Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda

21.10.2024.

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada  2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.   

Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.  
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo. 
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju je potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo kako Republika Hrvatska sudjeluje u tri operacije potpore miru Ujedinjenih naroda i to u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP) sa osam pripadnika, u Zapadnoj Sahari (MINURSO) sa pet pripadnika i u Libanonu (UNIFIL) sa jednim pripadnikom Oružanih snaga Republike Hrvatske. Republika Hrvatska namjerava zadržati svoju prisutnost u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda te tako potvrditi poziciju odgovorne članice međunarodne zajednice. 
U operaciji potpore miru u Libanonu (UNIFIL) pripadnici Oružanih snaga sudjeluju od srpnja 2007. godine. Tamošnji stalni čimbenici nestabilnosti su kompleksna društvena i politička situacija koju karakterizira nacionalna i vjerska raznolikost, potom utjecaj velikog broja izbjeglica, povijesni kontekst te nasljeđe dugotrajnog građanskog rata. Dodatno, na sigurnosnu situaciju u Libanonu odražavaju se i vanjski čimbenici nesigurnosti posebice utjecaj otvorenog sukoba između Hamasa i IDF-a u Gazi te razmjena vatre od libanonske paravojne organizacije i političke stranke Hezbollaha iz južnog Libanona i IDF-a u cilju Hezbollahove potpore palestinskom savezniku Hamasu. 
Predlaže se nastavak sudjelovanja u operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL) upućivanjem do tri pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 2025. i 2026. godini, uz mogućnost rotacije.
U operaciji potpore miru u Zapadnoj Sahari (MINURSO) Republika Hrvatska sudjeluje od 2002. godine. 
Operacija MINURSO važna je za izgradnju održive stabilnosti na području Zapadne Sahare i ekonomskog prosperiteta sjeverozapadne Afrike u cjelini te tako pridonosi i smanjenju migracijskih pritisaka na Europu. 
Predmetnom Odlukom predlaže se nastavak sudjelovanja u Operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Zapadnoj Sahari (MINURSO) u 2025. i 2026. godini upućivanjem do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije. 

U operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP)  koja je uspostavljena Rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a 47 iz 1948. i 91 iz 1951. godine s mandatom osiguranja prekida vatre između indijskih i pakistanskih snaga sigurnosti u Kašmiru te povlačenja svih naoružanih snaga na njihovo područje, Republika Hrvatska sudjeluje od kolovoza 2002. godine. 
U području operacije sigurnosno stanje je složeno uz kršenje prekida vatre između pakistanskih i indijskih snaga sigurnosti duž crte nadzora. 
Dužnosti pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske odnose se na zadaću ophodnje u područjima postaja, zadaće na promatračkim postajama, obilaska pakistanskih vojnih postrojbi i utvrđivanja trenutačnog stanja uz liniju razdvajanja. 
Predlaže se nastavak sudjelovanja u operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP) upućivanjem do devet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 2025. i 2026., uz mogućnost rotacije. 
U raspravi je izneseno kako je nedavno izvršen napad na osmatračnicu u Libanonu te je postavljeno pitanje da li se razmišlja o  promijeni konteksta ove operacije s obzirom na napade.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

Odluku 
o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske
 u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
    


    PREDSJEDNIK ODBORA
                                    Arsen Bauk