Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 30. sjednici, održanoj 24. studenoga 2021. godine, Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2020. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno odredbi članka 18. Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost, dostavio Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost, aktom od 2. kolovoza 2021. godine.
Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U raspravi Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske (Klasa: 022-03/21-12/74, Urbroj: 50301-04/12-21-6) upućenim Hrvatskom saboru aktom od 28. listopada 2021. godine, kojim se predlaže Hrvatskom saboru da prihvati Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2020. godinu.
Uvodno obrazloženje podnio je predsjednik Upravnog odbora Zaklade.
Podnositelj izvješća istaknuo je da je Zaklada tijekom krizne 2020. godine za znanstveno-istraživačke projekte i karijere mladih istraživača isplatila 185,9 milijuna kuna. Ovaj iznos je za 6,3 milijuna kuna manji nego ukupni iznos financiranja u rekordnoj 2019. godini, ali nastavlja se pozitivan trend postupnog povećanja financiranja kompetitivne znanosti. Kroz osam Zakladinih programa financirano je ukupno 869 projekata i 873 mlada istraživača. Najveći dio financijskih sredstava isplaćen je za istraživačke projekte (36,08 milijuna kuna), mlade istraživače (63,91 milijun kuna) te uspostavne istraživačke projekte (27,77 milijuna kuna).
Tijekom 2020. godine praćena je provedba 524 istraživačka projekta za koje je isplaćeno 56.804.601,11 kn temeljem vrednovanja izvješća koje je provelo 459 znanstvenika. Na istraživačkim projektima sudjeluje ukupno 4701 znanstvenik (voditelji projekata i suradnici), od čega je 57 poslijedoktoranada zaposlenih za provedbu projekata. Najveći broj projekata financiran je u području prirodnih znanosti (33%) te biomedicine i zdravstva (21%), a ustanove s najvećim brojem financiranih projekata su Institut Ruđer Bošković, Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet te Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.
Nadalje, predstavnik predlagatelja je istaknuo kako su istraživački projekti tijekom 2020. godine polučili sljedeće rezultate; objavljeno je 36 poglavlja u knjigama i autorskih knjiga, 147 konferencijskih sažetaka, 37 zbornika, 113 doktorskih/diplomskih/magistarskih radova, 525 radova u znanstvenim časopisima, 8 ostalih publikacija, 3 patentne prijave, a rezultati projekata diseminirani su i putem 1287 izlaganja, pozvanih predavanja i organizacije znanstvenih konferencija.
U izvanrednim i za sve aspekte društva zahtjevnim okolnostima uzrokovanim pandemijom COVID-19 i potresom koji je pogodio šire područje grada Zagreba, Zaklada je u okviru svoje misije tijekom 2020. dala podršku istraživačkim grupama koje mogu doprinijeti rješavanju najvećih istraživačkih izazova radi spašavanja ljudskih života te čuvanja zdravlja i dobrobiti stanovništva u Republici Hrvatskoj. Krajem ožujka 2020. raspisan je natječaj „Upravljanje zaraznim bolestima uzrokovanim koronavirusima te društvenim i obrazovnim aspektima pandemije (IP-CORONA-2020-04)“. Ovim natječajem financiraju se temeljna i primijenjena istraživanja koja stvaraju novo i unapređuju postojeće znanje o zaraznim bolestima uzrokovanim koronavirusima.
Također, u 2020. godini došlo je do većeg zamaha međunarodnih programa, posebice Programa suradnje s hrvatskim znanstvenicima u dijaspori „Znanstvena suradnja“ i Programa švicarsko-hrvatske suradnje. Zaklada je u 2020. godini pokrenula dodatne aktivnosti usmjerene podupiranju kolaborativnih znanstvenih projekata, odnosno poticanju uključivanja hrvatskih znanstvenika i ustanova u europski istraživački prostor povezane s novim instrumentom suradnje Weave i programima sufinanciranima iz Europskog okvirnog programa. Osim suradnje unutar Europe, u 2020. godini Zaklada je sudjelovala i u pripremi novog natječaja Transatlantske platforme za društvene i humanističke znanosti, mreže organizacija za financiranje istraživanja iz Europe te Sjeverne i Južne Amerike.
Upravni odbor Zaklade tijekom 2020. godine održao je 30 sjednica, od čega 10 sjednica uživo i 20 elektroničkih sjednica. Također, Zaklada je u travnju 2020. predstavila nove mrežne stranice koje su vizualno privlačnije i koriste moderne dizajnerske alate.
Ukupna imovina Zaklade na dan 31. prosinca 2020. godine iznosila je 103.324.888 kuna, od kojih se 678.419 kuna odnosi na nefinancijsku imovinu Zaklade, a 102.646.469 kuna na financijsku imovinu Zaklade. U razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2020. godine Zaklada je ostvarila ukupno 160.905.624 kune prihoda.
U raspravi članovi Odbora pohvalili su rad Zaklade u 2020. godini ocijenivši kako je Zaklada tijekom protekle godine obavljala svoju Zakonom određenu zadaću. S ciljem unaprjeđenja rada Zaklade u raspravi je istaknuto nekoliko prijedloga. U tom smislu, istaknuto je mišljenje kako je s obzirom na mali broj znanstvenih projekata povezanih s gospodarstvom potrebno osnažiti zakonsku regulativu koja uređuje pitanja zaštite patenata i intelektualnog vlasništva.
Jednako tako, s ciljem unaprjeđenja znanosti i visokog obrazovanja istaknuta je potreba za osiguranjem većih proračunskih sredstva kako bi Zaklada financirala što veći broj znanstveno-istraživačkih projekata, posebice kolaborativnih znanstveno-istraživačkih projekata.
Također, u raspravi je istaknuta potreba donošenja Strateškog plana Zaklade kao važnog dokumenta koji razvija znanstvena područja s ciljem jačanja hrvatskog znanstvenog sustava.
Isto tako, u raspravi je istaknuto kako Švicarska daje potpore za razvoj znanosti Jugoistočne Europe i u tom smislu istaknut je prijedlog Zakladi da iznađe rješenja kako bi u budućoj perspektivi bila centar izvrsnosti za švicarske fondove za Jugoistočnu Europu. Također, istaknuto je mišljenje kako je potrebno ojačati Zakladu kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti i kroz višegodišnji financijski okvir.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora je jednoglasno (11 „za“) odlučio je predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg z a k lj u č k a
PRIHVAĆA SE GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2020. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marijan Pavliček, prof., potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković