Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, prvo čitanje, P.Z. br. 235

08.12.2021.

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 32. sjednici, održanoj 8. prosinca 2021. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. prosinca 2021. godine.

Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju   raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja. 

Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako će se ovim zakonskim prijedlogom omogućiti veća dostupnost programa ranoga predškolskog odgoja i obrazovanja. Donošenjem mreže dječjih vrtića na nacionalnoj razini omogućit će se bolje planiranje  razvoja mreže dječjih vrtića, a s ciljem smanjenja razlika.

Također, dodatno će se naglasiti obveza jedinicama lokalne samouprave da se brinu o potrebama djece i roditelja za smještajem u dječji vrtić te da na svom području osnivaju dječje vrtiće ili programe ranog i predškolskog odgoja pri osnovnim školama ili da u dogovoru sa susjednim jedinicama lokalne samouprave osigura smještaj svoj djeci koja žele pohađati dječji vrtić ili neki od programa ranog i predškolskog odgoja.

Nadalje, osiguravanje potrebnih stručnih kadrova omogućit će se zapošljavanjem učitelja primarnog obrazovanja uz obvezu dodatnog stjecanja kompetencija kako bi mogli izvoditi programe ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja za djecu koja su redoviti korisnici usluga dječjeg vrtića. Isto tako, odgojiteljima i stručnim suradnicima u dječjem vrtiću omogućit će se zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vrijeme bez obveze prethodnog polaganja stručnog ispita, ali uz obvezu polaganja u propisanome roku, čime će se omogućiti lakše zasnivanje radnoga odnosa i usklađivanje prava odgojitelja i stručnih suradnika u predškolskim ustanovama s drugim odgojno-obrazovnim radnicima u sustavu odgoja i obrazovanja. 
Izmjenom kriterija za upis djece u dječje vrtiće omogućit će se pristup svoj djeci u neki od programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. 
Uređenjem odredbi o kurikularnim dokumentima uskladit će se sustav ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja s ostalim dijelovima obrazovnog sustava, odnosno nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje donosit će se sukladno okvirnome nacionalnom dokumentu koji na općoj razini određuje elemente kurikularnoga sustava za sve razine odgoja i obrazovanja te da nacionalni kurikulum donosi ministar odlukom. 

Novim odredbama predloženoga zakona o uvjetima koje moraju ispunjavati osobe koje se kandidiraju za ravnatelja predškolske ustanove uz već propisanu razinu VI, odnosno VŠS dodaje se razina obrazovanja potrebna za radno mjesto ravnatelja dječjeg vrtića jer je trajanje studija ranog i predškolskog odgoja produljeno na pet godina te je u sustavu sve više odgojitelja s visokom stručnom spremom te se omogućuje obavljanje poslova ravnatelja u punome radnom vremenu. Ujedno, osobama imenovanim za ravnatelja dječjeg vrtića koje su prije imenovanja imale ugovor o radu na neodređeno radno vrijeme za poslove odgojitelja ili stručnog suradnika, nakon isteka mandata osigurava se mogućnost povratka na prethodno radno mjesto, ali najdulje do isteka dva uzastopna mandata. 

Nadalje, djeci s teškoćama u razvoju omogućila bi se odgovarajuća skrb, zapošljavanjem trećeg odgojitelja ili pomoćnika za djecu s teškoćama u razvoju ili stručnog komunikacijskog posrednika, ovisno o potrebi djeteta i procjeni stručnog tima u dječjem vrtiću. Dječji vrtići i do sada su morali nadzirati zdravstveno stanje djece prigodom njihova upisa u dječji vrtić, ali sada će biti obvezni provesti i razgovor s roditeljem i djetetom, odnosno inicijalni razgovor s roditeljem i djetetom, odnosno provodi se opažanje djetetova ponašanja i komuniciranja uz nazočnost roditelja, a koju provodi stručno povjerenstvo dječjeg vrtića.

Zaključno, predloženim zakonom roditeljima se omogućuje postupak upisa u dječji vrtić elektroničkim putem, a vođenje podataka o predškolskim ustanovama u zajedničkome elektroničkom upisniku ustanova predškolskog odgoja koji vodi ministarstvo nadležno za obrazovanje usklađuje se s propisima koji uređuju zaštitu osobnih podataka. 

U raspravi većina članova Odbora podržala je donošenje Prijedloga zakona ocijenivši kako će njegova implementacija unaprijediti kvalitetu sustava predškolskog odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Posebno su pohvaljena rješenja koja se odnose na izradu nacionalne mreže koja će omogućiti dostupnost dječjih vrtića djeci predškolske dobi. U tom kontekstu istaknuto je mišljenje kako će implementacija ovog Prijedloga utjecati i na izmjenu Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe koji će jedinicama lokalne samouprave olakšati postupak izgradnje i otvaranje novih dječjih vrtića.

 Nadalje, s ciljem unaprjeđenja sustava predškolskog odgoja i obrazovanja istaknut je prijedlog Ministarstvu znanosti i obrazovanja da se pro futuro pristupi izradi cjelovitog zakona s naglaskom na terminologiju ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Rasprava se također odvijala u kontekstu članka 11. Prijedloga kojim se učiteljima primarnog obrazovanja daje mogućnost izvođenja programa predškolskog odgoja i obrazovanja u dječjim vrtićima. U tom smislu sugerirano je predlagatelju da iznađe rješenja kojima će se preciznije urediti kvalifikacija sveučilišnog prvostupnika/prvostupnice ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja koji će imati potrebnu razinu i vrstu obrazovanja za izvođenje programa predškolskog odgoja. 

Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (8 „za“ i 2 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg  z a k lj u č k a

Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona. 

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marijan Pavliček, potpredsjednik Odbora.


                                                                                            PREDSJEDNICA ODBORA 


                                   izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković