Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 58. sjednici održanoj 25. studenoga 2014. razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. studenoga 2014. godine.  

Odbor je o prijedlogu akta  raspravljao u svojstvu zainteresiranog  radnog tijela, a rasprava je provedena objedinjeno s raspravom o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu.

Uvodno, predstavnik Ministarstva financija obrazložio je tri elementa projekcije Državnog proračuna za 2015. godinu, prvi je makroekonomska analiza, drugi je postojeća fiskalna ravnoteža i treći sačinjavaju metodološke izmjene (dugogodišnja recesija, pad BDP-a, izuzeće HZZO-a). Projekciju Ministarstva pravosuđa za 2015.godinu obrazložio je ministar pravosuđa. Naglasio je da će rebalans usvojenog proračuna pokriti tekuća dugovanja pravosuđa. U okviru predloženog proračuna u 2015. godini smanjit će se rashodi za zaposlene (odlazak u mirovinu, rezanje pasivnih dežurstava). Kapitalna ulaganja usmjerit će se na korištenje sredstava Europske unije, izvanproračunskih sredstava i darovnicu Vlade Norveške. Posebno je istaknuo da su neupitna sredstva za nastavak informatizacije pravosudnog sustava. U  zatvorskom sustavu moguće su uštede u materijalnim troškovima. 

U raspravi su članovi Odbora većinom glasova podržali Prijedlog državnog proračuna za 2015. godinu s projekcijama za 2016. i 2017. godinu. Mišljenje je članova Odbora da predloženim proračunom na poziciji  Ministarstva pravosuđa objektivno pravosudnom sustavu nisu osigurana dostatna sredstva, da rezanje sredstava ugrožava budućnost pravosuđa. Činjenice koje su iznijeli predlagatelji jesu neupitne ali sudstvo ne može biti funkcionalno bez potrebnih sredstava. Pravosuđe nije moguće promatrati kao trošak, pravosuđe daje mogućnost razvoja gospodarstva, pravosuđe ostvaruje prihode proračunu (prekršaji, upravna grana, kaznena grana). Članovi Odbora apeliraju da predložene mjere štednje mogu pojačati pad povjerenja u pravosudni sustav, stoga, očekuju da Ministarstvo financija kroz zaustavljanje određenih potreba drugih ministarstava, osigura veća sredstva i adekvatnu opremljenost pravosudnog sustava, radi obavljanja njegove temeljne funkcije.  

Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe je  sa šest  (6) glasova „za“ i dva (2) glasa „protiv“ odlučio  predložiti Hrvatskom saboru  da donese

Državni proračun Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu


                                                      
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.


        
                            PREDSJEDNIK ODBORA
                                           
                                                                                         Prof.dr.sc. Josip Kregar