Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Izvješće Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske o:- Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Komisije Europskih zajednica o programu financiranja sudjelovanja hrvatske u transnacionalnim programima Europske teritorijalne suradnje Europskog fonda za regionalni razvoj "Jugoistočna Europa" i "Mediteran", u okviru komponente Prekogranična suradnja Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA), za 2008. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 431; - Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Komisije Europskih zajednica o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Crna Gora, u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2008. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 432;- Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Komisije Europskih zajednica o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina, u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2008. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona P. Z. br. 433; - Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Komisije Europskih zajednica o Programu prekogranične suradnje Hrvatska- Srbija, u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2008. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona P. Z. br. 434.

Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske na svojoj 19. sjednici održanoj 22. rujna 2009. godine raspravljao je o gore navedenim prijedlozima zakona koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktima od 30. srpnja 2009. godine.

Odbor je o navedenim prijedlozima zakona proveo objedinjenu raspravu na temelju svoje nadležnosti kao zainteresirano radno tijelo.

Predstavnici predlagatelja istaknuli su da je programe prekogranične suradnju kao instrumenta predpristupne pomoći (Instrument for pre-accession assistance – IPA) uključeno izravno 18 županija i da se tim programima podiže razina življenja i rješavanje zajedničkih pitanja koja se tiču stanovništva s obje strane granice te u čijem rješavanju stanovnici s obje strane granice zajednički sudjeluju jednakim doprinosima a Komisija europskih zajednica te programe financira iz predpristupnih fondova.

Programima se potiče prekogranična suradnja radi postizanja raznolikosti i unapređenja regionalnog gospodarstva na socijalno i okolišno održiv način, unaprjeđivanje dobrosusjedskih odnosa, izgradnja lokalnih, regionalnih i nacionalnih institucija radi upravljanja programima EU-a .

Sporazumom o financiranju uređuje detaljne uvjete potrebne za isporuku pomoći Europske zajednice, pravila i postupke u svezi s isplatom vezanom uz pomoć i uvjete pod kojima će se upravljati tom pomoći.

Hrvatska za ove sporazume mora osigurati dodatna financijska sredstava u Državnom proračunu radi sufinanciranja projekata koji proizlaze iz Sporazuma o financiranju.

Resorno ministarstvo organiziran radionice u kojima sudjeluju prekogranični partneri. Na tim radionicama partneri stječu potrebne informacije i znanja o stvaranju i pisanju programa i svemu što se tiče ostvarivanja ciljeva programa.
Hrvatska je domaćin dvama tehničkim tajništvima IPA programa.

Ovi programi su značajni za Hrvate izvan Hrvatske jer u njima mogu sudjelovati i stjecati potrebna znanja i vještine. Stoga je vrlo važno u ove aktivnosti uključiti Hrvate s obje strane granice.

Nakon provedene rasprave Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske jednoglasno je odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje zakona kojima se potvrđuju sporazumi između Republike Hrvatske i Komisije europskih zajednica o programu prekogranične suradnje sa susjednim državama: Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Sporazum Hrvatske i Komisije Europskih zajednica o programu financiranja sudjelovanja Hrvatske u transnacionalnim programima za regionalni razvoj „Jugoistočna Europa“ i „Mediteran“, u okviru komponente prekogranična suradnja Instrumenta za predpristupnu pomoć (IPA) za 2008. godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ivan Bagarić, predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr. Ivan Bagarić