Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 21. ožujka 2025. godine, raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2024. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. ožujka 2025. godine.
Odbor je predmetno Izvješće razmatrao u smislu članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje su podnijeli predstavnici podnositelja iz Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva obrane.
Uvodno je predstavnik podnositelja, pomoćnik ravnatelja Civilne zaštite, istaknuo da se humanitarno razminiranje u Republici Hrvatskoj provodi od 1996. godine od kada je postupak razminiranja Vlada RH prepustila tržišnom obliku funkcioniranja. Sukladno provedbi Nacionalnog programa Republika Hrvatska će do prvog ožujka 2026. biti bez minske opasnosti te su izvršene sve obveze prema preuzetim međunarodnim ugovorima, posebice Konvenciji o zabrani uporabe, stvaranja zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina i o njihovom uništenju i Konvenciji o kazetnom streljivu.
Površina Minski sumnjivog područja (u daljnjem tekstu MSP) na kraju 2024. iznosi 49,3 km2 i obilježena je s 2.610 oznaka koje ukazuju na minsku opasnost i mogući pronalazak neeksplodiranih ubojnih sredstava (u daljnjem tekstu NUS). MSP se prostire unutar 16 jedinica lokalne samouprave u 3 županije te je u odnosu na 2023. smanjen za 42,8 km2.
Najveći udio površina koje su zagađene minski-eksplozivnim sredstvima (u daljnjem tekstu MES) i NUS-om imaju šume i šumsko zemljište s 98,5%, poljoprivredne površine s 1,4% te ostale površine s 0,1% te se procjenjuje da je MSP zagađeno s više od 5.000 komada MES-a.
U 2024. ukupno je iz MSP-a isključeno 43,2 km2 što predstavlja 84% izvršenja od planirane površine isključenja od 51,5 km2, pri čemu se kao uzrok manje realizacije navode nepovoljni vremenski uvjeti na radilištima u planinskim područjima u Ličko-senjskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Prilikom obavljanja poslova razminiranja na područjima za koja su u 2024. izdane 55 potvrde o isključenju iz MSP-a, pronađeno je i uništeno 1.102 protupješačke i 4 protuoklopne mine te 377 komada NUS-a.
Također su završeni planirani poslovi razminiranja na Vojnom poligonu „Eugen Kvaternik“ na površini od 7,5 km2 prilikom čega su pronađene i uništene 293 protupješačke i 18 protuoklopnih mina te 630 komada NUS-a.
U 2024. godini obavljeni su poslovi preciznijeg definiranja minske zagađenosti poslovima tehničkog izvida na područjima površine 5,2 km2 u Karlovačkoj, Ličko-senjskoj, Sisačko-moslavačkoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Minska opasnost u potpunosti je otklonjena na području Karlovačke županije, dok na području Splitsko-dalmatinske županije više nema minski sumnjivih područja.
U okviru pomoći protuminskom djelovanju Ukrajine MUP je u suradnji s Udrugom za podršku i poticanje zajedništva „Hrvatska pomaže“ održao više edukacija na temu opasnosti od mina, a doprinos protuminskom djelovanju u Ukrajini ostvaren je i kroz sudjelovanje predstavnika MUP-a u Savjetodavnom odboru Centra za humanitarno razminiranje Ukrajine.
Za poslove protuminskog djelovanja u 2024. utrošeno je preko 66 mil. eura i nastavljen je trend korištenja sredstava iz fondova Europske unije. Iz Europskog fonda za regionalni razvoj za razminiranje utrošeno je više oko 21 mil. eura odnosno 31,5% ukupno utrošenih sredstava u 2024. godini, a financijska sredstva s pozicije naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ) realizirana su u cijelosti.
U okviru Izvješća o provedbi plana razminiranja vojnih lokacija i/ili građevina za 2024. godinu, državni tajnik Ministarstva obrane naveo je kako se postupak razminiranja perspektivnih vojnih lokacija i građevina provodila Inženjerijska pukovnija Hrvatske kopnene vojske. Provedba razminiranja perspektivnih vojnih lokacija provodila se u vojarni „Pukovnik Mirko Vukušić“ Zemunik Donji. Planska veličina minski sumnjive površine iznosila je oko 808.500 m2, a tretirano je 506.429 m2. Ukupno je razminirano 285.789 m2 pri čemu su pronađena dva komada protupješačkih mina i 13 komada drugih neeksplodiranih ubojnih sredstava te je nakon obavljenog tehničkog izvida u potpunosti završeno razminiranje vojarne.
Neprovedena zadaća iz Plana je razminiranje Vojnog poligona „33. inženjerijske brigade Hrvatske vojske“ Karlovac ukupne površine od 82.500 m2, i koje će se provesti u 2025. godini. Izvan Plana razminiranja nije bilo razminiranja vojnih lokacija i građevina tijekom 2024. godine.
Hrvatski centar za razminiranje u 2024. razminirao je i iz minski sumnjivog područja na vojnom poligonu „Eugen Kvaternik“ Slunj isključio 7.484.379 m2.
Planirana sredstva za provedbu Plana bila su 167.645,68 eura, ali su ukupni financijski troškovi za Oružane snage Republike Hrvatske iznosili 603.683,94 eura.
U raspravi je istaknuto kako je Republika Hrvatska stekla neprocjenjivo iskustvo i znanje stručnjaka te razvila industriju za potrebe razminiranja koje je potrebno kvalitetno iskoristiti te ponuditi tu vrstu usluga Ukrajini prilikom razminiranja njenog teritorija.
Nakon provedene rasprave Odbor za obranu je, jednoglasno (11 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da p r i h v a t i
IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA PROTUMINSKOG DJELOVANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA 2024. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje potpredsjednik Odbora Ante Deur.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk