Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo. Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naveo je da je operacija potpore miru KFOR na Kosovu uspostavljena 1999. godine i da, zbog svoje blizine, ima posebnu važnost za Republiku Hrvatsku. Operacija KFOR uspostavljena je s ciljem sprječavanja obnavljanja neprijateljstva, izgradnje sigurnog okružja, uključujući javni red i mir, potpore međunarodnim humanitarnim naporima, osiguravanju provedbe sklopljenih sporazuma i potpori razvoju kosovskih snaga sigurnosti. Eventualna pojava nestabilnosti ili sigurnosne krize na Kosovu može imati implikacije na stabilnost i sigurnost područja jugoistočne Europe.
Koncept prilagodbe veličine vojnih snaga u okviru operacije KFOR, NATO je usvojio 2015. godine kojim je omogućeno da se veličina snaga prilagođava i temelji na sigurnosnoj situaciji na terenu. Nakon terorističkog napada u Banjskoj u rujnu 2023. na Kosovo su privremeno raspoređene dodatne savezničke snage.
Republika Hrvatska snažno podupire napore NATO-a u održavanju sigurnosti na Kosovu i široj regiji te ima ambiciju održati i nastaviti angažman u Republici Kosovo sudjelovanjem u KFOR-u do okončanja ove NATO vođene operacije.
Na temelju izvještaja Savezničkog zapovjedništva za operacije o potrebi odgovarajuće popune operacije KFOR, Republika Hrvatska je 2020. godine odlučila povećati hrvatski kontingent u KFOR-u s dotadašnjih 40 na do 150 pripadnika Oružanih snaga RH i s do dva helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, uz mogućnost rotacije. Od veljače 2022. u sastav hrvatske satnije integriran je i pješački vod Oružanih snaga Republike Albanije čime je unaprijeđena bilateralna vojna suradnja Republike Hrvatske i Republike Albanije.
Predmetnom odlukom predlaže se nastavak sudjelovanja Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu u 2025. i 2026. godini upućivanjem do 200 pripadnika OSRH s do dva helikoptera Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva, uz mogućnost rotacije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku
o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk