Zagreb - U Hrvatskome saboru održava se dvodnevni 15. sastanak Zajedničkog parlamentarnog odbora Republika Hrvatska – Europska unija pod predsjedanjem dvojice supredsjedatelja Andreja Plenkovića, predsjednika Izaslanstva Sabora u Zajedničkom parlamentarnom odboru i Gunnara Hökmarka, voditelja izaslanstva Europskoga parlamenta. U ime predsjedajućeg Vijeća EU, na sastanku sudjeluje veleposlanik Kraljevine Danske u RH Bo Eric Weber, a Europsku komisiju predstavlja veleposlanik – šef Delegacije EU u Republici Hrvatskoj Paul Vandoren. U ime Vlade RH na sastanku sudjeluje ministrica vanjskih i europskih integracija Vesna Pusić.
Otvarajući skup, Andrej Plenković je istaknuo da se 15. sastanak održava u bitno drugačijim okolnostima no što su bile za vrijeme održavanja 14. sastanka u listopadu 2011. godine. Hrvatska je 9. prosinca 2011. godine potpisala pristupni ugovor, 22. siječnja građani su na referendumu dali svoj glas "za" članstvo Hrvatske u EU, započeo je ratifikacijski proces u zemljama članicama EU, a Hrvatski sabor jednoglasno je ratificirao pristupni ugovor. Hrvatska je 24. travnja ove godine dobila prvo izvješće Europske komisije o monitoringu priprema RH za članstvo, u kojem se ističe napredak, ali se navode i primjedbe koje upućuju na potrebu ulaganja dodatnih napora kako bi Hrvatska u potpunosti bila spremna za članstvo 1. srpnja 2013. godine. Andrej Plenković istaknuo je važnost triju procesa za preostalu dionicu puta prema članstvu: učinkovitost procesa ratifikacije u državama članicama EU, ispunjavanje obveza iz pretpristupnog monitoringa te korištenje statusa aktivnog promatrača u institucijama EU.
Gunnar Hökmark kazao je da je Hrvatska dobrodošla u EU, a početak rada hrvatskih zastupnika - promatrača u Europskom parlamentu ocijenio je povijesnim korakom za Hrvatsku, za EU, ali i za zemlje Zapadnog Balkana u svjetlu jačanja europske perspektive tih zemalja. Hrvatska može biti model drugim zemljama aspiranticama za članstvo u EU, a uspješni odnosi Hrvatske i Europske unije nužno će se odraziti na cijelu regiju.
Ministrica Pusić rezimirala je što je Hrvatska dosad učinila i što predstoji kako bi dostigla ciljni datum 1. srpnja 2013. godine. Istaknula je da je Hrvatska kroz europski proces otkrila da može graditi dugotrajan politički konsenzus. Kao tri ključne točke na preostalom dijelu puta prema članstvu istaknula je: proces ratifikacije pristupnog ugovora, daljnje ispunjavanje reformskih zadaća te jačanje koordinacije europskih poslova.
Šef delegacije EU u RH Vandoren čestitao je Hrvatskoj na postignućima u ukupnom europskom procesu. Ipak, upozorio je na jačanje euroskepticizma mladih. Osvrnuvši se na Izvješće EK koje u 48 točaka sažima što Hrvatska treba poboljšati, Vandoren je rekao da je bitno ne poduzimati korake protivne europskoj pravnoj stečevini. Veleposlanik Weber, u ime danskog predsjedanja EU-om, ocjenjuje da je Hrvatska ostvarila sjajan napredak. Sudjelovanje Hrvatske kao promatrača u europskim institucijama omogućit će joj potpunu spremnost za članstvo.