Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 2. sjednici održanoj 9. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3 listopada 2024. godine.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom Prijedlogu i Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, P.Z. br. 62. Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora predmetne akte razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica Ministarstva financija uvodno je navela glavne značajke Prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna te istaknula kako se do kraja ove godine temeljem makroekonomskih pokazatelja očekuje ubrzanje realnog rasta BDP-a na 3,6%, nakon rasta od 3,1% ostvarenog u prethodnoj godini. Osobna potrošnja i bruto investicije u fiksni kapital biti će glavni pokretači rasta gospodarske aktivnosti, pri čemu se pozitivan doprinos očekuje i od državne potrošnje te promjene zaliha. U istom razdoblju predviđa se usporavanje inflacije mjerene indeksom potrošačkih cijena na 3%, zbog slabljenja rasta cijena hrane i temeljne inflacije. Ukupni prihodi povećavaju se za 1,8 milijardi eura, s 28,5 milijardi eura na 30,3 milijardi eura. Ukupni rashodi povećavaju se za 975,6 milijuna eura, odnosno s 32,6 milijarde eura na 33,6 milijarde eura.
Predstavnik Ministarstva obrane u svom je izlaganju istaknuo da Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2024. godinu u jednom dijelu obuhvaća preraspodjelu odobrenih stavki na razdjelu Ministarstva obrane, ali i da se povećavaju sredstva za obranu za 102,9 milijuna eura tako da ukupni iznos na poziciji Ministarstva obrane iznosi 1,282 milijardi eura. Time se omogućava da se nastavi s realizacijom svih kapitalnih projekata koji su planirani u proračunu. Najveće povećanje predviđeno je za troškove osoblja i personalnu potporu u iznosu od 56,2 milijuna eura kao i za aktivnosti opremanje materijalno tehničkim sredstvima gdje su povećana sredstva za 71,3 milijuna eura. Također, sredstva su povećana za 2,7 milijuna eura za aktivnost održavanje građevina i infrastrukture tako da novi plan za tu poziciju iznosi 13,7 milijuna eura. U okviru programa mirovne misije na aktivnosti UN misije i operacije planirano je povećanje za 184 tisuće eura. Istovremeno je u okviru istog programa na aktivnosti EU misije i operacije došlo do smanjenja planiranih sredstava za 721,8 tisuću eura. Navedenim povećanjem proračuna za potrebe obrane izdvajanje Hrvatske za potrebe obrane dostići će razinu od 1,93% BDP-a pri čemu će izdvajanje za materijalno opremanje iznositi 26%.
U raspravi je ukazano na potrebu uravnoteženog planiranja sredstava za projekte jer su novim planom značajno umanjena sredstva odnosno za 2,7 milijuna eura (indeks 0,0) za projekt borbeno oklopno vozilo, kao i za projekt opremanje borbenim vozilom pješaštva gdje smanjenje iznosi 5,6 milijuna eura te za projekt NATO integrirani sustav protuzračne obrane za koji je planirano smanjenje za 3,0 milijuna eura (indeks 13,8).
U raspravi je iznesena pozitivna ocjena porasta proračunskih sredstava planiranih na razdjelu Ministarstva obrane kao i dobra realizacija zacrtanih kapitalnih projekata. Uzimajući u obzir geopolitičke okolnosti i rastuće faktore nesigurnosti od strane pojedinih članova izneseno je mišljenje da bi u proračunu za sljedeću godinu trebalo planirati još više sredstava za potrebe obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu je većinom glasova (sedam glasova „za“ i tri „protiv“ ) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, donošenje
Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk