Objavljeno drugo Globalno izvješće o parlamentima posvećeno temi nadzorne ovlasti parlamenata

Zagreb - Drugo po redu, Globalno izvješće o parlamentima 2017., u izdanju Interparlamentarne unije i Programa za razvoj Ujedinjenih naroda, predstavljeno je na 137. zasjedanju Interparlamentarne unije održanom u Sankt Peterburgu od 14. do 18. listopada ove godine.

Tema drugoga Globalnog izvješća o parlamentima parlamentarni je nadzor nad izvršnom vlašću. U Izvješću se naglašava da je trenutačno u većini svjetskih parlamenata najveći izazov u izvršavanju funkcije nadzora izvršne vlasti nedostatna kapacitiranost parlamenata za učinkovito izvršavanje ove ključne parlamentarne funkcije. Osim ovoga problema, pokazuje Globalno izvješće, u nadzoru vlada parlamenti se najčešće susreću i s problemima koji proistječu iz političkog okruženja, nevoljkosti ili čak opstrukcije izvršne vlasti u polaganju računa parlamentima te često suprotstavljenim interesima izvršne i zakonodavne vlasti.

Izvješće se temelji na istraživanju provedenom u parlamentarnim domovima 120 zemalja, među kojima je bio i Hrvatski sabor. Među ključnim spoznajama dobivenima ovim istraživanjem, autori Izvješća navode i sljedeće: 
- funkcija parlamentarnog nadzora nad izvršnom vlašću primaran je mehanizam zaštite od zloporabe političke moći i korupcije; 
- tijekom 2015. godine u 103 parlamentarna doma u 83 zemlje provedeno je više od 2200 javnih saslušanja, postavljeno više od 210.000 zastupničkih pitanja, osnovano više od stotinu istražnih povjerenstava, zaprimljeno više od 3.000 izvješća vladinih službi te raspravljeno više od 800 njih;
- svaka država provodi parlamentarni nadzor nad izvršnom vlašću u skladu sa svojim političkim, kulturnim i povijesnim kontekstom. 

Globalno izvješće o parlamentima 2017. daje preporuke za jačanje funkcije parlamentarnog nadzora, a među ključnim mehanizmima koji će to omogućiti jesu: jačanje mandata i kapaciteta parlamentarnog nadzora, provedba nadzora zajedno s društvenim partnerima, svrhovito korištenje moći parlamentarnog nadzora te izgradnja podrške javnosti u provedbi parlamentarnog nadzora te oblikovanju političkog okruženja za provedbu te ovlasti. 

Prvo Globalno izvješće o parlamentima objavljeno je 2012. godine, a bilo je posvećeno temi izmijenjene naravi parlamentarnog predstavništva u kontekstu javnosti njegova rada.