Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama s Konačnim prijedlogom zakona, prvo čitanje, P.Z. br. 7

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 4. sjednici Odbora, održanoj 4. svibnja 2016. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika Socijaldemokratske partije Hrvatske, aktom od 23. veljače 2016. godine, uz prijedlog da se predloženi Zakon donese po hitnom postupku. Prilikom uvrštavanja ovog Prijedloga zakona u dnevni red plenarne sjednice nije prihvaćen hitni postupak, stoga se provodi rasprava u prvom čitanju.
Dana 20. travnja 2016. godine zaprimljeno je Mišljenje Vlade Republike Hrvatske (Klasa: 022-03/16-12/11, Urbroj: 50301-04/12-16-11) koja ne podržava donošenje ovoga Zakona.

Odbor je Prijedlog raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja ukratko je izložio promjene koje se predlažu, ističući kako je gospodarska situacija ranije bila nepovoljna, te se o ovakvom načinu pronatalitetnog poticaja nije moglo razmišljati. Naime, Klub zastupnika SDP-a predlaže da se iznos naknade za prvih 6 mjeseci porodiljnog/roditeljskog dopusta (odnosno 8 mjeseci, ako pravo koriste oba roditelja) naknada plaće poveća sa 80% na 100% proračunske osnovice (što bi značilo povećanje sa 2.660,80 kn na 3.326,00 kn, odnosno za 665,20 kuna mjesečno). Iznimno, ako je za korisnika povoljnije (ako je osnovica za naknadu plaće utvrđena Zakonom o zdravstvenom osiguranju veća, tj. ako mu je plaća veća od proračunske osnovice), predlažu utvrđivanje naknade plaće najviše do prosječne plaće isplaćene u RH u zadnjem tromjesečju. Nadalje, predlaže se i uvođenje jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete u iznosu od 8.000,00 kuna, a koja bi se isplaćivala iz Državnog proračuna. Za provedbu ovih mjera Državni proračun bi trebao izdvojiti 480 milijuna kuna za 2016. godinu, a po 640 milijuna kuna u narednim godinama.

U raspravi koja je uslijedila, predstavnik Vlade Republike Hrvatske pojasnio je razloge iz kojih se Vlada protivi prihvaćanju ovoga Prijedloga. Naime, Vlada podupire uvođenje mjera koje bi bile usmjerene demografskom razvoju Republike Hrvatske, no smatra kako bi trebalo razmatrati cijeli niz međusobno usklađenih i podupirujućih mjera, no i kako njihovu predlaganju mora prethoditi detaljna analiza i prethodna provjera učinaka. Vlada upozorava i na to kako u Državnom proračunu nisu osigurana sredstva za provedbu ovoga Zakona, stoga ga nije moguće prihvatiti. Kako je naglasio predstavnik Vlade, resorno Ministarstvo socijalne politike i mladih započelo je s izradom prijedloga izmjena i dopuna Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, a kojim planira detaljno propisati pravo na novu novčanu potporu za novorođeno dijete. Taj prijedlog zakona trebao bi ući u zakonodavnu proceduru tijekom II. kvartala 2016. godine.

U raspravi koja je uslijedila istaknuto je kako je doista nužno strateški se odrediti spram pronatalitetne i demografske politike. Osobito je istaknuto kako jednokratna mjera od 1.000 EUR za novorođeno dijete može biti samo dio pronatalitetne politike, te se nikako ne može razmatrati onom koja će riješiti problem malog broja novorođene djece u Hrvatskoj. Sam problem malog broja novorođene djece u Hrvatskoj iziskuje više suradnje u društvu i promišljanja problema na više razina, pa i financijskoj.
Istaknuto je kako ovim zakonom predložena parcijalna rješenja ne daju cjelovite rezultate, no kako u nedostatku ozbiljne strategije ovakva jedna mjera sigurno neće uvećati problem. Dobra pronatalitetna, ali i useljenička politika nužnost su s kojom se već sada susreće Republika Hrvatska, i o njima treba što prije strateški razmišljati, stoga je sada vrijeme da odlučimo koji su nam prioriteti.

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (5 glasova ZA, 3 glasa PROTIV i 1 glas SUZDRŽAN) odlučili predložiti Hrvatskom saboru  donošenje sljedećeg zaključka:


Prihvaća se Prijedlog Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama. Svi prijedlozi, primjedbe i mišljenja uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio g. Ivana Vrdoljaka, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Ivan Vrdoljak