Tema okruglog stola je: "Suzbijanje i iskorjenjivanje vršnjačkog nasilja".
Vršnjačko nasilje problem je koji je Odbor prepoznao još 2017. godine kada je na inicijativu Centra za edukaciju i prevenciju nasilja predložio obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se svake godine obilježava zadnje srijede u veljači.
Problem pojavnosti vršnjačkog nasilja nadpolitički je, i nacionalni problem. Usred pandemije Covid-19, Odbor za obitelj, mlade i sport raspravljao je o mentalnom zdravlju djece, no pandemija je ostavila traga na svim segmentima života djece i mladih. U okolnostima izolacije, djeca i mladi nisu ni imali prigode naučiti i vježbati svoje socijalne vještine, niti učiti kako se nositi s osjećajima koji u komunikaciji s okolinom mogu biti pozitivni i negativni. Nažalost, iz (uvijek prevelikog) broja slučajeva vršnjačkog nasilja iščitavamo kako se djeca i mladi ne znaju nositi s negativnim osjećajima, nego ih na grub i neprihvatljiv način ispoljavaju prema svojoj okolini.
Uslijed lockdowna i velike orjentiranosti na oblike digitalnog komuniciranja, i vršnjačko nasilje se nažalost preselilo u digitalni svijet, pa sve češće bilježimo slučajeve cyber bullyinga kao posebnog oblika vršnjačkog nasilja. Za ovaj oblik nasilja karakteristično je da izostaje neposredan uvid u patnju koju doživljava žerva nasilja, zbog čega izostaje osjećaj empatije kod zlostavljača, a samo nasilje vidljivo je većem broju svjedoka što povećava osjećaj bespomoćnosti i straha kod žrtve nasilja.
Pored uobičajenih i javnosti poznatih oblika nasilja (izrugivanje, fizičko maltretiranje i slično) novi oblici pojavnosti vršnjačkog nasilja tjeraju nas da pojačamo preventivne aktivnosti kako bismo stvorili sigurno i pozitivno ozračje u kojem će djeca i mladi imati mogućnost sretnije odrastati.
Jedan od oblika djelovanja Odbora organizacija je ovakvog okruglog stola, a želja je razmotriti načine na koje se može pomoći djeci i mladima (i počiniteljima nasilja i žrtvama) da se vršnjačko nasilje iskorijeni u najvećoj mogućoj mjeri.