Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Izvješće Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske s tematske sjednice "Projekt Fakulteta elektrotehnike i računarstva za Hrvate u inozemstvu – Primjena e-obrazovanja kao potpora nastavi hrvatskog jezika i kulture u inozemstvu

Cilj projekta: e-obrazovanjem nadopuniti postojeći sustav, unaprijediti kvalitetu obrazovnih materijala, proširiti njihovu dostupnost te ekonomičnost procesa poučavanja hrvatskog jezika i nacionalne grupe predmeta.

 

Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske na 13. (tematskoj) sjednici održanoj 20. veljače 2009. razmotrio je projekt Fakulteta elektrotehnike i računarstva namijenjen Hrvatima u inozemstvu – Primjena e-Obrazovanja kao potpore nastavi hrvatskog jezika i kulture u inozemstvu, koji je Odboru dostavio Fakultet elektrotehnike i računastva Sveučilišta u Zagrebu.

Sjednica je održana u zgradi Hrvatskog sabora u dvorani Ivana Mažuranića s početkom u 9 sati.

Sjednici su nazočili: Ivan Bagarić, predsjednik Odbora, Boro Grubišić, podpredsjednik Odbora, Brankica Crljenko, Ivanka Roksandić,Dragan Vukić, Tatjana Šimac Bonačić, Tanja Vrbat, Daniel Mondekar, Vedran Rožić, Ivo Andrić i Petar Mlinarić, svi članovi Odbora.

Pored članova Odbora nazočni su bili: Ines Sabotič, Vice Batarelo, Stjepo Bartulica, vanjski članovi Odbora, Petar Barišić, načelnik Službe za Hrvate u inozemstvu i kulturu MVPEI, Biserka Lukan, Hrvatski svjetski kongres, Lada Kanajet Šimić, voditeljica Odjela za školstvo, znanost i šport Hrvatske matice iseljenika.

Ispred Ministarstva znanosti,obrazovanja i športa nazočni su bili: Ivana Puljiz, ravnateljica Uprave za međunarodnu suradnju i europske integracije, Milan Bošnjak, viši stručni savjetnik i Staša Skendžić, viši stručni savjetnik. Prof. dr Boris Škvorc voditelj Centra za hrvatske studije u svijetu pri Filozofskom fakultetu u Splitu. Zvonimir Stanić, ravnatelj CARNeta – Hrvatske akademske i istraživačke mreže.

Projekt FER-a predstavili su: prof. Vedran Mornar, dekan, dr. sc. Goran Hudec, red. prof. Tekstilno-tehnološkog fakulteta, Kristijan Zimmer, dipl.ing., voditelj Centra informacijske potpore FER-a i dr. sc. Ivica Botički.
Uvodno je Ivan Bagarić, predsjednik Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske predstavio autore Projekta te iznio razloge interesa Odbora za FER-ov projekt. Predstavnici FER-a i autori Projekta obrazložili su Projekt činjenicom da je nastavom hrvatskog jezika u inozemstvu obuhvaćeno tek 6.860 osoba za što se iz državnog proračuna godišnje izdvaja 30 milijuna kuna. U usporedbi s brojem iseljenika Hrvata, očito je nastavom hrvatskog jezika obuhvaćen relativno mali broj iseljenika. Radi ostvarivanja strateškog cilja Republike Hrvatske u povezivanju s Hrvatima u svijetu i očuvanja njihovog nacionalnog identiteta potrebno je nadograditi obrazovni sustav svim raspoloživim novim (Internet) tehnologijama.
Primjenom modernih informatičkih tehnologija, kao što je e-Obrazovanje, u procesu učenja će se proširiti dostupnost obrazovne građe koja će na ovaj način postati pristupačna i polaznicima u manjim mjestima, unaprijediti kvaliteta obrazovnih materijala te djelotvornost procesa učenja hrvatskog jezika i nacionalne grupe predmeta. U okviru projekta predviđena je pomoć u radu našim lektorima na inozemnim sveučilištima. Metodološki prilagođeni obrazovni programi te edukacija tutora za rad preko mreže poboljšat će uspješnost nastave te omogućiti uspostavljanje veze između studenata/učenika iz inozemstva i mentora u domovini. Ovakvi programi ugrađeni su u obrazovne sustave većine zemalja u kojima žive iseljenici a programi imaju i socijalnu funkciju jer ih mogu koristiti i roditelji.
Predstavnica Hrvatske matice iseljenika predstavila je Hrvatski internetski tečaj (HiT)koji je ove godine Hrvatska matica iseljenika započela zajedno sa Sveučilištem u Zagrebu i Sveučilišnim računskim centrom Srce, te rad HMI-a na programima poduke hrvatskog jezika za iseljenike. Predstavljanje HiT-a je obuhvatilo: rezultate provedene ankete o potrebi za e-učenjem hrvatskoga jezika, prikaz faza provedbe projekta (od kojih su neke već provedene, a neke upravo u tijeku), prikaz već postojećeg računalnog programa za e-učenje (Merlin) Centra za e-učenje Sveučilišnog računskog centra te definiranje značajki i mogućnosti tečaj HiT-a..
Predstavnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ), Ivana Puljiz ravnateljica Uprave za međunarodnu suradnju i europske integracije izvijestila je o mnogim inicijativama MZOŠ-a vezanim uz problematiku e-learninga posebno skrenuvši pozornost na zaključke nedavno održane Međunarodne konferencije o hrvatskom jeziku i inicijative o osnivanju međusveučilišnog centra čija bi zadaća bila nadogradnja sustava mrežnim tehnologijama.
Ministarstvo je još 2007. poduprlo osnivanje Centra za hrvatske studije u svijetu pri Filozofskom fakultetu u Splitu čija je zadaća koordinacija i umrežavanje hrvatskih studija u svijetu te osiguranje e-leaninga programa za studente i učenike hrvatskog jezika u svijetu. Naglasila je također, kako se iz državnog proračuna godišnje izdvaja puno više od spomenutih 30 milijuna kuna za nastavu hrvatskog jezika u inozemstvu imajući u vidu činjenice da primjerice, dodatno osigurana opskrba knjigama i nastavnim materijalom, izvođenje seminara i radionica za usavršavanje učitelja te godišnje potpore i mnogi drugi projekti za čije su financiranje sredstva disperzirana unutar sustava. Vezano za navod Victorian School of Languges, kako zanimanje za učenje hrvatskog jezika stagnira, najavila je da će međusveučilišni centar i spomenutu školu uključiti u pripremanje materijala za pojedine predmete i interaktivno sudjelovanje u nastavi. Također je iznijela mišljenja da bi evaluaciju projekta FER-a trebala napravit grupa stručnjaka relevantnih tijela i ustanova, koji bi procijenili utemeljenost projektnog prijedloga u odnosu na druge projekte. Tim više, naglasila je, uzimajući u obzir kako postoji višegodišnja potpora MZOŠ-a razvoju e-učenja za sustav hrvatske nastave u inozemstvu u obliku više projekata, koji su u različitim fazama realizacije.
Zvonimir Stanić, ravnatelj CARNeta – Hrvatske akademske i istraživačke mreže, rekao je da je CARNet ustanova koja povezuje škole i znanstvene institucije i ta ustanova je bila prva koja je nastavnicima omogućila korištenje novih tehnologija. Isti su sadržaj iz četiri nastavna predmeta stavili na raspolaganje hrvatskim katoličkim centrima u BiH.
U raspravi, članovi Odbora bili su jedinstveni u potpori FER-ova projekta e-Obrazovanja kao još jednog značajnog pokušaja unaprjeđenja učenja hrvatskog jezika za Hrvate koji žive izvan Republike Hrvatske. Istaknuli su potrebu kvalitetnijih obrazovnih materijala kao i potrebu obrazovanijih nastavnika hrvatskog jezika i kulture koji u inozemstvu nastoje prenijeti hrvatski jezik i kulturu u različitim sredinama, različitim uzrastima hrvatske djece ali i stranaca koji iz različitih razloga žele naučiti hrvatski jezik. Potrebu takvog projekta nalažu i odredbe Zakona o radu i Zakona o strancima. S tim u svezi postavlja se i pitanje priznavanja svjedodžbi završenog tečaja hrvatskog jezika kako za strance koji dolaze raditi u Hrvatsku tako i za Hrvate, potomke iseljenika koji se vraćaju (useljavaju) u Hrvatsku.
Zastupnici koji su sudjelovali u raspravi naglasili su važnost suradnje institucija koje provode različite projekte nastave hrvatskog jezika kao i potrebnu koordinaciju u ovoj oblasti te su dali prijedlog da se u okrilju nadležnog ministarstva, a prema prijedlogu predstavnice MZOŠ oformi tijelo koje će u buduće koordinirati tu aktivnost. Sve ovo, potrebno je s vremena na vrijeme prilagođavati novim okolnostima tj. potrebama i usklađivati s tijelima koja su sada uključena u ove i slične projekte.
Sudionici u raspravi, uvjereni u potrebu i korisnost FER-ova projekta s jedne strane i ograničenost sredstva državnog proračuna s druge, autorima projekta predložili su da se dodatna sredstva osiguraju iz nekog od projekata EU-a.
Predstavnici FER-a istaknuli su da FER ima tehnološke kompetencije te da su pripreme Projekta skupe ali je distribucija besplatna što projekt u konačnici čini jeftinijim i pristupačnijim.
Nakon provedene rasprave, predsjednik Odbora je predložio a Odbor jednoglasno prihvatio slijedeće zaključke:
1. Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske daje punu potporu projektu e-learninga Fakulteta elektrotehnike i računarstva kao potporu nastavi hrvatskog jezika Hrvata u inozemstvu;
2. Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske preporučuje da Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa koordinira aktivnosti iz ove oblasti a s ciljem uspostave sustava koji će učinkovito i djelotvorno provoditi učenje hrvatskog jezika Hrvata u inozemstvu.


PREDSJEDNIK ODBORA
Dr. Ivan Bagarić