu jer čine natpolovičnu većinu, zauzeto je stajalište da je potrebno razmotriti izmjene ove norme na način da se primjerice u sastav Upravnog odbora uključi i predstavnik Hrvatskoga sabora te razmotri koje će tijelo predlagati Vladi imenovanje članova Upravnog odbora.
Isto tako je ukazano na podatak koji se navodi u Izvješću da je udio Nacionalne zaklade u ukupno dodijeljenim sredstvima organizacijama civilnoga društva između 5 i 6%. S obzirom na to, postavljeno je pitanje zašto se Hrvatski sabor ne izvješćuje o najvećem dijelu, odnosno o raspodjeli 94% sredstava za organizacije civilnog društva, već se o tome izvješćuje samo Vlada Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova „za“, 1 „protiv“ i 2 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnji izvještaj o radu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društava za 2015. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Anu Komparić Devčić, potpredsjednicu Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin