Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 325

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 25. sjednici održanoj 10. travnja 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.

Odbor je ovaj Konačni prijedlog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi je posebno zanimanje iskazano za realizaciju Regionalnog stambenog programa o trajnim rješenjima za izbjeglice i interno raseljene osobe koji je zajednička je inicijativa Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Crne Gore i Republike Srbije. Kako je istaknuto, za provedbu ovog programa planiraju se sredstva u iznosu od 584 milijuna eura, od čeka je na donatorskoj konferenciji održanoj u travnju 2012. u Sarajevu prikupljeno 260 milijuna eura (od toga je Europska unija donirala 230 milijuna eura). Budući da je predviđeno da Republika Hrvatska za ovaj program osigura oko 30 milijuna eura, te da će uz to iz donacija primiti oko 90 milijuna eura, što znači da će raspolagati s ukupno oko 120 milijuna eura za provedbu programa u trajanju od 5 godina (2013-2017.), postavljeno je pitanje na kojim proračunskim stavkama su predviđena ova planirana sredstva.

Naime, predlagatelj naglašava da za provedbu ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske. Međutim, navodi se da će financijska sredstva za provedbu Regionalnog stambenog programa, s početkom provedbe 2013. godine, biti osigurana jednim dijelom u državnom proračunu Republike Hrvatske, dijelom iz donacija, u iznosu od 9,2 milijuna eura iz IPA programa Komponente I, a nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji iz strukturnih fondova, što je dosta široko i neprecizno obrazloženje.

Budući da je spomenutim programom određeno da je ciljana skupina korisnika osobe iz organiziranog smještaja i bivši nositelji stanarskog prava te da Republika Hrvatska planira provoditi tri modela stambenog zbrinjavanja: izgradnju stambenih objekata, kupnju stanova na tržištu te rekonstrukciju doma za stare i nemoćne osobe, od osobitog je značaja da se planirana sredstva osiguraju na pozicijama državnog proračuna iz kojih će biti jasna njihova namjena kao i da se osigura njihovo transparentno korištenje.

U raspravi je također ukazano na određene nedorečenosti u samom zakonu te je predloženo da se razmotri mogućnost izmjene članka 6. kojim se mijenjaju pojedini stavci članka 11. tako da se ne traži suglasnost svih suvlasnika u slučajevima kada iz opravdanih razloga, kao što su zdravstveno stanje, nepoznato boravište, nije moguće dati izjavu. U praksi je zbog toga dolazilo do dugogodišnjeg odugovlačenja postupaka koji su bez krivnje stranaka za njih nepovoljno okončani.

Isto tako, zatraženo je da se ne briše članak 27. kojim se redovitim učenicima trećih i četvrtih razreda srednjih škola koji imaju prebivalište na područjima posebne državne skrbi daje pravo na besplatan međumjesni prijevoz u javnom cestovnom ili željezničkom prijevozu od mjesta prebivališta do najbliže škole i natrag. Obrazloženo je da su, s obzirom na loše gospodarsko stanje u područjima posebne državne skrbi i lošu prometnu povezanost ovih krajeva, te većeg udjela nezaposlenih u odnosu na ostatak Republike Hrvatske, otežani uvjeti školovanja učenica/ka, te uočeni slučajevi roditelja koji nemaju sredstava za plaćanje prijevoza djece do škole.
Predloženo je da se zbog brojnih i opsežnih izmjena i dopuna ovoga Zakona objavi u Narodnim novinama pročišćeni tekst Zakona kako bi se omogućilo svim zainteresiranim strankama da ova iznimno složena materija bude u jednom dokumentu uređena i dostupna svima.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 1 „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese


ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PODRUČJIMA POSEBNE DRŽAVNE SKRBI

Za svog izvjestitelja na sjednici Sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Furio Radin