Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, prvo čitanje, P.Z. br. 487

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 24. sjednici Odbora, održanoj 18. listopada 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 03. listopada 2013. godine.

Odbor je Zakon raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja obrazložila je razloge za predlaganje izmjena i dopuna Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti. Naglasila je kako se ovim prijedlogom Zakon usklađuje s odredbama Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, te najavila, ukoliko Prijedlog bude usvojen, nov, proaktivan rad Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Vezano uz usklađivanje ovoga Zakona sa Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama, Prijedlogom Zakona utvrđuje se da u osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade ne ulaze sve novčane potpore (jednokratna novčana potpora za novorođeno dijete, novčana naknada, novčana pomoć i slično).

U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje mogućnosti proaktivnog pristupa, jer koliko može biti proaktivan čovjek koji je ostao bez posla, u mjestu u kojemu je nekoliko tvrtki otišlo u stečaj i broj nezaposlenih je naglo povećan. Njegove mogućnosti proaktivnog traženja posla su ograničene. U tom smislu ukazano je na mogućnost korištenja mjera HZZ-a, spremnost na mobilnost radnika, te posebice na samozapošljavanje. Istaknuto je kako se mnogi hobiji (osobito oni kojima se bave žene u ruralnim sredinama) mogu iskoristiti za odlične poslovne projekte, te osim samozapošljavanja mogu otvarati cijeli poduzetnički pothvat i dodatno zapošljavati. Rečeno je kako "biti poduzetnik" u Hrvatskoj vrlo često nosi negativnu konotaciju osobe koja je za malo novaca kupila firmu, prodala je i obogatila se. Naprotiv, u svijetu "biti poslodavac" znači biti osoba koja je promatrajući i poznajući sebe osmislila projekt samozapošljavanja, a činjenicom da je taj projekt prerastao njega i otvorio još barem jedno radno mjesto, poslodavac se smatra uspješnim poslodavcem.
Također, rečeno je kako Prijedlog predviđa ukidanje instituta produženog prava, te je postavljeno pitanje kapaciteta sustava socijalne skrbi. S obzirom na to, rečeno je kako se doista radi o socijalnoj mjeri, te kako se HZZ neće više baviti socijalnom politikom, nego će se ubuduće baviti još aktivnijim mjerama za zapošljavanje.
Kako je naglašeno da u novom načinu rada više neće biti traženo od nezaposlenih osoba da se jednom mjesečno javljaju svom referentu u HZZ, te je postavljeno pitanje mogućnosti brisanja nezaposlenih iz evidencije u svrhu smanjenja broja nezaposlenih fiktivno. Ta je mogućnost otklonjena i istaknuto je kako se samo preciznije definiraju norme.
Problem strukturne nezaposlenosti, ukazano je, nije samo problem Hrvatske, nego je i svjetski problem, radi kojega postoji 70 milijuna nezaposlenih osoba. U tom smislu je sugerirano kako jedinice lokalne samouprave imaju mogućnost uključiti se u problem rješavanja nezaposlenosti na svom području na način da stipendiraju obrazovanje za deficitarna zanimanja.

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su, većinom glasova (sedam glasova „ZA“ i jednim glasom "PROTIV") odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka:

PRIHVAĆA SE PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU I PRAVIMA ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI

Sva mišljenja, prijedlozi i primjedbe dostavit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio gđu Tatjanu Šimac Bonačić, potpredsjednicu Odbora.


POTPREDSJEDNICA ODBORA

mr.sc. Tatjana Šimac Bonačić