Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 81. sjednici Odbora održanoj 4. prosinca 2019., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o genetski modificiranim organizmima, drugo čitanje P.Z.E. br. 666, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2019. godine.
Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom dijelu predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim zakonskim prijedlogom osigurava provedba Direktive (EU) 2018/350 o izmijeni Direktive 2001/18 Europskog parlamenta i Vijeća o procjeni rizika genetski modificiranih organizama (GMO) za okoliš te se stvara pravni temelj za implementaciju predmetne Direktive u zakonodavstvo RH u cijelosti.
Utvrđuju se nadležna tijela, zadaće nadležnih tijela, uređuje postupanje s genetski modificiranim organizmima i proizvodima koji sadrže i/ili se sastoje ili potječu od GMO-a. Također se razrađuje odobravanje primjene lijekova (medicinskih proizvoda) koji se sastoje od GMO-a i/ili sadrže GMO-e ili kombinaciju GMO-a, namjerno uvođenje GMO-a u okoliš u svrhu različitu od stavljanja na tržište, ograničavanje ili zabrana uzgoja GMO-a, stavljanje GMO i proizvoda koji sadrži i/ili se sastoji ili potječe od GMO-a na tržište, rukovanje, prijevoz i pakiranje GMO-a, gospodarenje s otpadom nastalim uporabom GMO-a, odgovornost za štetu nastalu nedopuštenom uporabom GMO-a, utvrđuju se nadležna tijela i zadaće nadležnih tijela za provedbu ovoga Zakona, službene kontrole te propisuju upravne mjere i prekršajne odredbe za provedbu ovog Zakona. Nadalje, pojačavaju se odredbe vezane uz obvezu informiranja javnosti putem mrežnih stranica tijela državne uprave u području ograničene uporabe GMO-a, uvođenja GMO u okoliš i stavljanja istog na tržište.
U raspravi je pohvaljeno zakonsko rješenje prema kojem se odredbom propisuje uključivanje predstavnika civilnog društva u Vijeće za GMO. Pojedini članovi Odbora izrazili su žaljenje što se u njihov rad ne mogu uključiti i zastupnici Hrvatskoga sabora, međutim predlagatelj je bio mišljenja kako je navedeno Vijeće samostalno neovisno tijelo izuzeto od utjecaja politike.
Vezano uz pitanje postojanja tj. ovlašćivanja laboratorija za GMO izražena je dvojba da li se radi o jednom ili više nacionalnih referentnih laboratorija. Predlagatelj je u raspravi objasnio da se ovim zakonskim prijedlogom omogućava državama članicama da za pojedinu tematiku imenuju više nacionalnih referentnih laboratorija. U ovom slučaju to znači da se svi hrvatski referenti laboratoriji za GMO moraju učlaniti u Europsku mrežu laboratorija za GMO (European Network GMO Laboratory - ENGL) čime stječu pravo sudjelovanja na europskim sastancima nacionalnih referentnih laboratorija za GMO koji uključuju dodatne edukacije, međulaboratorijska ispitivanja te nadzor od strane Europskog laboratorija Joint Research Centra.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (5 „za“ i 2 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O GENETSKI MODIFICIRANIM ORGANIZMIMA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med.