Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a

21.10.2024.

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na ¸nastavku 3. sjednice održane 21. listopada  2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.   

Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.  
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo. 
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini i Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.  
U uvodnom obrazloženju Prijedloga odluke potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo je kako Republika Hrvatska kao članica NATO-a ima obvezu sudjelovati u radu zajedničkih tijela NATO-a, ponajprije u zapovjedništvima i stožerima. U mandatnom razdoblju u trajanju do četiri godine, pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske mogu biti, jednokratno ili više puta, upućeni u područje operacije, misije ili druge aktivnosti na razdoblje do godinu dana.  
NATO zapovjedna struktura podijeljena je u dva strateška zapovjedništva – Savezničko zapovjedništvo za operacije (ACO) i Savezničko zapovjedništvo za transformaciju (ACT). Doprinos Republike Hrvatske u NATO zapovjednoj strukturi uključuje pozicije u Savezničkom zapovjedništvu za operacije i Savezničkom zapovjedništvu za transformaciju na 24 stožerne pozicije uz jednu generalsku poziciju koju dijelimo na trogodišnjoj rotacijskoj osnovi. Određeni broj pozicija u Savezničkom zapovjedništvu za operacije je razmjestivo pa pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske s tih pozicija mogu biti upućeni u operacije, misije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Pored toga pripadnici Oružanih snaga RH upućuju se i u NATO strukturu snaga, NATO središta izvrsnosti i u druga multinacionalna tijela. 
Najznačajniji doprinos Republike Hrvatske u NATO strukturi snaga i multinacionalnim zapovjedništvima odnosi se na sudjelovanje u osnivanju, popuni i radu Multinacionalnog divizijskog zapovjedništva za Srednju Europu
Prijedlogom Odluke predlaže se da se u 2025. i 2026. godini pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima može, po potrebi službe, istodobno uputiti najviše 120 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a na zadaće koje su u okviru poslova koje obavljaju na svojim dužnostima.   
U raspravi je istaknuto kako Republika Hrvatska ravnopravno sudjeluje u procesu donošenja odluka kroz Sjevernoatlantsko vijeće o sudjelovanju snaga NATO-a u operacijama, misijama i drugim aktivnostima obzirom da se odluke donose konsenzusom svih članica Saveza. 

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

Odluku 
o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.


    
    PREDSJEDNIK ODBORA
                                    Arsen Bauk