Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 25. sjednici održanoj 10. travnja 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o obnovi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor je ovaj Prijedlog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
U raspravi su se članovi Odbora posebno osvrnuli na ustrojavanje Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje temeljem posljednjih izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave, koje je Hrvatski sabor donio 22. ožujka 2013. godine. Kako je u raspravi istaknuto u nadležnost ovog ureda prešli su, između ostalog, upravljanje radom prognaničkih naselja; davanje u najam stambenih jedinica u provedbi programa stambenog zbrinjavanja; planiranje, pripreme, organizacija i nadzor provedbe obnove stambenih jedinica uništenih ratnim djelovanjem; upravljanje i raspolaganje stambenim jedinicama danim u najam u provedbi stambenih programa te naplata najamnina po posebnom propisu. Međutim, iako je po do sada korištenim modelima obnove i popravka u ratu oštećenih ili uništenih stambenih jedinica u Republici Hrvatskoj, popravljeno ili obnovljeno 149.610 obiteljskih kuća i stanova, čime je omogućen povratak za oko 500.000 članova obitelji korisnika prava u njihova prijeratna prebivališta, kako je naglašeno, s preostalim projektima se nepotrebno odugovlači, iako su osigurana sredstva.
Posebno je naglašena važnost što žurnijeg rješavanja stambenog zbrinjavanja onih koji se još uvijek nalaze u prognaničkim naseljima. Izneseno je mišljenje da će se provedbom Regionalnog stambenog programa ovo pitanje riješiti što skorije, budući da su osobe u organiziranom smještaju prioritetni korisnici ovoga programa.
Kada je riječ o rješavanju stambenog zbrinjavanja bivših nositelja stanarskog prava, postavljeno je pitanje koliko je država kupila stanova za njihovo zbrinjavanje i koliko je takvih stanova trenutačno neuseljeno.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 1 „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA ZAKONA O OBNOVI
Za svog izvjestitelja na sjednici Sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin