Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 4. sjednici održanoj 30. rujna 2020. godine, objedinjeno o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o doprinosu između Europske investicijske banke i Republike Hrvatske vezano uz Paneuropski jamstveni fond kao odgovor na COVID-19, drugo čitanje, P.Z. br. 30 i o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o jamstvu na prvi poziv između prvotnih jamaca i jamaca pristupnika koji pristupaju s vremena na vrijeme i Europske investicijske banke, drugo čitanje, P.Z. br. 31, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. runja 2020. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnim zakonima kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnici predlagatelja istaknuli su da će se donošenjem ovih Zakona dovršiti postupak pristupanja Republike Hrvatske Paneuropskom jamstvenom fondu Europske investicijske banke kao odgovor na COVID-19 (dalje u tekstu: Fond). Fond je dio paketa mjera Europske unije u sklopu odgovora na COVID-19 krizu u iznosu od 540 mlrd eura dogovorenom na razini Europske unije za pomoć poduzećima, uz ostale dvije mjere za pomoć radnicima (SURE) i državama (ESM).
Jamstveni Fond ciljane vrijednosti 25 milijardi eura formira se na temelju jamstva država članica Europske unije. Procijenjeni iznos dodatnih mobiliziranih ulaganja putem Fonda je 200 milijardi eura. Cilj Fonda je odgovoriti na gospodarski učinak izbijanja pandemije COVID-19 osiguravajući da prihvatljivi subjekti, ponajprije mali i srednji poduzetnici (MSP) u državama članicama EU imaju dovoljnu raspoloživu likvidnost i pristup financijama za rješavanje krize te da mogu nastaviti svoj razvoj u srednjoročnom/dugoročnom razdoblju.
Operacije će se provoditi u svim državama članicama sudionicama Fonda a po načelu balansirane alokacije između država članica sudionica. Sudjelovanjem u Fondu omogućit će se gospodarstvu Republike Hrvatske, a posebno malim i srednjim poduzećima, pristup dodatnim kapacitetima EIB grupe u sklopu izvanredne financijske pomoći u okolnostima pandemije.
Sukladno udjelu Republika Hrvatska u ukupnom upisanom kapitalu Europske investicijske banke od 0,43%, ukupna maksimalna potencijalna obveza Republike Hrvatske tijekom trajanja Fonda iznosi 106.745.508,42 eura.
S obzirom na očekivani neto gubitak Fonda od 20%, za očekivati je da bi se iz državnog proračuna Republike Hrvatske tijekom trajanja jamstva do 2038. godine podmirio iznos od 21.349.101,68 eura.
U raspravi na Odboru navedeno je da je bitno da se osniva Fond za dodatnu pomoć poduzetnicima i ublažavanju posljedica pandemije COVID-19. Naime, osnivanjem Fonda će se najmanje 65% sredstava koristiti za mala i srednja poduzeća.
Nakon provedene objedinjene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom (8 glasova „ZA“, 1 glas „PROTIV“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) glasova predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o Sporazuma o doprinosu između Europske investicijske banke i Republike Hrvatske vezano uz Paneuropski jamstveni fond kao odgovor na COVID-19
Nakon provedene objedinjene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom (8 glasova „ZA“ i 2 glasa „SUZDRŽAN“) glasova predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o potvrđivanju Sporazuma o jamstvu na prvi poziv između prvotnih jamaca i jamaca pristupnika koji pristupaju s vremena na vrijeme i Europske investicijske banke
Istodobno, Odbor za financije i državni proračun predlaže Hrvatskome saboru da o točkama dnevnoga reda Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o doprinosu između Europske investicijske banke i Republike Hrvatske vezano uz Paneuropski jamstveni fond kao odgovor na COVID-19, drugo čitanje, P.Z. br. 30 i Konačni prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o jamstvu na prvi poziv između prvotnih jamaca i jamaca pristupnika koji pristupaju s vremena na vrijeme i Europske investicijske banke, drugo čitanje, P.Z. br. 31 provede objedinjenu raspravu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl.oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl.oec.