Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske na svojoj 14. sjednici održanoj 27. ožujka 2009. godine raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. ožujka 2009. godine.
Odbor je o navedenom prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica Vlade obrazložila je potrebu izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2009. godinu ukupnim smanjivanjem gospodarske aktivnosti u tekućoj godini i realnim padom bruto domaćeg proizvoda (BDP) od oko 2%, smanjenjem potrošnje te padom prihoda od PDV-a. Uzevši u obzir i negativna gospodarska kretanja u okruženju bilo je potrebno prvotni plan za 2009. godinu od 127 milijardi kuna smanjiti na 121,6 milijardi kuna. Iz navedenog, vidi se da je planirani manjak Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu 5 milijardi kuna ili 1,4% procijenjenog bruto domaćeg proizvoda.
Ovaj rebalans proračuna jedna je od temeljnih antirecesijskih mjera kojima se osigurava održivost fiskalne politike i daje poticaj jačanju makroekonomske stabilnosti te očuvanju radnih mjesta i rastu gospodarstva.
Prije rasprave, predstavnica Vlade osvrnula se na stavke Proračuna od posebnog interesa namijenjene Hrvatima izvan Republike Hrvatske.
Rasprava koja je uslijedila odnosila se prije svega na spomenute stavke proračuna koje se odnose na potporu projektima iz oblasti kulture, obrazovanja i znanosti, zdravstva i informiranja. Raspravljalo se o realnim potrebama tj. o gorućim problemima Hrvata u BiH, hrvatske nacionalne manjine u europskim zemljama i hrvatskog iseljeništva (dijaspore).
Konstatirano je kako svaka od ovih skupina naših sunarodnjaka ima specifične potrebe i očekivanja te da su one stavke proračuna koje su izmijenjene, mijenjane u skladu sa prioritetima i potrebama vodeći računa o svim redovitim i započetim projektima.
Tako su osigurana sredstva za projekte od osobitog interesa za naše sunarodnjake koji žive izvan granica Republike Hrvatske, među kojima su prije svega potpora obrazovnim, znanstvenim, zdravstvenim i kulturnim institucijama Hrvata u BiH; potpora projektima očuvanja hrvatske kulture i jezika u iseljeništvu i hrvatske nacionalne manjine u europskim zemljama; potpora obostranoj medijskoj povezanosti i informiranosti (Republike Hrvatske i Hrvata u svijetu) kao i potpora Hrvatskoj matici iseljenika zaduženoj za različite projekte namijenjene prije svih Hrvatima u iseljeništvu. Iskazano je zadovoljstvo da se nije mijenjala stavka koja se odnosi na projekt potpore povratku Hrvata u BiH.
Neke razlike u stajalištima koje su se mogle čuti na Odboru odnosile su se prije svega na viđenja prioriteta (Stipendiranje učenika i studenata) i učinkovitost pojedinih projekata (potpora HKD Napredak).
U daljnjoj raspravi iznesen je prijedlog, koji je podržan od strane Odbora da se općenito Hrvate u susjednim zemljama, a naročito Hrvate u BiH uključi u projekte koji ce biti financirani iz EU fondova (IPA) te da hrvatske stručnjake angažira u kreiranju i potpori pojedinih projekata kao i institucionalnom jačanju tamošnjih hrvatskih kapaciteta.
Konačno, na Odboru je dana potpora Vladi Republike Hrvatske da u ovim, teškim gospodarskim okolnostima, racionalizira potrošnju proračunskog novca i na taj način sačuva financijsku, gospodarsku i socijalnu stabilnost.
Stabilnost Republike Hrvatske, naglašeno je, jest interes ispred svih interesa za što odgovornost dijele i Republika Hrvatska i Hrvati izvan Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova “za”, 2 glasa “protiv” i 1 glas “suzdržan) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje
IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2009. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga Sabora određen je Ivan Bagarić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. Ivan Bagarić