Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 19. studenoga 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2024. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu i o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, P.Z. br. 89.
Predstavnik Ministarstva financija uvodno je naveo da će, sukladno makroekonomskim pokazateljima, realni BDP rasti po stopi od 3,2% u 2025. godini, te da se u 2026. očekuje usporavanje rasta BDP-a na 2,8%, a u 2027. na 2,6%. Uzimajući u obzir makroekonomska očekivanja ukupni prihodi državnog proračuna za 2025. planirani su u iznosu od 33 milijarde eura i bilježe rast od 8,6%. Ukupni rashodi državnog proračuna planirani su u iznosu od 37 milijardi eura što je za 3,4 milijarde eura više u odnosu na tekući plan za 2024. Planirani manjak državnog proračuna za 2025. iznosi 4,1 milijardi eura ili 4,4% bruto domaćeg proizvoda. U 2026. godini manjak državnog proračuna projiciran je u iznosu od 3,5 milijardi eura ili 3,5 % BDP-a dok se za 2027. očekuje manjak od 1,7 milijardi eura odnosno 1,7% BDP-a.
Odbor za obranu se posebno osvrnuo na plan razdjela Ministarstva obrane. U okviru obrazloženja predstavnik Ministarstva uvodno je izrazio zadovoljstvo visinom planiranog iznosa na razdjelu Ministarstva obrane u 2025. i projekcijama za 2026. i 2027. godinu. Naveo je kako ukupno planirana sredstva na razdjelu Ministarstva u 2025. u iznosu od 1,5 milijardi eura pružaju mogućnost daljnjeg investiranja u obranu i preduvjete da se nastavi trend pojačanog opremanja i modernizacije Oružanih snaga. To će pridonijeti da Republika Hrvatska za narednu godinu ispuni NATO zadani standard izdvajanja za obranu od 2% BDP-a od čega izdvajanje za opremanje iznosi 29%. Takav trend izdvajanja nastavlja se i u projekcijama za 2026. godinu s 1,6 milijardi eura i u 2027. s 2,1 milijardi eura. Od 2025. do 2027. planiraju se sredstva za projekte opremanja, izgradnju, adaptaciju i održavanje postojećih građevina i infrastrukture, troškove osoblja, ispunjavanje obveza koje proizlaze iz članstva u Europskoj uniji, NATO-u i Ujedinjenim narodima te sudjelovanje u netradicionalnim zadaćama. Uz ulaganje u hrvatskog vojnika koji je u središtu pozornosti te poboljšanje standarda i uvjeta života i rada, nastavljaju se procesi opremanja višenamjenskim borbenim avionima, borbenim vozilima pješaštva, višenamjenskim helikopterima. Nakon prevladanog zastoja koji je nastupio zbog povećanih troškova izgradnje, ponovo se nastavlja kapitalni projekt opremanja Obalne straže obalnim ophodnim brodovima. Projekt obuhvaća nabavu i stavljanje u operativnu uporabu pet obalnih ophodnih brodova pri čemu je prototip broda isporučen 2018. godine dok se isporuka prvog broda iz serije očekuje krajem tekuće godine. Pored projekata koji su u tijeku, predviđena su i nova ulaganja i opremanja, od kojih su među najznačajnijima modernizacija raketnog sustava, nabavka bespilotnih letjelica Bayraktar, modernizacija sustava za nadzor zračnog prostora i nabava glavnog borbenog tenka. Opremanje glavnim borbenim tenkom zapadne proizvodnje novi je kapitalni projekt koji se provodi s ciljem unapređenja i razvoja potrebnih oklopnih sposobnosti za ispunjenje zadaća zaštite suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
U okviru programa 2507 Obuka i logistička potpora Oružanih snaga za koji su planirana sredstva u iznosu od 93,37 milijuna eura, za potrebe provođenja aktivnosti obuke Oružanih snaga u svrhu postizanja potrebne razine borbene spremnosti i razvijanja sposobnosti, planirana su sredstva u iznosu od 19,3 milijuna eura. U 2025. planira se uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja te će se kroz provedbu istog implementirati dragovoljno vojno osposobljavanje koje će se urediti zakonskim propisima. Pored toga u proračunu su predviđena sredstva za ulaganje u obnovu stambenih i gospodarskih objekata u Vojarni Beli Manastir radi projekta planiranog povratka Hrvatske vojske u Baranju kao i ulaganje u ostale vojarne.
U raspravi je većina članova dala podršku povećanom ulaganju u obranu te pozitivno ocijenila nastavak investicija u modernizaciju, opremanje, obuku i stjecanje novih vještina te ukupno jačanje Oružanih snaga s ciljem osposobljavanja Hrvatske vojske za sve zadaće u obrani teritorijalnog integriteta i suvereniteta Republike Hrvatske. U svezi planiranja sredstava za ponovo uvođenje vojnog roka istaknuto je kako se pripremaju preduvjeti za uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja kako bi se taj proces spremno mogao započeti u trenutku kada se o tome donese odluka. Nastavno na upit vezano uz edukaciju pričuvnog sastava Oružanih snaga u raspravi je navedeno kako je pitanje obuke i školovanja pričuvnih časnika i dočasnika dugo vremena bilo zapostavljeno te je vidljiv deficit tog kadra zbog čega je potrebno organizirati sustavnu obuku za njih. Što se tiče iskazane dvojbe u svezi dometa raketnog sustava o kojem je Odbor za obranu dao pozitivno mišljenje, u raspravi je obrazloženo kako Oružane snage Republike Hrvatske u skladu s propisanom procedurom i pravilima na temelju taktičke studije i procjene iskazuju potrebu za nabavu opreme za potrebe obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu je većinom glasova (sedam glasova „za“, četiri „protiv“ i jedan „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk