Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Zaključci za javni poziv Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina za podnošenje prijedloga za imenovanje članova i zamjenika članova Povjerenstva za rad po pritužbama u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova te članova i zamjenika članova Povjerenstava za rad po pritužbama u policijskim upravama

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, na svojoj 63. sjednici održanoj 15. travnja 2015. godine, utvrdio je tekst javnog poziva za podnošenje prijedloga za imenovanje članova i zamjenika članova povjerenstva za rad po pritužbama u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova te članova i zamjenika članova povjerenstava za rad po pritužbama u policijskim upravama.

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o policiji (NN 33/15.) na nov način uređuje rad i izbor članova povjerenstava za rad po pritužbama u sjedištu ministarstva i policijskim upravama.

Članci 5., 5.a i 5b uređuju da fizička ili pravna osoba koja smatra da su njoj ili drugoj osobi djelovanjem ili propuštanjem djelovanja policijskog službenika u primjeni policijskih ovlasti povrijeđena prava ili slobode, ima pravo Ministarstvu podnijeti pritužbu u roku od 30 dana od dana saznanja za povredu. Detaljno se utvrđuje što takva pritužba mora sadržavati te daljnji rad na pritužbi.

Tako se uređuje da pritužbu razmatra rukovoditelj ustrojstvene jedinice Ministarstva u kojoj je raspoređen policijski službenik na kojeg se pritužba odnosi ili policijski službenik kojeg on ovlasti, radi utvrđivanja činjeničnog stanja koji u roku od 30 dana od dana primitka pritužbe obavještava podnositelja pritužbe utvrđenom činjeničnom stanju i poduzetim mjerama. Ukoliko je podnositelj pritužbe nezadovoljan sadržajem obavijesti može u roku od 15 dana od dana primitka obavijesti podnijeti prigovor ustrojstvenoj jedinici nadležnoj za unutarnju kontrolu Ministarstva, koja je obvezna podnositelju prigovora odgovoriti u roku od 30 dana od dana primitka prigovora. Ako podnositelj pritužbe, u roku od 15 dana od primitka odgovora ustrojstvene jedinice za unutarnju kontrolu, izrazi nezadovoljstvo postupkom provedenih provjera i sadržajem odgovora, spis predmeta bez odgode dostavlja se na rješavanje nadležnom povjerenstvu za rad po pritužbama o čemu se obavještava podnositelja pritužbe.

Člankom 5.c uređuje se sastav povjerenstava i njihov izbor. Temeljem te odredbe, za rješavanje pritužbi na rad policijskih službenika u sjedištu Ministarstva osniva se Povjerenstvo za rad po pritužbama koje čine 3 predstavnika građana, a za rješavanje pritužbi na rad policijskih službenika u policijskim upravama osnivaju se povjerenstva za svaku policijsku upravu koja čine po 3 predstavnika građana, s tim da svaki član povjerenstva ima zamjenika koji ga zamjenjuje u slučaju spriječenosti.

U radu Povjerenstva za rad po pritužbama u sjedištu Ministarstva i u povjerenstvima za rad po pritužbama u policijskim upravama, bez prava odlučivanja, sudjeluje policijski službenik kojeg imenuje ministar, a koji pruža stručnu i administrativnu pomoć povjerenstvu.

Članove Povjerenstva za rad po pritužbama u sjedištu Ministarstva, kao i njihove zamjenike, te  članove povjerenstva za rad po pritužbama u policijskim upravama, kao i njihove zamjenike, imenuje i razrješuje Hrvatski sabor po prijedlogu Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na prijedlog organizacija civilnog društva, organizacija stručne javnosti i nevladinih organizacija.

Člankom 5.d uređuju se uvjeti za izbor članova povjerenstava te se utvrđuje da članovi povjerenstava za rad po pritužbama su osobe koje uživaju profesionalni i osobni ugled u javnosti te svoju funkciju obavljaju kao počasnu funkciju. Kao i ranije, članovi povjerenstava za rad po pritužbama, za dolazak na sjednicu povjerenstva, imaju pravo samo na naknadu prijevoznih troškova u visini stvarnih troškova ili naknadu troškova za korištenje privatnog automobila u službene svrhe, kako je utvrđeno za korisnike koji se financiraju iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske.

Za članove povjerenstava za rad po pritužbama provodi se postupak temeljne sigurnosne provjere, sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje područje sigurnosnih provjera. Član povjerenstva za rad po pritužbama dužan je čuvati tajnost podataka koje je doznao sudjelujući u rješavanju pritužbi na rad policijskih službenika.

Mandat članova povjerenstava za rad po pritužbama određen je na vrijeme od četiri godine, s mogućnošću ponovnog imenovanja.

Kako bi se osigurala potpuna javnost i transparentnost postupka imenovanja člana Povjerenstva, Odbor je utvrdio tekst javnog poziva i donio sljedeće

Z A K LJ U Č K E

1. Upućuje se javni poziv organizacijama civilnog društva, organizacijama stručne javnosti i nevladinim organizacijama da u roku od 15 dana od dana objave u „Narodnim novinama“ Odboru dostave obrazložene prijedloge za imenovanje članova i zamjenika članova povjerenstva za rad po pritužbama u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova te članova i zamjenika članova povjerenstava za rad po pritužbama u policijskim upravama. Tekst javnog poziva u privitku je ovih zaključka i njihov je sastavni dio.

2. Javni poziv objavit će se u „Narodnim novinama“ i na službenoj internetskoj stranici Hrvatskoga sabora.

3. Pristigle prijedloge razmotrit će radna skupina koju čine: dr.sc. Furio Radin, predsjednik Odbora, Ivan Šimunović, potpredsjednik Odbora te članovi Odbora: Domagoj Hajduković, Ante Babić i Dragan Crnogorac.
Radna skupina će između pristiglih prijedloga Odboru predložiti kandidate za imenovanje članova i zamjenika članova povjerenstava.

4. Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina utvrdit će i podnijeti Hrvatskom saboru prijedlog za imenovanje članova i zamjenika članova povjerenstava.


PREDSJEDNIK ODBORA

       dr.sc. Furio Radin