Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Tematska sjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode s temom "Otvorena pitanja i izazovi istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranskom moru"

Polazeći od stajališta da su more i morski okoliš od strateškog značaja za Republiku Hrvatsku i da je kvalitetno očuvanje i zaštita mora i priobalja moguća samo ukoliko se na ovom prostoru razvijaju određene gospodarske aktivnosti sukladno prethodno provedenim stručnim analizama, na tematskoj sjednici održanoj 27. studenoga 2014. Odbor za zaštitu okoliša i prirode raspravljao je o otvorenim pitanjima i izazovima istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranskom moru.

Naime, otvorene mogućnosti za provedbu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu izmjenom Strategije prostornog uređenja Republike Hrvatske te donošenjem nove zakonodavne regulative kao i otvaranjem prvog javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu, a bez prethodno provedene strateške procjene utjecaja na okoliš, izazvale su niz reakcija stručne javnosti, lokalne razine te civilnih udruga iz područja zaštite okoliša.

Budući da je riječ o gospodarskoj djelatnosti koja može predstavljati veliko opterećenje za morski okoliš i obalni prostor, u sklopu ove tematske sjednice raspravilo se o svim do sada poduzetim i planiranim aktivnostima i mjerama u području istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu te učincima ove djelatnosti na zaštitu mora i morskog okoliša,  razvoj turizma i ribarske djelatnosti, zaštitu javne sigurnosti, sigurnosti prometa te zaštitu nacionalnih bogatstava s povijesnim, umjetničkim i arheološkim vrijednostima.

U radu ove tematske sjednice sudjelovali su predstavnici Ministarstva gospodarstva, Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva kulture, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, Ministarstva turizma, Ministarstva poljoprivrede, Agencije za ugljikovodike, Državnog zavoda za zaštitu prirode, priobalnih županija, Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split, Centra za istraživanje mora Instituta “Ruđer Bošković“, Instituta Plavi svijet, UNDP-Ureda u Hrvatskoj, Hrvatskog-EU poslovnog vijeća, Zelene akcije te Udruge za promicanje ekološke proizvodnje hrane, zaštite okoliša i održivog razvoja „Eko-Zadar“.

Informaciju u svezi zaključaka s održane tematske sjednice molimo potražiti pod 62. sjednicom Odbora održanom 11. prosinca 2014. godine.