Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Izvješće Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske s rasprave o Izvješću o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata od njegova osnutka 2005. do 2009.

Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske na svojoj 23. sjednici održanoj 26. siječnja 2010. godine razmotrio je Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata od njegova osnutka 2005. do 2009. godine, koje je predsjednikuj Hrvatskoga sabora, sukladno zaključku 11. sjednice Hrvatskoga sabora od 3. srpnja 2009. godine, dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, aktom od 27. listopada godine 2009.

Odbor je izvješće razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.

Ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata obrazložio je djelokrug rada Centra te naglasio da on obuhvaća i sudioništvo Hrvata izvan RH u Domovinskom ratu. Naglasio je važnost obrade povijesnih činjenica i građe koji se odnose na doprinos Hrvata BiH prije svega neovisnosti BiH a kasnije i obrani Republike Hrvatske. U tom kontekstu, naglašena je presudna uloga Hrvata BiH u tim procesima u što spada prije svega Deklaracija o neovisnosti BiH kao i njihova plebiscitarna podrška BiH kao suverenoj i samostalnoj državi na referendumu koji je raspisan na temelju spomenute Deklaracije. Također, naglasio je važnost činjeničnog prikaza doprinosa Hrvata izvan Republike Hrvatske obrani BiH i Hrvatske kako zbog povijesne znanosti općenito tako i zbog edukacije mladih naraštaja kroz školske udžbenike. Za objektivnu ocjenu rada Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata potrebno je sagledati koliko je on ispunio zakonom zadane mu zadaće prikupljanja, sređivanja, čuvanja te stručnog i znanstvenog istraživanja i publiciranja gradiva iz Domovinskog rata. Izvješće pokazuje da Centar intenzivno prikuplja i sređuje arhivsko gradivo. Prikuplja i sređuje i gradivo iz drugih izvora (srpska i druga dokumentacija) koje je od posebne važnosti za razumijevanje događaja u Domovinskom ratu, jer govori o pripremama, početku i tijeku napada JNA i srpskih snaga na Hrvatsku te svjedoči o namjeri srpskog vodstva da zadrži vlast na okupiranom području hrvatske države i postupcima koji su vodili pripajanju dijela njezina teritorija Srbiji. Brojni skupovi kojih je Centar organizator ili suorganizator imaju za cilj znanstvenu obradu događaja iz Domovinskog rata. Tomu služi stvaranje biblioteke Domovinskog rata, odnosno prikupljanje knjiga koje govore o toj problematici. Iako je već sada prikupljena značajna literatura o Domovinskom ratu, potrebno je nastaviti s radom i prikupiti literaturu izvan Hrvatske. Na skupovima koje Centar organizira uz znanstvenike govore i neposredni sudionici događaja o kojima je riječ kako bi svojim sjećanjem mogli nadopuniti ili objasniti sadržaj pojedinih dokumenata nastalih u razdoblju o kojem se govori. Ti skupovi bili su javni i na njih su mogli doći svi zainteresirani građani pa je na taj način Centar ispuno zadaću predstavljanja događaja iz Domovinskog rata javnosti. Centar je bio organizator ili suorganizator nekoliko izložbi, od kojih treba istaknuti sudjelovanje Centra u pripremi materijala za izložbu u Vukovaru „Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991.“ I izložbu u Kninu posvećenu 10-oj godišnjice oslobodilačke vojno-redarstvene operacije „Oluja“.

Centar surađuje s Vojnim muzejom MORH-a i drugim muzejima radi što bolje i češće prezentacije iz Domovinskog rata, koju bi posebno trebalo prilagoditi mlađim uzrastima, kako bi mladi mogli razumjeti što se u Hrvatskoj događalo početkom 90-ih prošlog stoljeća. Centar je u dosadašnjem radu istako 18 vrijednih izdanja o Domovinskom ratu – zbirka dokumenata, foto monografija, znanstvenih studija. U izvješću je o dosadašnjem radu Centra navedeno da se u zadnje dvije godine, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, a uz stručnu suradnju s Centrom, provodi seminar o Domovinskom ratu za nastavnike povijesti osnovnih i srednjih škola. Nastavnici koji prenose činjenice iz Domovinskog rata na seminaru se upoznaju s potrebnom literaturom te imaju priliku čuti predavanja neposrednih sudionika događaja. Nastavnici povijesti imaju priliku na temelju dokumenata govoriti argumentirano i dati što objektivniji prikaz ovog razdoblja povijesti.
U Centru su zaposleni mladi znanstvenici koji nastavljaju znanstveno usavršavanje na doktorskom studiju s temama iz Domovinskom rata. Osam mladih znanstvenika iz Centra trenutno se nalazi na doktorskom studiju te namjerava doktorirati na temama iz Domovinskog rata a to će doprinijeti znanstvenoj prezentaciji Domovinskog rata.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora su dali potporu Centru imajući u vidu kako je teško doći do građe koju Centar skuplja. Odbor cijeni to što Centar ne ostaje samo na akademskoj razini nego se trudi događaje što objektivnije predstaviti široj javnosti kojoj je objektivan uvid u stvarnost Domovinskog rata bio tendenciozno i pogrešno prikazan osobito kad je u pitanju doprinos Hrvata izvan Republike Hrvatske obrani Republike Hrvatske. Članovi Odbora smatraju da Centar treba proširiti suradnju sa onima koji se bave ovom problematikom i izvan Republike Hrvatske.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zaključak

Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata od njegova osnutak 2005. do 2009. godine.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Ivana Bagarića predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

dr. Ivan Bagarić