Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 15. prosinca 2020. godine, Izvješće o radu Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj za razdoblje srpanj 2019. – srpanj 2020., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora u skladu s odredbama članka 13. stavka 5. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju („Narodne novine“ br. 123/03., 198/03., 105/04., 174/04., 20/07., 46/09., 63/11., 94/13., 139/13., 101/14., 60/15. i 131/17.) dostavilo Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, aktom od 23. listopada 2020. godine.
Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U raspravi Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske (Klasa: 022-03/20-12/138, Urbroj: 50301-04/12-20-5) upućenim Hrvatskom saboru aktom od 7. prosinca 2020. godine.
Uvodno obrazloženje podnijela predsjednica Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj.
Podnositeljica Izvješća istaknula je kako je sadašnji sastav Nacionalnog vijeća konstituiran 24. srpnja 2019. godine na 33. redovnoj sjednici te je između te i prethodne 32. sjednice Vijeća proteklo 16 mjeseci radi isteka mandata tadašnjem predsjedniku i dijelu članova, a što je rezultiralo zastojima u postupcima te ozbiljnim narušavanjem procedura i funkcioniranja sustava znanosti i visokog obrazovanja, onako kako je ono predviđeno Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju.
U razdoblju od srpnja 2019. do srpnja 2020. godine Nacionalno vijeće održalo je 11 redovnih sjednica. Aktivnosti u danom razdoblju okvirno su razdijeljene u nekoliko područja, odnosno tematskih cjelina, te je sukladno s tim aktivnostima Izvješće razdijeljeno u poglavlja uz pripadajuće priloge.
Nacionalno je vijeće u tijeku godine dana rada donijelo nekoliko odluka kojima je izmijenilo, odnosno, doradilo akte koji su obvezujući za sva tijela u sustavu znanosti i visokog obrazovanja te imenovalo povjerenstva koja su dovršila ili još dovršavaju povjerene im zadaće takve naravi. Također, istaknuto je kako neke od odluka i rješenja koje je Nacionalno vijeće donijelo uređuju neuređene, a važne segmente sustava te da obuhvaćaju cijeli sustav (primjerice, Odluka o minimalnim kriterijima za reizbor), da je u postupanju u nekim predmetima uspostavilo praksu sukladnu s pozitivnim zakonskim aktima koja je bila narušena (primjerice, prethodno odobrenje dvaju integriranih studija medicine), da je pomoglo svojim tijelima zaduženim za izbore u znanstvena zvanja u radu, da je vrlo aktivno sudjelovalo u raspravama o aktima koji reguliraju sustav za koji skrbi, premda ga nadležno ministarstvo u to nije uključilo na primjeren način. U cjelokupnom se radu Nacionalno vijeće vodilo zadaćama određenim u onim strategijama u kojima je na državnoj razini određen razvoj znanosti, visokoga obrazovanja, tehnološkog razvitka i inovacija u kojima je izrijekom imenovana njegova nadležnost, odnosno savjetodavna uloga.
U raspravi su članovi Odbora većinom glasova pohvalili rad Nacionalnog vijeća ocijenivši ga kvalitetnim i cjelovitim budući da je isto, kao najviše stručno tijelo sukladno Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, sustavno radilo na unaprjeđenju kvalitete sustava znanstvene djelatnosti, sustava znanosti i visokog obrazovanja u cjelini. Jednako tako, s ciljem razvoja sustava visokog obrazovanja, u raspravi je pohvaljen angažman Nacionalnog vijeća prilikom izrade Polazne osnove za izradu novog dokumenta Mreže visokih učilišta i studijskih programa u lipnju ove godine, budući da se u sustavu visokog obrazovanje pokazalo kako važeći dokument mreže nije u skladu sa stvarnim stanjem u sustavu visokog obrazovanja.
U tom smislu, istaknut je prijedlog kako bi Nacionalno vijeće u što skorijem vremenu trebalo donijeti prijedlog novih kriterija koji bi pro futuro predstavljali temelj za osnivanje novih visokih učilišta i studijskih programa, što će rezultirati jačanju kvalitete studijskih programa visokih učilišta.
Nadalje, u raspravi je zatraženo pojašnjenje formulacije koja se odnosi na javnost rada Nacionalnog vijeća, te je u tom smislu predsjednica Nacionalnog vijeća istaknula kako je rad Nacionalnog vijeća javan što je vidljivo i na web stranici Vijeća na kojima su objavljena izvješća i skraćeni zapisnici sukladno Zakonu o zaštiti osobnih podataka. Isto tako, poštujući odredbe navedenog Zakona istaknuto je kako Nacionalno vijeće ne može taksativno navoditi u svojim izvješćima kako su glasovali pojedini članovi.
Također, uvažavajući činjenicu da je Nacionalno vijeće krovna institucija koja se brine za razvoj sustava znanosti i visokog obrazovanja, u raspravi je istaknut prijedlog kako bi se financijska sredstava u Državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Nacionalnog vijeća trebala povećavati.
U raspravi je također ukazano na potrebu snažnijeg povezivanja znanosti i gospodarstva u kontekstu jačanja istraživačke infrastrukture putem centara za transfer tehnologije.
Nakon provedene rasprave Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora većinom glasova (7 „ZA“ i 1 „SUZDRŽAN“) odlučio je predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg zaključka
Prihvaća se Izvješće o radu Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj za razdoblje srpanj 2019. – srpanj 2020.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marijan Pavliček, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković