Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Ujedinjena Kraljevina Marko Pavić razgovarao s lordom Dundeejem, članom britanskog Doma lordova

Zagreb - Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska - Ujedinjena Kraljevina Marko Pavić održao je u srijedu sastanak videokonferencijskim putem s voditeljem Međuparlamentarne skupine prijateljstva Ujedinjena Kraljevina - Hrvatska u britanskom parlamentu i počasnim konzulom Republike Hrvatske u Škotskoj lordom Dundeejem.

Sugovornici su istaknuli dobre i prijateljske odnose dviju država u godini u kojoj se obilježava 30. obljetnica uspostave diplomatskih odnosa te izrazili želju za intenziviranjem suradnje između Hrvatskog sabora i Parlamenta Ujedinjene Kraljevine, posebno kroz aktivnosti skupina prijateljstva.

Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Ujedinjena Kraljevina pozvao je članove skupine prijateljstva iz britanskog parlamenta u službeni posjet Hrvatskoj početkom iduće godine što je lord Dundee sa zadovoljstvom prihvatio. Zastupnik Pavić je naglasio kako će posjet britanske skupine biti prigoda za nastavak dijaloga između zastupnika dvaju parlamenata koji je započeo prije dvije godine kada je održan videosastanak s izaslanstvom Britanske grupe pri Interparlamentarnoj uniji na kojem su obje strane izrazile želju za intenziviranjem suradnje. 

Na sastanku su voditelji skupina prijateljstva Pavić i Dundee razmijenili mišljenja o aktualnoj političkoj situaciji u Europi i globalnoj krizi izazvanoj ruskom agresijom na Ukrajinu te bilateralnim hrvatsko-britanskim odnosima nakon Brexita. Posebno su istaknuli snažno partnerstvo u  NATO-u. Ocijenjeno je kako postoje brojna područja za produbljivanje bilateralne suradnje od znanosti, obrazovanja i kulture do gospodarskih projekata, a posebno su izdvojeni oni u području istraživanja i razvoja te transfera tehnologija kao i obnovljivih izvora energije i IT sektora. Naglašene su i velike mogućnosti suradnje između gradova, a kao dobar primjer navedeni su Zadar i Dundee u Škotskoj koji rade na zajedničkim projektima od 2014. godine. Razgovaralo se i o situaciji u jugoistočnoj Europi, posebno Bosni i Hercegovini, hrvatskom ulasku u Schengen te mogućnostima dodatne humanitarne pomoći Ukrajini. 

Zaključno je dogovoren nastavak suradnje kroz redovite sastanke voditelja skupina s ciljem osnaživanja partnerstva između dviju zemalja kroz parlamentarnu diplomaciju.