PREDSJEDNIK HRVATSKOGA SABORA
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
DRŽAVNO ODVJETNIŠTVO RH
MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
PUČKI PRAVOBRANITELJ
URED ZA LJUDSKA PRAVA I PRAVA NACIONALNIH MANJINA VHR
Predmet: Zaključci Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o posljednjim događajima vezanim za položaj Roma u Škabrnji i Lici – dostavljaju se
Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina održao je 17. svibnja 2012. godine raspravu o zaključku sa 8. sjednice Odbora o posljednjim događanjima vezanim za položaj Roma u Škabrnji i Lici.
Otvarajući sjednicu predsjednik Odbora obrazložio je razloge zbog kojih je Odbor odlučio provesti raspravu o navedenim problemima. Konstatirao je da su mediji početkom ovog mjeseca (svibanj 2012.) objavili vijest da je na području općine Škabrnja došlo do incidenata vezano za naseljavanje obitelji Roma, na zemljištu koje je 2 mjeseca ranije kupljeno na području spomenute općine. Postupanje jednog broja građana - stanovnika općine Škabrnja, koji su se usprotivili naseljavanju, kao i izjave načelnika općine, kako su ih prenijeli mediji, ocjenjeno je neprihvatljivim i diskriminirajućim. Obzirom na to, smatralo se neophodnim da Odbor reagira, sukladno svom djelokrugu utvrđenom Poslovnikom Sabora. Uz to, na 7. sjednici Odbora (održanoj 9. svibnja ove godine), član Odbora - zastupnik romske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, izvijestio je Odbor da se uključio u razrješavanje nastalih problema, te da je po njegovom mišljenju bilo propusta i u postupanju nadležnih tijela, pa je obzirom na sve to i on zatražio da Odbor razmotri nastalu situaciju i da se očituje o navedenim događanjima.
Osim toga, na dan održavanja prošle sjednice Odbora, u medijima se pojavila i vijest da je osnovan tzv.“Krizni stožer za zaštitu Ličana od Roma“, a Odboru i Vladi Republike Hrvatske dostavljen je „Proglas“ tog „stožera“, u kojem se traži zaštita građana na području Like od nasilja, pljačke i uništavanja imovine, za što se kao počinitelje optužuje pojedine skupine pripadnika romske nacionalne manjine.
Uzevši u obzir sve navedeno, članovi Odbora suglasili su se da je potrebno zatražiti izvješće nadležnih državnih tijela o tome što se stvarno dogodilo, na temelju čega bi se onda provela utemeljena rasprava o svim aspektima problema, kako u Škabrnji tako i u Lici. Odbor je uz to jednoglasno donio i zaključak kojim je ovlastio predsjednika Odbora da u ime Odbora, na plenarnoj sjednici Sabora izrazi zabrinutost zbog ksenofobnih izjava protiv pripadnika romske nacionalne manjine, kao i zbog mogućnosti da dođe do pogoršavanja problema ukoliko Sabor i nadležne državne institucije pravovremeno ne reagiraju i ne osude ovakve nemile događaje i ne poduzmu učinkovite mjere kojima bi se spriječilo pojavljivanje sličnih situacija. Sukladno zaključku Odbora, predsjednik Odbora obratio se Saboru na plenarnoj sjednici 11. svibnja ove godine.
Odbor je, također, zaključio da se na sjednicu pozovu predstavnici nadležnih državnih tijela, te da od istih zatraži i pisana izvješća koja bi poslužila kao podloga za raspravu.
O navedenim događajima do početka sjednice, Odbor je primio: Izvješće MUP/Ravnateljstva policije (od 16. 5. 2012.) i očitovanje pučkog pravobranitelja (od 16. 5. 2012.), koji je u privitku svog izvješća dostavio i očitovanje načelnika Općine Škabrnja. Od Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske (od 14. 5. 2012.), Odbor je također primio očitovanje načelnika općine Škabrnja, te ranija izvješća policije u vezi s predstavkama koje je Uredu dostavila jedna udruga pritužujući se na kršenje ljudskih prava u Lici.
U međuvremenu, 10. 5. 2012., od načelnika Općine Udbina, Odbor je primio dopis kojim se moli da se na sjednici Odbora otvori rasprava o nekontroliranom držanju stoke, ugrožavanju privatnih posjeda, zastrašivanju stanovništva i kršenju temeljnih ljudskih prava stanovnicima nekoliko sela na području Općine (Krbava, Podlapača, Svračkovo Selo, Tolić, Mekinjar i Šalamunić), koje kako se u dopisu kaže, traje već gotovo pet godina, a da i pored brojnih zahtjeva i apela, nadležna državna tijela nisu riješila taj problem. S tim u vezi, Klub zastupnika SDSS-a dostavio je Odboru 17. 5. 2012. zapisnik o sastanku koji je na inicijativu i uz nazočnost saborskih zastupnika Veljka Kajtazija i dr. Milorada Pupovca održan najprije s mještanima spomenutih sela, a zatim i u prostorijama same Općine Udbina.
Predstavnik MUP-a (Ravnateljstva policije) obrazlažući na sjednici Odbora podneseno pisano Izvješće, izvijestio je Odbor najprije o utvrđenim činjenicama, te o postupanju policijskih službenika i o poduzetim mjerama i radnjama od strane PU zadarske. Iznio je kronologiju događaja u Škabrnji, postupanje aktera tih događaja i mjere i radnje koje je policija poduzela, uključujući i uhićenje načelnika općine, te podnošenje najprije prekršajne, a potom (9. 5. ove godine) i kaznene prijavu poradi osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo „Rasna i druga diskriminacija“ opisano i kažnjivo po čl. 174. st. 1. u svezi čl. 98. st. 6. Kaznenog zakona. Konstatirao je, također, da se radi o izoliranom incidentu i da pripadnici romske nacionalne manjine žive bez ikakvog uznemiravanja kako na području djelovanja PU zadarske tako i širom Republike Hrvatske, te da se stoga na temelju samo nekoliko incidentnih situacija ne može donositi zaključak o narušavanju međuetničkih odnosa, odnosno da policija svoj dio obveza i zadataka iz Nacionalnog programa za Rome korektno provodi te da nema razloga da tako ne bude i u budućnosti.
Kada su u pitanju događaji u Lici, predstavnik MUP-a izvijestio je Odbor da je odmah (isti dan 9. 5. 2012.) povodom objavljenog teksta u „Novom listu“ pod naslovom „Osnovan krizni stožer za zaštitu Ličana od Roma“, u PU ličko-senjsku upućen posebni stručni tim Ravnateljstva policije koji je održao radni sastanak s rukovoditeljima te policijske uprave. Sastanak je održan s ciljem utvrđivanja stvarnog stanja sigurnosti, a posebno preventivnog postupanja policijskih službenika, kao i kakve su mjere i radnje poduzete povodom zaprimljenih predstavki uz postupanje prema romskoj nacionalnoj manjini, te u slučajevima protupravnih ponašanja pripadnika romske nacionalne manjine. Utvrđeno je da je PU ličko-senjska uključena u rješavanje naznačenih problema koji su uglavnom prisutni na području PP Gospić, PP Otočac i PP Korenica. Iznio je podatke prema kojima je u razdoblju od 2009. do ožujka 2012. na području navedenih policijskih postaja evidentirano 35 slučajeva narušavanja javnog reda i mira za koje je prekršajno prijavljeno i procesuirano 35 osoba. Od tih predmeta njih 7 pravomoćno je riješeno, a počinitelji kažnjeni novčanom kaznom. Evidentirana su 132 slučaja prekršaja zbog ostavljanja stoke i drugih životinja bez nadzora od čega je 14 predmeta pravomoćno riješeno. U 129 slučajeva utvrđeni su prekršaji iz Zakona o stočarstvu za koje je ovlašten poljoprivredni inspektor, od kojih je do sada riješeno njih 28, a počinitelji kažnjeni novčanom kaznom. U istom razdoblju evidentirana su 43 kaznena djela i to uglavnom prijetnje, tjelesnih ozljeda, krađe, uništavanja i oštećenja tuđe stvari, te samovlasti. Naveo je, također, da se počinitelji navedenih protupravnih ponašanja ne izjašnjavaju kao pripadnici romske nacionalne manjine. PU ličko-senjskoj naloženo je da sačini detaljnu sigurnosnu prosudbu i plan aktivnosti u narednom razdoblju. Sporna problematika dignut će se na razinu PU i percipirati u strateškim dokumentima policijske uprave, a inicirati će se i međusektorski sastanci na kojima bi se u rješavanje uočenih problema uključile sve institucije nadležne za postupanje.
U svom obraćanju Odboru, pučki je pravobranitelj izvijestio o aktivnostima koje je njegov Ured poduzeo u vezi s nedavnim događajima u Škabrnji. Izdao je javno priopćenje u kojem je zatražio žurno postupanje nadležnih tijela vlasti, te izvješće policije o predmetnom skupu i svim činjenicama i okolnostima, kao i podatke o mjerama koje su ili će biti poduzete. Uputio je i posebno upozorenje načelniku općine koji mu je 4. 5. 2012. odgovorio na dopis, a na znanje svoj odgovor poslao i Uredu predsjednika RH, Hrvatskom saboru i Vladi RH. Oko događaja u Škabrnji pučki pravobranitelj ostvario je suradnju i s državnim odvjetništvom.
Što se tiče problema u vezi s kršenjem ljudskih prava u Lici o kojima je riječ na ovoj sjednici Odbora, pučki pravobranitelj je naveo da je još prošle godine (21. 3. 2011.) zaprimio pritužbu građana zbog članka objavljenog na portalu „slobodnalika.com“ koji, kako je konstatirao, obiluje uvredama i govorom mržnje prema Romima. Oko tog problema obratio se policiji i DORH-u, tražeći da sukladno svojim ovlastima istraže postojanje obilježja kaznenih i prekršajnih djela za koje se goni po službenoj dužnosti. Ocijenio je da u tom slučaju ima kašnjenja u postupanju nadležnih tijela, ali je nedavno ipak ostvaren pomak, jer je od DORH 14. 5. 2012. primio obavijest da je putem ŽDO u Karlovcu provjereno postupanje ODO u Gospiću koje je zatražilo provođenje izvida od PU ličko-senjske, uz najavu da će pučki pravobranitelj biti obaviješten o daljnjem postupanju. Kada su u pitanju pritužbe iz Općine Udbina, u kojima se upozorava na kršenje ljudskih prava stanovništvu nekoliko sela u toj općini u posljednjih nekoliko godina, pučki pravobranitelj je izjavio da je pritužbu primio nedavno i da po njoj još nije postupljeno, pa će nakon obrade i poduzimanja odgovarajućih aktivnosti o tom problemu Odbor izvijestiti naknadno.
Predstavnik Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH izvijestio je Odbor da su Vlada i Ured aktivno uključeni u rješavanje problema koji su predmet sjednice Odbora, nastojeći da se sporna pitanja čim prije riješe, pri čemu se ima u vidu i osjetljivost te problematike u procesu skorog pristupanja Republike Hrvatske Europskoj Uniji. Ured je stoga od samog početka u kontaktu s nadležnim državnim tijelima. U vezi s događajima u Škabrnji predviđeno je da se obavi i razgovor s načelnikom te općine. Oko problema u Lici Ured je uključen već dvije godine, od kada s tog područja pristižu predstavke jedne udruge za zaštitu ljudskih prava. I tu je u više navrata traženo postupanje nadležnih državnih tijela, a oko najnovijih događanja obavit će se uz ostalo i razgovor s predsjednikom udruge koja šalje predstavke.
Glavni državni odvjetnik izvijestio je Odbor, da državno odvjetništvo i u jednom i u drugom slučaju koji je predmet sjednice Odbora, postupa sukladno svojim nadležnostima. U vezi s nedavnim događajima u Škabrnji u stalnom je kontaktu s policijom, a i podnesena kaznena prijava za te događaje rezultat je zajedničkog djelovanja policije i državnog odvjetništva, na način predviđen zakonom. I u Lici su u tijeku zakonom predviđeni postupci. Po završetku tih postupaka, kako se planira u narednih desetak dana, DORH će Odboru dostaviti i pisanu informaciju.
Nakon ovih uvodnih obrazloženja otvorena je rasprava u kojoj su članovi Odbora jednoglasno i oštro osudili svako izražavanje mržnje i nesnošljivosti prema pripadnicima romske nacionalne manjine. Naglasili su da za ovakve pojave najmanje razloga ima u Republici Hrvatskoj koja i svojim Ustavom i zakonima, kao i posebnim Nacionalnim programom za Rome i Akcijskim planom Desetljeća za uključivanje Roma 2005.-2015., ali i nizom sasvim konkretnih mjera socijalne politike, zdravstvenim mjerama, politikom zapošljavanja, rješavanjem problema stanovanja, politikom obrazovanja, rješavanjem statusnih problema i značajnim financijskim izdvajanjima i u državnom proračunu i u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, uvijek jasno i bez ikakve rezerve izražava svoj pozitivan stav prema pripadnicima romske nacionalne manjine, podržavajući punu afirmaciju romske nacionalne manjine i pomažući njezinim pripadnicima da se na ravnopravnoj osnovi integriraju u hrvatsko društvo i da u punoj mjeri održavaju i razvijaju svoj kulturni i nacionalni identitet. Iznenađujuća je stoga činjenica da se na čelo onih koji su vršili pritisak na naseljenu romsku obitelj na području Škabrnje, prema policijskom izvješću, stavio načelnik općine, što cijeli problem još više usložnjava, ali istovremeno traži i odlučnu osudu i pravovremenu zakonom propisanu reakciju nadležnih državnih tijela. Što se tiče reagiranja policije u ovom slučaju, u raspravi je bilo mišljenja da je postupanje moglo biti i žurnije i energičnije pa je i krajnji ishod tog slučaja onda mogao biti puno učinkovitiji.
Kada su u pitanju događanja u Lici i kršenje ljudskih i manjinskih prava na tom području, na koja se u raznim predstavkama već duže vremena ukazuje, u raspravi je ocjenjeno da se radi o slojevitom problemu, kojom se mora prići s dužnom pažnjom i žurno poduzeti potrebne mjere koje se u suštini svode na potrebu uspostavljanja učinkovitog funkcioniranje pravne države. Iako se u medijima problem zaštite ljudskih prava jednog broja građana u Lici pojavio gotovo u isto vrijeme kada i izvještavanje o problemima u Škabrnji, konstatirano je da se ta dva problema niti vremenski niti stvarno ne podudaraju. Naime, iz predstavke Općine Udbina vidi se da su nadležna tijela o ugrožavanju privatnih posjeda, zastrašivanju i maltretiranju stanovnika nekoliko sela u toj Općini, upozoravana još od 2007. godine. Kada su u pitanju iste ili slične pojave u drugim dijelovima Like i na širem prostoru područja posebne državne skrbi, Vladini uredi, nadležna ministarstava, pa i sama Vlada i ovaj Odbor, predstavkama su obavještavani od 2009. godine. Sam Odbor je od MUP-a i Vlade Republike Hrvatske tijekom 2010. i 2011. tražio da se ispita vjerodostojnost tih pritužbi i prema potrebi poduzmu zakonom predviđene mjere (u predstavkama se ukazivalo na počinjenje kaznenih djela kao što su razbojništvo, krađe, uništenje tuđe stvari, nanošenje tjelesnih ozljeda i dr.). Poslije svega, u medijima se pojavila vijest o osnivanju spomenutog „Kriznog stožera“, a kao razlog se navodi nepostupanje ili neučinkovito postupanje nadležnih državnih tijela u slučajevima koju su premet ranije dostavljenih predstavki. Iz samog naziva tog stožera vidi se da on stigmatizira pripadnike jedne (romske) nacionalne manjine, što je nedopustivo, jer je to već samo po sebi čin diskriminacije i mora se najoštrije osuditi. S druge strane iz izvješća Ravnateljstva policije dade se zaključiti da kaznenih dijela ima, da su evidentirana i prijavljena, da pripadaju u rješavanje različitim tijelima državne vlasti (državna odvjetništva, sudovi, policija, inspekcije), da je jedan broj postupaka okončan, ali da značajan broj još uvijek nije.
Složenost ove problematike, zaključili su članovi Odbora, traži s jedne strane i u ovom slučaju oštru osudu izražene nesnošljivosti prema pripadnicima romske nacionalne manjine, a s druge strane ukazuje na potrebu da MUP, državna odvjetništva, sudovi i inspekcije, u najkraćem roku osiguraju procesuiranje i sankcioniranje svih protupravnih i kažnjivih radnji, bez obzira na nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost počinitelja, kako bi se osigurala zaštita života, imovine i mirnog uživanja vlasništava građana, te jednakost svih pred zakonom.
Članovi Odbora suglasili su se da će Odbor kontinuirano pratiti izvršavanje obveza nadležnih državnih tijela u rješavanju naznačenih problema, od kojih uz to očekuje ažurno izvještavanje Odbora o poduzetim mjerama i aktivnostima i postignutim učincima. Naglašeno je da se polazeći od iskustva iz razmatranih događanja, mora poduzeti sve kako bi se spriječilo pojavljivanje istih ili sličnih problema bilo kada i bilo gdje u Republici Hrvatskoj.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio donijeti sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina oštro osuđuje svako izražavanje mržnje i nesnošljivosti prema pripadnicima romske nacionalne manjine te naglašava da će kontinuirano pratiti svako kršenje ljudskih prava.
2. Odbor poziva sve nadležne institucije da poduzmu potrebne mjere kako bi se osiguralo puno poštivanje zakona s ciljem omogućavanja mirnog suživota i razvoja tolerancije među svim građanima Republike Hrvatske.
3. Odbor posebno poziva Ministarstvo unutarnjih poslova, nadležna državna odvjetništva i sudove, kao i nadležna inspekcijska tijela, da osiguraju procesuiranje i sankcioniranje svih protupravnih i kažnjivih radnji bez obzira na nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost počinitelja, s ciljem zaštite života, imovine te mirnog uživanja vlasništva građana, vodeći računa o jednakosti svih pred zakonom.
4. Odbor poziva Vladu Republike Hrvatske da o poduzetim aktivnostima u svezi spomenutih problema izvijesti ovaj Odbor te traži da o ovoj problematici posebno izvijesti Hrvatski sabor u okviru Izvješća o provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin